„Na pracovních oděvech máme symbolicky připnutou trikoloru, jinak ale pracujeme v plném rozsahu dál. Stávková pohotovost má podporu i mezi lékaři a dalšími zaměstnanci nemocnice,“ uvedla ve středu pro Deník místopředsedkyně orlovské organizace Unie sester Vladimíra Balajková. Pohotovost potrvá do rozhodnutí krajských zastupitelů, tedy do 13. března.

„Pokud krajští zastupitelé rozhodnou o likvidaci naší nemocnice, učiníme pak další kroky, které v současné době projednáváme se zaměstnanci nemocnice a s odborníky v této oblasti,“ zní vyjádření orlovských odborových svazů.

Protest před orlovskou nemocnicí

O jaké kroky by mělo jít? „To je zatím opravdu v jednání. Vím ale, že mnohé zdravotní sestry jsou také připraveny podat výpověď a odejít pracovat jinam, o místa obavy nemáme,“ říká dále Vladimíra Balajková.

Obdoráři orlovské nemocnice vyhlásili ve středu stávkovou pohotovost, sestřičky zde nyní na pracovních oděvech nosí připnutou symbolickou trikoloru.Kraj v Orlové plánuje přesun zdejších lůžkových oddělení do karvinské nemocnice a proměnu orlovského špitálu ve velké centrum následné péče a LDN. Zachovány mají být zdejší ambulance. Podle informací Deníku by část sester a zdravotníků ve špitálu zřejmě zůstala a šla by pracovat na nově vzniklou LDN. „Přechod do Karviné je ale každopádně pasé,“ zní dále ze strany orlovských sestřiček.

„O vyhlášení stávkové pohotovosti jsem byl informován, kvituji, že zdravotní péče bude nadále zachována v plném rozsahu,“ řekl ve středu ředitel personální unie nemocnic v Orlové a v Karviné-Ráji Jiří Matěj.

Kraj současnou situaci nekomentuje. „Nyní bude opravdu záležet na rozhodnutí krajských zastupitelů,“ doplnil krajský zdravotní rada Martin Gebauer.