MRA vznikla z někdejšího bytového odboru magistrátu. Jejím úkolem je spravovat bytový a nebytový fond a školy. Každý rok se na tomto fondu provedou opravy ve stamilionových hodnotách. Na zakázkách se však podle nového vedení dříve podílel jen omezený okruh firem, navíc navázaných na pracovníky této společnosti, zastupitele a jejich příbuzné a blízké známé.

Výňatek z auditu MRA za období 2012 až 2014.
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Audit je v této chvíli ožehavým tématem. Nárok na jeho čtení mají patrně jen někteří lidé. Rozdán byl radním a požádat o něj mohou zastupitelé. Zatímco vedení radnice tvrdí, že s jeho zveřejněním nemá problém, zástupci MRA pravý opak.

V pondělí se na audit ptal občan a bývalý zastupitel za ČSSD Radim Mudra. "Opět se musím ptát, kdo zadal tento audit. Kolik bylo oslovených firem na jeho zpracování. Kolik stál a jaký je konečný výsledek," ptal se Mudra na zasedání zastupitelů.

Primátor Daniel Pawlas na jeho slova reagoval: "Audit je k dispozici, pokud si o něj požádáte, jistě ho dostanete."

Na to ovšem v zápětí reagoval jednatel MRA a zastupitel za ANO Róbert Masarovič. "Já si to dovolím poopravit. Audit jsem ze své funkce zadával já. Mezi MRA a auditorem existuje smlouva, která znemožňuje jeho zveřejnění," vysvětlil své stanovisko Masarovič.
Výňatek z auditu MRA za období 2012 až 2014.
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Jednatel Masarovič také připomněl, jak celá kauza vznikla poté, co po komunálních volbách na podzim v roce 2014 skončila koalice ČSSD a KSČM a vedení města převzala koalice KSČM a ANO a do vedení MRA se dostali noví lidé.

„Já jsem společnost převzal na konci roku 2014. Získávané informace nás indikativně vedly k tomu, že v letech 2012 až 2014 se při přidělování zakázek nepostupovalo hospodárně. Byli jsme toho názoru, že to je v rozporu se zákonem a proto jsme požádali o vyhotovení forenzního auditu. Z výsledků jsem neměl radost. Policie nám sdělila, že trestní řízení bylo ukončeno. Spis byl předán státnímu zástupci ke kontrole. V dohledné době nastanou další úkony, tedy trestní stíhání konkrétních osob. Koho, nebo kdy, to nevíme," řekl v pondělí odpoledne, v průběhu zasedání zastupitelstva.

Podezření na zločinné spolčení

Výňatek z auditu MRA za období 2012 až 2014.
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Primátor Daniel Pawlas zná paragrafy, na jejichž základě by měli být zodpovědní lidé obviněni.

„Výsledky auditu nejsou moc potěšující. Zavdaly podnět k trestně-právnímu stíhání. Proto s tím začala pracovat policie. Ta kauza byla pojmenována, byly popsány nějaké osoby, ale zatím bych je nesděloval, protože to je součástí vyšetřování. Musíme počkat na stanovisko státního zástupce a Policie ČR. Předpokládám, že to bude v nejbližších týdnech. Policie nás vyzvala, abychom se přihlásili k případné vzniklé škodě. Jsou tam už pojmenované jednotlivé paragrafy, podle kterých policie postupuje," řekl primátor Pawlas.

Pawlas také naznačil, kdo by mohl být v kauze obviněn.

„Je tam management společnosti, ředitel, náměstci, jednatelé a další osoby, které přicházely do styku se společností. Očekávám směr k managementu i radě města. Někteří členové rady zároveň participovali na zakázkách. Myslím, že i do budoucna by nebylo dobré, aby radní a zastupitelé pokud možno obchodovali s městskými společnostmi," dodal.

Výňatek z auditu MRA za období 2012 až 2014.
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Nové vedení MRA podle Masaroviče na výsledky auditu nečekalo a provedlo změny.

„Veškeré postupy jsme změnili už v loňském roce a přinesly nám úsporu 23 milionů korun. My dnes soutěžíme prakticky veškeré zakázky. Všechny jsou soutěženy elektronickou cestou. U všech se vybírá nejnižší cena, což si můžeme dovolit vzhledem k taxativnímu zadání zakázek. Výsledky soutěží jsou publikovány na webových stránkách. V novém systému soutěží i dodavatelé, kteří se na zakázkách podíleli i dříve a dnes nabízejí o 20 až 30 procent nižší ceny než v roce 2014. Společně s městem, tedy vlastníkem společnosti, připravujeme změnu mandátní smlouvy, která by měla do budoucna zamezit jakýmkoli možnostem kreativního vykládání.