Nová ambulance funguje jako detašované pracoviště frýdeckomístecké nemocnice. Pacienti z Orlové tak budou mít díky nové ambulanci přímou vazbu na centrální pracoviště Beskydského gastrocentra ve Frýdku-Místku, které kromě pokročilé diagnostické a terapeutické endoskopie poskytuje i inovativní biologickou léčbu idiopatických střevních zánětů.

„Kromě klasických vyšetření se v ambulanci mohou provádět i endoskopické zákroky, například gastroskopie nebo koloskopie a sonografické vyšetření břišních orgánů. Nově budou prováděny také některé výkony terapeutické endoskopie, které v regionu doposud nebyly dostupné. Jedná se především o výkony endoskopické resekce časných stadií některých nádorových onemocnění. Pro pacienty s idiopatickými střevními záněty bude k dispozici biologická léčba, která bude moci být v některých případech aplikována i v místě ambulance v Orlové bez nutnosti dojíždění,“ řekl primář Beskydského gastrocentra Petr Vítek.

LEPŠÍ PÉČE O PACIENTY

Díky novému vybavení ambulance se výrazně zrychlí diagnostika a léčba u pacientů s chorobami slinivky a žlučových cest. „Připravujeme také rekonstrukci prostor nové gastroenterologické ambulance. Úpravy budou vycházet z potřeb a požadavků, které ukáže samotný provoz ambulance. Mělo by se s nimi začít ještě v tomto roce,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že se v orlovské nemocnici plánují i další novinky. „V příštím roce by se měly otevřít další specializované ambulance, které v Orlové zatím chybí, například endokrinologie a plicní endoskopie,“ prozradil Gebauer.