Petrovice u Karviné se nesmazatelně zapsaly do polské historie při utváření novodobého samostatného polského státu. V noci z 16. na 17. srpna roku 1919 tam vypuklo 1. Slezské povstání, jehož cílem bylo připojit území Horního Slezska, které bylo v této době pod nadvládou Německa k nově se utvářejícímu Polsku. Místem těchto události byl objekt bývalé Restaurace Krutki, v současnosti tedy ještě novotou zářící Kulturní centrum.

Tyto 100 let staré události si v Petrovicích připomenou několika akcemi. V pátek 16. srpna bude v Kulturním centru otevřena výstava mapující tyto historické události a proběhne diskusní panel polských a českých odborníků zabývajících se touto problematikou.

Ve 20 hodin začíná koncert „Ó mé Slezsko“ v podání jednoho z nejznámějších polských souborů písní a tanců Śląsk. Krátce před tím bude před Kulturním centrem odhalena pamětní deska připomínající tyto události.

Václav Žmolík, novinář
Naše bohatství je v historii a památkách, říká novinář Václav Žmolík

Další akce se ponesou ve sportovním duchu. V areálu TJ Inter Petrovice bude ve 22.30 hodin odstartován noční rekreační závod „Cestou ke svobodě“, který je určen pro širokou veřejnost. Závodu se mohou účastnit cyklisté, běžci a chodci nordic walking. Cíl bude v polském Godówie v areálu bývalého vlakového nádraží, kde proběhly před 100 lety první a těžké boje v rámci tohoto povstání.

Pro účastníky tam bude připraveno občerstvení a další program. Délka celé trasy je cca 8 km. Pro účast v tomto netradičním závodě je nezbytné se registrovat, a to přímo na místě startu, tj. v areálu TJ Inter od 21 hodin.

V sobotu pak budou vzpomínkové akce pokračovat na území Godowa, aby se v neděli 18. srpna vrátily do Petrovic, když od 17 hodin bude v Kulturním centru promítán polský film „Sól ziemi czarnej“ (Sůl černé země), který bude promítán v původním znění s českými titulky.

Autorka textu: Zuzana Kondziolková, Kulturní centrum Petrovice u Karviné

Historik Milan Bárta
Historik Milan Bárta: 21. srpen 1969 zničil generaci pražského jara