Jednání začalo ve 13 hodin. Po celou dobu bylo přístupné veřejnosti. 

Deník jednání sledoval a průběžně přinášel aktualizované informace

Celý program zasedání

Primátorka Jana Feberová (ČSSD) zahájila zasedání.

Při návrhu úprav rozpočtu pro rok 2017 vystoupil v diskusi opoziční zastupitel a bývalý ekonomický náměstek primátora Eduard Heczko (KSČM): "Posledně tady zaznělo, že námi připravený rozpočet je snad nezákonný. Proto se chci zeptat, zda se vedení města těmito nezákonnostmi zabývalo, zda dospělo k nějakému závěru?"

"Ano, tato slova byla použita neuváženě," reagovala primátorka Feberová.

"Já se chci zeptat přímo paní zastupitelky, Ivety Kočí Palkovské, zda na svých slovech o nezákonnosti stahuje, nebo jestli na něm trvá," ptal se Jaroslav Gongol (KSČM). 

"Já jsem neřekla, že nezákonný je celý rozpočet. Použila jsem silné slovo a beru ho zpět," reagovala Kočí Palkovská (ANO). 

Zastupitelé projednali delegování zástupců do orgánů městských společností. 

Odsouhlasen byl i dodatek k jednacímu řádu zastupitelstva. Jedná se o zrušení kontroly příchozích do KD Radost k jednání zastupitelstva prostřednictvím ochranky a detekčního rámu k zabránění vstupu se zbraní.

"To opatření bylo přijato kvůli určitým okolnostem a tyto nepominuly. Myslím si, že není vhodné odůvodnit zrušení tohoto opatření tím, že prodloužilo čekání u vstupu. Kontroly by měly být zachovány," navrhl Heczko.

"Ve městě máme uprchlický tábor. Ve školkách zavádíme čtečky otisků prstů a další bezpečnostní opatření. Na letištích se také čeká kvůli kontrolám. Myslím, že bychom kontroly měli ponechat," řekl zastupitel Daniel Pawlas (KSČM).

Pro zachování opatření se vyslovila také občanka Veronika Turská: "Zrušení kontrol se nám nelíbí. Jako občanka raději vysypu obsah kabelky, než aby se tady opakovalo to, jak na zasedání zastřelili zastupitele Balšána."

"Z profesního života mám své zkušenosti s bezpečností. To, co se provádí dole u vstupu, nemá se zajištěním bezpečnosti nic společného. Je to jen divadlo. Zabezpečení by muselo vypadat úplně jinak," řekl Róbert Masarovič (ANO). 

"Ano, ty kontroly nejsou stoprocentní. Navrhuji, abychom o tom dále jednali s předsedy jednotlivých klubů," navrhl Jiří Martinek (ČSSD). 

Zastupitelé si vzali 10minutovou přestávku.  Po jejím skončení odsouhlasili 24 hlasy návrh na zrušení bezpečnostního opatření. Podle primátorky se ale o opatřeních bude dále jednat. 

Jednání havířovských zastupitelů

Zastupitelé o přestávce řešili jmenování dozorčí rady HTS Havířov. Foto: Deník/Libor Běčák

Další přestávku si zastupitelé vzali kvůli nesrovnalostem při volbě členů zástupců v dozorčí radě Havířovské teplárenské společnosti. Způsob jmenování zpochybnili opoziční zastupitelé za KSČM. 

Zastupitelé po dlouhém dohadování schválili poupravený návrh na obsazené dozorčí rady HTS. 

Zástupci města byli vyměněni také v MRA, Zámek Havířov a Technické služby Havířova. Opoziční zastupitelé chtěli, aby se noví zástupci města ve společnostech představili. Přítomen byl ale jen jeden, nový jednatel MRA Róbert Pustka, který se představil. Vzešel z výběrového řízení. "Po dlohé době, pokud ne vůbec poprvé, je to apolitický člen vedení společnosti," řekl ekonomický náměstek primátorky Josef Bělica. 

