Skládací přístřešky zvané Iglou začal nabízet radnicím a neziskovým organizacím někdejší generální ředitel provozů Mölnlycke Health Care v Karviné a Havířově Emmanuel Chilaud. V minulých dnech se jich několik dostalo také mezi lidi bez domova v Havířově. Po prvních nocích si iglú pochvalují. „Dobře se v tom spí, je to lepší než v parovodu,“ řekl jeden z nich.

Iglú bezdomovcům rozdává Armáda spásy, přičemž jde o muže, kteří jsou v kontaktu s jejími terénními pracovníky. „Naši pracovníci klientům vysvětlili, jak a kde iglú používat, aby neobtěžovali ostatní obyvatele města,“ řekl ředitel AS Tomáš Kolondra.

"Přístřešky sjou z polyetylenové pěny. V zimě mají uživatele chránit před chladem. Na konci zimy se přístřešky sesbírají organizacemi zpět," sdělila za Iglou.cz Pavla Klečková. 

Na druhé straně panují obavy, aby se v lesích a parcích nezačaly použité polystyrenové přístřešky povalovat jako odpad. Kritici také upozorňují na to, že snahou vedení města by mělo být počty bezdomovců snižovat a ne jim vytvářet lepší podmínky k osídlování okrajových částí.

„To bychom taky mohli vyhradit místa, kde jim dáme nejen iglú, ale rovnou jim tam postavíme nějaké domečky, lavičky a ohniště, aby se jim dobře dařilo. A rázem z toho máme pěknou bezdomoveckou osadu,“ navrhla žena, které se nelíbí výskyt bezdomovců v parku pod Nábřežím i na roštech za Labužníkem.

Přímo v Havířově nemusí nikdo přebývat ani v parcích a přírodě. Město podporuje noclehárny Armády spásy a řadu služeb a odborné pomoci poskytuje bezdomovcům, narkomanům a dalším lidem na okraji společnosti prostřednictvím svých společností.