Zřízení nového subjektu má prý přinést několik výhod, například průhlednější nakládání s penězi města nebo lepší organizaci práce s mládeží.

„Jde zatím jen o záměr. Podle hlasování zastupitelstva se rozhodne, co dál," uvedl pro Deník starosta Orlové Tomáš Kuča.

Záměr už projednala rada města. V materiálu k danému bodu se píše, že vznik MSK má například motivovat místní děti a mládež k většímu zájmu o sportovní činnost. Zájem nyní v Orlové klesá. Píše se také, že se mají vyřešit „dlouhodobě přetrvávající problémy v činnosti některých sportovních klubů" a motivací je i „snaha o zabezpečení udržitelnosti rozvoje ohrožených sportovních disciplín".

KDO BUDE MÍT ZÁJEM A KDO NE?

V současnosti ani není jasné, které kluby by do subjektu vstupovaly. „Pokud MSK vznikne, kluby se rozhodnou podle svého uvážení," řekl orlovský starosta.

Dva největší a nejúspěšnější kluby ve městě jsou fotbalisté z FK Slavia Orlová a hokejisté HC Orlová. Jak to vidí oni?

Předseda fotbalového klubu Jaroslav Jurček řekl, že záměr špatný není. „Připravit takový subjekt, aby vše bez problémů fungovalo, je ale podle mých zkušeností důkladná práce možná i na několik let," zamyslel se zkušený fotbalový funkcionář. „Každopádně si i nyní vážíme dobré spolupráce s městem a jeho podpory. Bez toho bychom nemohli existovat a díky tomu máme za sebou i další velmi úspěšnou sezonu," podotknul.

Bohaté zkušenosti s manažérskou prácí ve sportu má i vedoucí orlovského hokeje Daniel Marosz.

„My jsme nyní v situaci, kdy několik sezon po sobě umořujeme dluh, který jsme převzali po bývalém vedení. Mimo jiné jsme si proto někteří z vedení klubu vzali i půjčky a do klubu vložili naše vlastní peníze. Snižování dluhu se nám daří a teď jsme již takřka na nule. Za takových okolností bychom tak raději zatím pokračovali dál samostatně, byť si jinak samozřejmě podpory a přízně města vážíme," řekl Marosz.