Parta českobudějovických nadšenců pro nadpřirozeno v současné době natáčí pořad pro televizi Kino Svět.

Svět zabývající se tajemnými místy naší země nazvaný Tajemná místa. Vedle Prahy, Třeboně, nebo Českého Krumlova se filmaři zaměřili také na Karvinou a věnovali ji dokonce dva díly svého pořadu.

Paranormal tým.

Proč se režisérka pořadu Kateřina Běhanová rozhodla právě pro Karvinou?

„Toto město je má osobní srdeční záležitost, jelikož je to rodné město mé babičky a její rodiny. V Karviné žije dodnes můj strýc, od dětství sem jezdím 
a město mi velice přirostlo k srdci svou krásou a bohatou historií,“ vysvětluje režisérka, která čerpala z rodinných vzpomínek 
a literatury.

Aby byly všechny informace opravdu věrohodné, sešla se 
s karvinskou pamětnicí a historičkou Libuší Kolkovou.

Která místa Karviné filmaře nevíce zaujala?

„Všechna místa, která jsme navštívili, byla zajímavá, krásná a tajemná. Nejvíce mě nadchl hřbitov v původní Karvinné. Je tam mnoho hromadných hrobů statečných horníků a lidí pomáhajících během důlních katastrof. Hlavně je tu ale hrob deseti zastřelených civilistů během druhé světové války, mezi nimiž je i v dokumentu zmíněný Izydor Szewieczek. Tento muž je můj prapraděda, takže jeho smutný osud se mě přímo dotýká,“ líčí mladá režisérka, která diváky provedla Karvinou od dob Larischů až po druhou světovou válku.

Poodhalování skutečností skrývajících se za rouškou legend přineslo filmařům mnohá překvapení.

„Nejvíce mě překvapilo, kolik karvinských pověstí má reálný základ. Například že mlynář Benda skutečně žil a jeho mlýn s podobiznou a ochranným křížem donedávna stál. Pak že Ondřej Foltýn byl jednou z osob, která pomohla v boji za zrušení nevolnictví. Či smrt lovců pokladů v podzemí Rájského zámku,“ vypráví Kateřina Běhanová.