Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Horní Suché váhají, zda si pořídit policii

Dilema řeší zastupitelé a vedení hornosušské radnice. Mají v úmyslu pořídit si vlastní obecní policii a zvažují všechna pro a proti.

15.2.2014 13
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V obci má sídlo obvodní oddělení Policie ČR. Policisté však slouží i v okolí a vzhledem k nízkému početnímu stavu a soustředění na závažnější trestnou činnost už jim nezbývá kapacita na přestupky, pochůzkovou a preventivní činnost. Proto Hornosuští využívali služeb strážníků ze sousedního Havířova. Jenže v dubnu smlouva vyprší a Havířov už své strážníky do obce vysílat nechce, protože je kvůli zvyšující se kriminalitě potřebuje ve svých ulicích.

Zastupitelé Horní Suché navrhují také zřízení vlastní obecní policie. To je však nejnákladnější varianta. Obec navíc riskuje, že při vzniku obecní policie by Policie ČR mohla svou činnost výrazně omezit, jako to dělá v jiných městech, kde na strážníky doslova spoléhá.

Místostarosta Horní Suché Josef Žerdík spočítal, že při sedmi strážnících by náklady na zřízení policie a mzdy činily zhruba 3 miliony korun, což je vzhledem k výši rozpočtu obce poměrně dost vysoká částka.

„Další peníze by pak stál samotný provoz obecní policie, který odhadujeme na další tři miliony korun. My máme předjednáno, že pokud by se obecní policie v Horní Suché skutečně zřizovala, měla by své sídlo v objektu, kde sídlí republiková policie. Bylo by to ideální pro vzájemnou součinnost obou sborů," řekl místostarosta Josef Žerdík.

Samotný starosta Jan Lipner je ke zřízení obecní policie více než skeptický. „Jako starosta musím hlídat obecní kasu. Pokud zastupitelé dokážou najít úspory v provozních nákladech, dokázal bych si naši obecní policii představit. Já si však myslím, že systémově je to špatně. My si totiž ze svých daní platíme republikovou policii a každé další její suplování není správné. Republikových policistů je však v obci málo a nám bylo přislíbeno, že jich v obci přibude. A to je podle mě ta správná cesta," řekl Lipner.

Vedení radnice Horní Suché proto hledá možnosti, jak zajistit bezpečnost svých občanů. Obec může spoléhat opět pouze na činnost republikových policistů. Může si podobným způsobem, jako nyní od Havířova, půjčit strážníky z větších sborů městské policie v Karviné nebo Orlové. V úvahu přicházela také varianta spojení se sousedními Albrechticemi. Tam mají svou obecní policii a společně s Horní Suchou a případně i dalšími obcemi by mohli počet strážníků navýšit a vzájemně spolupracovat.

Definitivní rozhodutí v této záležitosti ale zřejmě přijde až s novým zastupitelstvem, které vzejde z podzimních komunálních voleb.

Čtěte také: 
Strážníci: Horní Suchá hledá řešení
Lidé respektují vyhlášku o nedělním klidu
trážníci z Havířova budou sloužit v Horní Suché

Autor: Libor Běčák

15.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení