„V tuto chvíli je to zkrátka všichni proti ANO. My ale hodláme být konstruktivní opozicí, naše město máme rádi a chceme pro něj i nadále dělat maximum,“ řekla po ukončení koaličních jednání lídryně ANO a dosavadní orlovská místostarostka Petra Jenčmionková.

„Čeká nás hodně práce. Nejzásadnější je nyní situace kolem orlovské nemocnice, a pokud to bude nutné, nevylučujeme ani převod nemocnice pod město. Samozřejmostí je dotáhnout projekt náměstí, řešit situaci kolem Základní umělecké školy, letní koupaliště a další,“ vyjmenoval včera šéf nejsilnější koaličního subjektu Nezávislí+Změna pro lidi a kandidát na starostu Miroslav Chlubna.

Jako navázání na předchozí spolupráci opozičních stran vidí start nové koalice lídr KSČM Petr Koláček. „Věřím, že pro Orlovou to bude přínosné, vždyť se s kolegy za poslední volební období dobře známe, noví jsou lidé z SPD, ale věřím, že i oni budou pracovat na bodech, které před volbami měli v programu,“ řekl Petr Koláček.

V noci na úterý vznila definitivní koalice také v Havířově. Tvořit ji budou zástupci hnutí ANO, sociální demokracie, Hnutí pro Havířov a seskupení KDU-ČSL+STAN. Rozložení sil v v radě města bude 6+3+1+1. Jméno budoucícho primátora zatím nepadlo, ale měl by jím být člověk z hnutí ANO.

Vítězové voleb v Karviné – sociální demokraté – si dávají s koaličními jednáními na čas. Jak hned v sobotu řekl lídr ČSSD Jan Wolf, chtějí coby vítězové voleb, jednat se všemi stranami.

V klidu si rozdělují posty v radě města sociální demokraté v Bohumíně, kde tato strana zvítězila.

Složité bude skládání koalice v Českém Těšíně, kde vyhrálo hnutí ANO, přestože kandidátku sestavilo vůbec poprvé.

„Ano, o budoucí koalici už vyjednáváme. Dneska (v pondělí odpoledne) máme druhé setkání s Nestraníky a lidovci. Tohle bude takové rozhodující o tom, abychom si řekli, jestli jsou ochotní v plánování naší spolupráce pokračovat nebo ne. Nějaké požadavky jsme si už řekli, naznačili, padly nějaké návrhy i možnosti, jak by mohlo vedení města vypadat – uvidíme, jestli se dokážeme dohodnout. Zatím je to všechno jen na bázi neformálních jednání,“ řekl Deníku lídr hnutí ANO Tomáš Pavelek.