Také letos se svým kulinářským umem předvedly v Petrovicích nejen místní ženy, ale také jejich kolegyně z Karviné či polských spřátelených organizací.

„Za ty čtyři roky se zatím nepřihlásil ještě ani jeden muž. Víme ale, že našim soutěžícím chlapi při pečení pomáhají a neobešla by se bez nich ani zdejší organizace," podotkla předsedkyně petrovické Základní organizace Českého svazu žen Jarmila Tyrlíková.

Pravidla soutěže? Ta jsou jasná. Každý se může přihlásit se svým vlastním koláčem nebo buchtou. Buchty ale nesmí být s krémem, nýbrž jen s náplní například z ořechů, máku a podobně.

Vše pak hodnotila porota složená ze samých profesionálních kuchařů.

Petrovické koláče chutnaly všem účastnicím i hostům akce.

„Chuť zde hraje podstatnou roli, v tak velkém množství ale z každého ochutnáme opravdu jen ždibeček. Dále hodnotíme celkový vzhled, konzistenci a také pracnost přípravy," řekl předseda poroty Evald Kaczynski.

Jak dále porotci uvedli, soutěž má opravdu vysokou úroveň. „Všechny dnešní výrobky bych ohodnotil jako velmi dobré. O celkovém pořadí na předních místech rozhodovaly opravdu doslova jenom bodíky," chválil šéf poroty.

Petrovický koláč se za roky konání stal poměrně významnou akcí, na kterou letos dorazila i krajská rada Českého svazu žen a z Havířova zde dokonce vyrazil i plně obsazený autobus tamních členek.

Hlavní ceny patřily samozřejmě jen těm nejlepším. Petrovické ženy ale malým dárkem poděkovaly také všem ostatním účastnicím. Každá si odnesla domů symbolickou Heru a mouku.

Po vyhodnocení si pak přišla na své i veřejnost. Úplný závěr totiž patřil velkému společnému koštování všech donesených a vystavených soutěžních koláčů i buchet.

Petrovické koláče chutnaly všem účastnicím i hostům akce.