Přibylo tak 25 míst, která jsou k dispozici v jedno- a dvoulůžkových pokojích. Aktuálně má tedy Nový domov celkovou kapacitu 191 míst.

Jednou z obyvatelek nového traktu Nového domova je paní Liselota Sagarová. „Manžel mi umřel, já byla nemocná a nemohla jsem se o sebe starat. Tak jsem se rozhodla, že půjdu do domova důchodců,“ říká žena, která si nechává říkat Bětka.

Nový úsek cyklostezky od Antošovické po Vrbickou lávku spojil po asfaltu Bohumín s Ostravou. Vrbická lávka.
Nový úsek cyklostezky podél řeky spojil Bohumín s Ostravou

V Novém domově je přibližně měsíc a nemůže se pobyt tam vynachválit. Je tu výborné jídlo, a skvělý kolektiv. Na pokoji jsme dvě, tak aspoň si pokecáme,“ říká s úsměvem osmasedmdesátiletá žena.

Díky rekonstrukci ve starší části nového traktu mají klienti k dispozici modernější sociální zařízení, některé pokoje se zmenšovaly na jednolůžkové, které jsou prý celkem žádané. Podle ředitele Nového domova Daniela Rychlíka zatím mají ve zrekonstruované budově volněji. „Je to z toho důvodu, že příjem klientů musí být postupný, a stejně tak příjem nových pracovníků. Je třeba je zaškolit a to chvilku trvá, proto je rozjezd postupný. S obsazováním zrekonstruované části jsem začali v průběhu únoru,“ vysvětlil Rychlík.

Hotel Troyer v Trojanovicích opět zahajuje provoz.
Hotely vyhlížejí otevření welness, už se nemohou dočkat klientů

Zařízení patří kraji, který také rekonstrukci, která přišla na 70 milionů korun, platil. „Chceme seniorům v našich domovech zajistit důstojné životní podmínky a příjemné prostředí. Důraz klademe i na kvalitní komplexní vybavení, které zpříjemňuje život klientům, ale také usnadňuje práci těm, kteří se v domovech o seniory starají. Proto byl součástí projektu nové přístavby například i evakuační lůžkový výtah,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

V Novém domově Karviná, zařízení pro seniory, slavnostně otevřeni rekonstruovaný trakt a jednu zcela novou budovu.V Novém domově Karviná, zařízení pro seniory, slavnostně otevřeni rekonstruovaný trakt a jednu zcela novou budovu.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Stavitel provedl rekonstrukci a přístavbu za pouhých 14 měsíců. Šlo o zakázku na klíč včetně vybavení, truhlářských prací, evakuačního výtahu, dodávky nábytku na míru a úprav okolí. „Kromě kompletní rekonstrukce ubytovací části v pavilonu „D“, kde jsme částečně změnili původní dispozice objektu, jsme vybudovali i architektonicky zajímavou, dvoupodlažní, moderní přístavbu. Do tohoto projektu byla zapracována a zrealizovaná tzv. inteligentní elektroinstalace s možností vzdálených přístupů s ovládáním, pro kterou se investor rozhodl s ohledem na zvýšení komfortu a bezpečí uživatelů,“ uvedl Marcel Konesz z třinecké společnosti Beskydská stavební.