„Časovou schránku jsme jako vzkaz budoucím generacím nechali umístit v kopuli toho krajního domu, s číslem popisným 33. Jsou tam informace o současném stavu města, jsou tam malé drobnosti, které třeba za 100 let někdo objeví, až bude zase opravovat tento dům," řekl primátor Karviné Jan Wolf.

V Karviné na Masarykově náměstí se v neděli 27. února sešla skupinka lidi, aby alespoň symbolicky vyjádřila podporu okupované Ukrajině.
STOP war, STOP Putin, lidé v Karviné v neděli vyjádřili podporu Ukrajině

Dělníci schránku ve čtvrtek 24. února umístili pomocí jeřábu na střechu. „Časová schránka je vyrobená z titanzinkové slitiny, stejně jako krytina střechy. Je to materiál, který dobře odolává povětrnostním vlivům a vydrží dlouhé desítky let,“ prozradil vedoucí projektu rekonstrukce historických domů Milan Válek.

Další vzkaz je ve věži kostela

Jedna historická schránka byla v Karviné objevena v roce 2014 při rekonstrukci kostela sv. Marka přímo ve věži na trámech. V kovové schránce bylo v německy psaných novinách z roku 1926 zabalen například dokument z roku 1888. Po tomto objevu byly zpátky do kopule kostela svatého Marka v srpnu roku 2014 vloženy tři měděné tubusy obsahující původní dokumenty, dokumenty o současnosti města a farnosti a také současné fotografie města a kostela.

Město Ostrava zřídilo na ulici Wattova v Přívoze sběrné místo v halách pro materiální pomoc obyvatelům Ukrajiny. 27. února 2022 v Ostravě.
V Českém Těšíně otevřou místo pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Od roku 2006 se časová schránka se čtyřmi měděnými tubusy nachází ve věžní báni farního kostela Povýšení svatého Kříže. Do prvního byly vloženy dokumenty od firmy, která celou tuto opravu prováděla. Ve druhé je dopis primátora, flash disk, městský zpravodaj a další propagační materiály. V dalším jsou současné mince a bankovky, fotografie dobové, fotografie farních objektů a významných událostí od roku 1950 až po současnost, tiskoviny, farní časopis a seznam kněží, kteří zde působili a osobnosti farnosti Karviné.