Přestože má Havířov platnou vyhlášku, která zakazuje provozování hracích automatů, nejméně tři herny ve městě stále fungují. Počátkem týdne na tuto skutečnou upozornila televize Polar. Jak je to možné? Na základě anonymního udání se totiž zjistilo, že jedna z největších společností provozující v České republice hazardní hry dostala od Ministerstva financí povolení na 10 let až do roku 2023.

Protože licence na provozování výherních automatů měly celorepublikově skončit na roku 2019, byl opovolení pro společnost Slot Group, což je mimochodem jedna z největších hazardních společností v České republice, vydáno zřejmě v rozporu s právními předpisy. Lidé z ministerstva financí to nevylučují.

„Ministerstvo financí nyní analyzuje okolnosti vydání těchto povolení, nicméně již nyní lze konstatovat, že se jeví, že byla vydána v rozporu s ustálenou správní praxí. V případě, že ministerstvo dojde k závěru, že mohlo dojít ke vzniku nějakého pochybení či účelového jednání, budou přijata odpovídající opatření a postupováno v souladu s právními předpisy,” řekla TV Polar Šárka Pavlasová z tiskového oddělení ministerstva financí s tím, že MF zahájilo správní řízení o zrušení všech předmětných povolení s jejich držitelem.

Město podalo trestní oznámení

To, že ve městě přes zákaz stále fungují herny s automaty, se nelíbí ani zástupcům města. Primátor Josef Bělica v této věci podal trestní oznámení. „Město nad rámec vyhlášky nemůže dělat nic. Nicméně platí, že ve městě hazard nechceme a proto jsem po obdržení anonymního podnětu, že jsou v Havířově provozovány výherní automaty na černo, podal podnět orgánům činným v trestním řízení,” řekl primátor Havířova.

Jedna z heren v centru Havířova, která přes zákaz funguje, od středeční návštěvy lidí z Celní správy je ale dočasně zavřená.

Druhý den po zveřejnění těchto informací, provedli v havířovských hernách kontrolu celníci. „Ostravští celníci prováděli kontrolu na jejich jednu z vykonávaných kompetencí a tou je kontrola na hazard a prováděli ji na celém území MSK nejen v Havířově,” řekla za Celní úřad pro MSK Pavla Zdobnická.

Celníci zasahují a zabavují

Zda celníci automaty odvezli, není jasné. Každopádně dvě ze tří provozoven, ale jsou nyní zavřené. Jak to ale bude s případnými sankcemi vůči společnosti Slot Group, je nejasné. Firma totiž v loňském roce zkrachovala a momentálně probíhá její prodej novému majiteli.

Podle páteční tiskové zprávy Generálního ředitelství cel prováděli celníci v době od 11 do 13. února kontroly heren na celém území České republiky a zabavili přes 200 přístrojů Nejvíce v Jihomoravském kraji.

„Od ledna loňského roku celníci provedli 1498 kontrol, odhalili 251 nelegálních heren, zajistili 960 herních zařízení a finanční hotovost ve výši více než 885 600 korun,“ řekla Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel.