Odpolední průtrž s přívalovým deštěm a krupobitím po sobě zanechala následky především v podobě vytopených sklepů a přízemních prodejen. Úklidové čety také odstraňují nečistoty z chodníků a ulic. Vyčistit musí také všechny zanesené kanálové mříže. 

Milionové škody v nemocnici

Úklidové práce pokračují také v nemocnici. Voda tam vnikla střechou, kde ji nestačily odvádět dešťové svody a také přes vnitroblokové atrium do sklepních prostor. Voda ze střechy donutila zdravotníky evakuovat 8 pacientů z mezioborové jednotky intenzivní péče ve 4. patře. Zaměstnanci nemocnice teď pracují na znovuobnovení provozu. Důkladnou kontrolou musí projít elektroinstalace, kterou voda také zasáhla.

Ve čtvrtek dopoledne si postižená místa v objektu nemocnice prošli provozně-technický náměstek ředitele Rostislav Šimanský, chirurg a náměstek ředitele Martin Sedláček a náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek. Prošli se také po střeše, odkud se voda do budovy dostala. Množství krup zabránilo odtékání vody svodem a na ploché střeše se vytvořila vysoká hladina, která protékala pod dveřmi do strojovny vzduchotechniky a následky se valila dále budovou po schodech, šachticemi nebo prosakovala stropem. 

"Škody se prozatím vyčíslují a nějakou dobu to ještě potrvá. V této chvíli ale víme, že to bude v řádu milionů korun. Některé přístroje z mezioborové JIP jsou vodou poškozeny a budou muset být nahrazeny," řekl Martinek. 

Voda u seniorů

S vodou bojovali také v SeniorParku na Šumbarku. „Byla to první zatěžkávací zkouška našeho domova při takové živelné události. Voda nám zaplavila přízemí, kde máme jídelnu a kanceláře. Zaplavena byla také výtahová šachta. Personál se postaral o klienty, kteří kvůli zaplavené jídelně dostali jídlo na pokoje. Hasiči tady byli vodu čerpat hned dvakrát a práce byly ukončeny až před půlnocí," popsala situaci mluvčí domova seniorů Věra Breiová.

Vydatný přívalový déšť dočasně zvedl hladiny řek Lučina a Sušanka. Ta dokonce vystoupila ke 3. povodňovému stupni. V chráněných meandrech Lučiny došlo k sesuvu břehu, a to v blízkosti pěší stezky. Podmáčené a narušené ale mohou být vysoké břehy i v jiných lokalitách.  

Lidé vyvážejí odpad

Lidem, kterým průtrž vyplavila domy, město pomáhá. „Obracejí se na nás především domkaři, kteří potřebují odvážet věci vynášené ze zatopených sklepů. My jim vycházíme vstříc přistavováním kontejnerů, protože běžné kontejnery na odpad by na to nestačily. Stejně tak můžeme pomoci i lidem z bytových domů. Navíc jsme vyslali úklidové čety do nejvíce postižených lokalit, kde po bouřce zůstaly na ulicích a chodnících nánosy splaveného materiálu. Jde například o lokality Starý Svět, Garážnická, Gogolova a další," řekla vedoucí odboru komunálních služeb havířovského magistrátu Zdena Mayerová.

Jedním z postižených je i náměstek primátora Ivan Bureš. „Přestože bydlím na vyvýšeném místě a mám dobře izolovaný dům i odvodněný pozemek, dešťový příval byl natolik vydatný, že kanalizace prostě nestačila množství vody odvádět," popsal.

Shodou okolností na radnici před bouřkou zasedala krizová skupina. „Měli jsme pravidelné zasedání, takže jsme hned zůstali v pohotovosti a získávali informace z terénu od městské policie a hasičů," dodal Bureš.

Čtěte také:
Karvinskem se prohnala další kroupová smršť
Havířov zavede kanálové hlídky
OBRAZEM: Krásné sobotní dopoledne vystřídaly odpolední bouřky s krupobitím