Kauza MRA

Zastupitelé byli seznámeni s průběhem vyčíslování škody v Městské realitní agentuře. "Já jsem se ze zprávy nedověděl, co bude následovat. Vím, jen to, že policie něco chce," ptal se zastupitel Tomáš Ptáček (KSČM). "Ve zprávě je přehled toho, co se udělalo. Další kroky nejsou známy," řekla primátorka Feberová. Jiří Martinek její odpověď doplnil, že se čeká na odpovědi několika dotázaných. "Policie poslala svůj přípis loni v srpnu. Za dobu, co byl ve vedení pan primátor Pawlas, tak město v té věci neudělalo vůbec nic," řekl Masarovič. 

Informativní zprávu přijalo svým hlasováním 22 zastupitelů. 

V dalším hlasováním zastupitelé bez diskuse schválili odměny, které jim přináleží za účast na jednání, nebo i dalším výkonu své funkce. Deník o tom informoval v článku: Zastupitelé si mohou vydělat více

Vše o MRA čtěte v tématu ZDE

Uprchlíci

Zasedání zastupitelů města Havířova.

Jednatel RPG Martin Ráž v diskusi se zastupiteli. Foto: Deník/Libor Běčák

Zastupitelům a veřejnosti přišel vysvětlit situaci s ubytováváním uprchlíků jednatel RPG Martin Ráž: "Chtěl bych zdůraznit a opakovat jednu skutečnost. Byli jsme osloveni ministerstvem vnitra, abychom jim pronajali 20 bytů. V současné době je tam ubytováno asi 14 uprchlíků, kteří prošli řízením a získali u nás status mezinárodní ochrany. Nic víc."

Čtěte také: Havířov nemá spolupracovat na tajném uprchlickém programu

Více o tématu čtěte ZDE

Jednatel Ráž odpověděl i na další dotazy, které se týkaly volných bytů i nebytových prostor. Vysvětlil také, proč některé byty RPG pronajímá dalším organizacím.

"Plánuje vaše společnost ubytovat v bytech v Havířově osoby ze třetích zemí, které vyznávají náboženství, které není kompatibilní s naším náboženstvím nebo nenáboženstvím?" ptal se zastupitel Masarovič.

"Neplánujeme. Pokud nás ale ministerstvo osloví se žádostí o ubytování člověka, který získá status mezinárodního uprchlíka, pak jim můžeme vyhovět," odpověděl Ráž. Zastupitel Pawlas následně upozornil, že pokud to neudělá přímo RPG, udělají to právě jiné společnosti, kterým RPG byty pronajímá. 

Diskuse s občany

K situaci s uprchlíky vystoupila občanka Veronika Turská. "Současné vedení města nás utvrdilo, že neví o ubytovávání uprchlíků ve městě. Zastupitelé by měli občanům uvádět podložené informace a ne směsku polopravd." 

Ke stejnému tématu vystoupil také občan René Pustějovský. Vedení města položil několik dotazů, na které chce písemně odpovědět. 

O uprchlících a bezpečnosti v Havířově chtěl hovořit také Lubomír Volný, moravskoslezský předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie a krajský zastupitel. Zastupitelé mu ale vystoupení nepovolili. Ten jim za to akorát poděkoval. 

V interpelacích zastupitelů se Daniel Pawlas zeptal na okolnosti odvolání ředitele SSRZ a jmenování nového ředitele. Odpovězeno mu bude písemně. 

Eduard Heczko se zajímal o stav zakázky na výměnu oken v městských domech. "Časový skluz nemáme, blíží se podepsání smlouvy a občané by se měli do konce roku nových oken dočkat," řekla primátorka Feberová. 

Na jednání havířovského zastupitelstva se přišel podívat také místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který má domluveno jednání s vedením města po ukončení zasedání. 

Po vyčerpání bodů programu bylo zasedání v 16 hodin ukončeno.