Před šestasedmdesáti lety 6. srpna 1944 v ranních hodinách vtrhlo do vesnice Životice gestapo a postřílelo 36 zcela nevinných mužů ze Životic, Horní a Dolní Suché a Dolního Těrlicka. Mezi zavražděnými bylo 28 Poláků a 8 Čechů. Dalších 31 lidí skončilo v koncentračních táborech, vrátili se jen čtyři. Měl to být trest za partyzánskou akci v místní hospodě Isidora Mokrosze, kde při přestřelce zahynuli tři příslušníci gestapa.

Závod Běhej lesy v Bílé se vydařil. Foto: archiv pořadatelů
S Běhej lesy vyběhl z Bílé v Beskydech i zpěvák Mišík. Běžci pomohli Karolince

Účastníci pietního shromáždění si připomněli 76. výročí popravy 36 občanů Životic a okolních obcí hitlerovskými okupanty. Pietního aktu, který připomíná tragédii, která se udála v roce 1944, se zúčastnili významní hosté, mezi kterými byl například i ministr obrany ČR Lubomír Metnar.

David Pastrňák (vlevo) s fanouškem.
Zámořskou NHL čeká restart. Pozornost budí i Pastrňák

Největší represe vůči obyvatelům protektorátu Čechy a Morava po vyhlazení Lidic a Ležáků byla reakcí na přestřelku v životické hospodě Isidora Mokrosze. Odbojáři z polské sabotážní skupiny Armia Krajowa tu 4. srpna zaútočili na příslušníky gestapa a tři z nich zastřelili. Vedle toho při incidentu zahynul i jeden z partyzánů a hostinský. Odplata Němců na sebe nenechala dlouho čekat, dopadla však na bezbranné civilisty, kteří se střelbou v hospodě neměli vůbec nic společného. (red)