Například v Havířově funguje celkem 11 seniorských klubů a ty hlásí dohromady úctyhodnou členskou základnu počtu 3200 členů. Spousta dalších aktivit nejen pro seniory se celoročně pořádá ve volnočasovém centru v Horymírově ulici.

Akcí je přehršel

„Samosprávy klubů ve spolupráci s odborem sociálních věcí organizují odborné přednášky, besedy, kulturní a sportovní programy, oslavy jubileí, jednodenní zájezdy. Stalo se již tradicí, že senioři slaví svůj mezinárodní svátek Pochodem seniorů, kde poznávají všechny městské části Havířova," vyjmenovává některé další aktivity mluvčí Havířova Eva Wojnarová s tím, že na osaměle žijící důchodce bude město myslet také na Štědrý den. Ve spolupráci s některými dalšími organizacemi pro ně připravuje odpolední posezení. Další aktivity jsou třeba ozdravně-rekondiční pobyty, zvýhodněné vstupné na některé filmové produkce, kulturní akce a další.

Sedm klubů

Starají se také v Karviné. Městských klubů seniorů tady funguje sedm „Většinou fungují v městských budovách, takže neplatí nájem ani jiné náklady. Pro seniory dotujeme také další aktivity, platíme senior taxi a daří se nám také v získávání dotací na tyto programy," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Mezi další každoroční aktivity patří rekondiční pobyty, sportovní hry, zájezdy, výrazné slevy na vybrané kulturní podniky a mnohé další. Pozadu nezůstává ani Orlová. „Město podporuje seniorské kluby a dotuje i některé jejich samostatné akce. Za zmínku stojí třeba i Vinobraní, které pro všechny místní seniory organizuje Domov seniorů Vesna, či Vítání jara, které organizuje Pohoda. Ve všech těchto zařízeních probíhají i mikulášské večírky, vánoční posezení a jiné," říká mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Další skupina seniorů se sdružuje u aktivit v městské knihovně. „Město podporuje i pravidelná setkání u taneční hudby v domě kultury, kde naši důchodci většinou zapomenou na léta a tančí jako zamlada. Je to jedna z nejoblíbenějších akcí," doplňuje orlovská mluvčí. Samozřejmostí jsou v daných městech také výhody pro seniory v hromadné městské dopravě. V Karviné a v Havířově jezdí senioři od 70 let zdarma, v Orlové již od 65 let.