Zřejmě jako v jediném městě v okrese se bude v sobotu v Českém Těšíně konat slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. Plánovaný kulturní program, který byl připraven na pátek 26. listopadu v rámci prvního adventního víkendu, byl sice kvůli protiepidemickým opatřením zrušen, vánoční jarmark ale bude.

Program letošního vánočního městečka v Havířově narušil covid.
Olympic, Koller ani Hron nebudou. Havířov zrušil program vánočního městečka

„Lidé se mohou těšit na stánky nabízející adventní a vánoční dekorace, které pro vás připravili žáci českotěšínských škol, keramiku, výrobky z pedigu, vánoční ozdoby a další tradiční zboží. Nebudou chybět ani stánky s občerstvením. Ke sváteční náladě pak přispěje reprodukovaná vánoční hudba. Vánoční strom společně rozsvítíme v pátek v 17 hodin,“ píše se na webových stránkách města. Nutné bude dodržovat platná hygienická opatření, uvedená např. na koronavirus.mzcr.cz.

Rozsvěcení stromku nebude

Atmosféru blížících se svátků mohou lidé v Bohumíně nasát už tuto sobotu v rámci tradičního Vánočního jarmarku. Na centrální náměstí dorazí stánkaři, ručně poháněné ruské kolo, nebo vyznavači tradičních řemesel. Chybět nebude ani vánoční schránka pro Ježíška.

Jarmark bude na náměstí T. G. Masaryka zahájen v osm hodin ráno, skončí ve čtyři odpoledne. Návštěvníkům nabídne řadu tipů pro zpestření vánoční tabule či pro netradiční nadílku pod stromeček. „Stánky budou plné ručně vyráběného zboží, vánočních ozdob, šperků, minerálů, bižuterie, keramiky, výrobků ze dřeva a kůže, kávy, čajů a samozřejmě i hraček,“ zve na sobotní akci ředitel pořádající městské agentury K3 Bohumín Karel Balcar.

Z důvodu aktuální epidemiologické situace se však zástupci města rozhodli zrušit nedělní slavnostní rozsvěcování vánočního stromu na centrálním náměstí. „Akci navštěvovalo více než tisíc lidí, což je momentální maximální povolená hranice,“ vysvětluje krok radnice starosta Bohumína Petr Vícha. Ze stejného důvodu se 24. prosince neuskuteční ani další velmi vyhledávaná akce „Na Štědrý večer všichni spolu“.

Karvinský vánoční jarmark v roce 2020.
Rozsvěcení vánoční stromu v Karviné je zrušeno, jarmark ale bude

O tom, jaký osud čeká vánoční jarmark v Orlové, se rozhodne ve středu. V úterý tam na prostranství před restaurací Morava usadili vánoční strom. Je to menší jedle kavkazská.

„Stromek byl dovezen z nedalekého Těrlicka. Jeho slavnostní rozsvícení proběhne tuto neděli. Doprovodný program je kvůli epidemické situaci v řešení. O jeho konečné podobně budeme občany informovat v nejbližších dnech,“ řekla Andrea Vargová z orlovské radnice.