VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havířovští zastupitelé schválili bezplatnou MHD, převod zámku i dotace

V Kulturním domě Radost se v pondělí odpoledne konalo zasedání Zastupitelstva města Havířova. 

24.6.2018 13 AKTUALIZOVÁNO 25.6.2018
SDÍLEJ:

Zasedání havířovských zastupitelů.Foto: Deník/Libor Běčák

V programu jednání bylo bezmála 50 bodů.

Deník jednání sledoval a přinášel aktualizace článku.

Program zasedání

Už několik dnů před zasedáním bylo známo, že změn v zastupitelstvu dozná zasedací pořádek. Před podzimními komunálními volbami někteří zastupitelé z různých důvodů mění svou politickou příslušnost nebo vystupují ze svých stranických klubů. 

Darja Tomaniecová, která ještě s dalšími dvěma kolegy po odchodu z ANO našla dočasný azyl u stolu KSČM, jde do voleb za SPD, na jejíž kandidátce zaujímá 2. pozici. 

Karel Ďurkáč nyní opustil klub KSČM a v sále nyní sedí u jiného stolu. Nové místo našel mezi zastupiteli ANO a Hnutím pro Havířov, v sousedství svého šéfa, ředitele MP Havířov Bohuslava Murase, když Ďurkáč je profesí strážník-psovod. 

13.00 - Bezprostředně po zahájení zasedání převzala primátorka Havířova Jana Feberová (ČSSD) z rukou jednatele Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě Karla Budína ocenění za podporu činnosti. Havířovská pobočka klubu provozuje v Havířově stálou expozici Historie psaná uhlím. 

13.10 - Zastupitelé se vrhli na projednávání bodů o prodejích nebo směnách pozemků. Chvíli se zadrhli u pozemku, který chce od města pro stavbu garáží manžel zastupitelky Ivety Kočí Palkovské (ANO). Těsnou většinou hlasů byl prodej schválen. 

13.44 - Město hodlá využít budovu někdejších jeslí v ulici U Jeslí ve staré šumbarské části pro potřeby střediska Santé, které poskytuje služby mentálně postiženým. Zastupitelé odsouhlasili vypracování projektu na rekonstrukci objektu. 

13.48 - Větší diskuse se očekávala u návrhu na převod objektu zámku pod příspěvkovou organizaci Správa sportovních a rekreačních zařízení. Opozice požádala o odložení tohoto bodu. Byla přehlasována a návrh na převod byl schválen. 

14.04 - Jedná se o výjimce z minimálního počtu dětí ve dvou základních školách. Podstav má bludovická ZŠ Selská s polským jazykem vyučovacím. Do šesti nižších ročníků dochází zhruba 60 žáků. V příštím roce se očekává nástup 5 prvňáků. Celý první stupeň je sloučen do dvou tříd. Málo žáků má také ZŠ kpt. Jasioka v Prostřední Suché. Tam se pro příští rok počítá se 152 žáky ve všech devíti ročnících. V 1. třídě by mělo být jen 13 žáků.

14.16 - Jednání se vrátilo opět k zámku, tentokrát k jednání o změně zřizovací listiny. "Já jsem se s hrůzou dočetla, jaký rekordní hospodářský výsledek zámek vygeneroval. Jde o ztrátu 1,1 milionu korun. Co tam paní jednatelka dělala? Navrhuji odvolat paní jednatelku," řekla Darja Tomaniecová. Náměstek primátorky Josef Bělica (ANO) kontroval: "Paní jednatelka přebírala zámek v nedobrém stavu. Možná, kdyby tehdejší zástupci neběhali s jídlem po železniční stanici, mohlo hospodaření vypadat lépe. A pokud vím, tak v hospodářském výsledku je započítána i škoda, která by měla být nyní vymáhána po bývalém vedení." 

14.20 - Zastupitelé schválili návrhy na dotace ve 2. dotačním kole. Celkem bylo podáno 36 žádostí v mimosportovní sféře a 18 žádostí ve sportovní sféře. Například nemocnice dostane 7 milionů korun na pořízení nových přístrojů, porodní vany nebo stavební úpravy vstupu z Dělnické ulice. Sanatorium Kochova město podpoří částkou 500 tisíc korun. A další peníze si podělí sportovní nebo taneční kluby, kulturní organizace a další žadatelé. Na poslední chvíli požádal náměstek Karel Šlachta (ČSSD) o příspěvek 20 tisíc korun pro Sportovní klub volejbalu. Zastupitelé ale v hlasování nesouhlasili. 

14.40 - TJ Slovan může počítat s podporou města 1,2 milionu na rekonstrukci fotbalového stadionu na Šumbarku. Na tu dostane také státní dotaci 1,8 milionu korun. 

14.41 - U bodu o podpoře stavby Centra reprezentace stolního tenisu žádal opoziční zastupitel Eduard Heczko (KSČM) záruky, že na projekt poskytne peníze nejen město, ale i stát. "Chtěl bych vědět, zda je projekt připraven a zajištěn tak, aby byly stavba podle plánu dokončena," řekl Heczko. Šéf klubu Nicolas Endal na místě vysvětlil, že vše je připraveno tak, aby byla stavba dokončena v termínu: "Už tento týden se začne pracovat na přeložce elektrického vedení. Pokud se vše podaří tak, jak je naplánováno, budou nám naše centrum závidět v širokém okolí."

14.47 - Jednání se vrátilo opět k zámku, tentokrát k navýšení příspěvku na provoz správy objektu. Rada navrhla příspěvek 1 160 tisíc korun. Zastupitelka Tomaniecová navrhla tuto částku snížit na 600 tisíc. "Provozování zámku příspěvkovou organizací města je podle mého názoru podnikatelskou činností. Já se ptám, jestli to není nekalou konkurencí vůči místním podnikatelům. Provoz zámku je vlastně městem dotován," ptal se zastupitel Daniel Pawlas (KSČM). "Jedná se o správu zámku. Jde o objekt, který město potřebuje. My se o tento objekt musíme postarat. Zámek nemůže sloužit jako odkladiště politiků," reagoval náměstek Bělica. "Tento objekt je dotován dlouhá léta a to v podobě nižšího nájemného, levných služeb. Je dobře, že se město snaží situaci řešit," řekl Jiří Martinek (ČSSD). 

"O tom, že zámek bude reprezentativním objektem města, bylo rozhodnuto už v 90. letech. Město do zámku vložilo více než 50 milionů korun. Nikdy se nečekalo, že půjde o ziskový podnik. Město tam chtělo mít reprezentativní prostory pro svatební obřady a další významné události. Vysoké náklady odpovídají tomu, že jde o pomátkově chráněný objekt, kde nelze nic přistavovat nebo zásadně měnit. Je lepší hledat cestu, jak tento objekt dále rozvíjet pro potřeby občanů města," řekl Petr Smrček (ČSSD). 

V hlasování nebyl schválen návrh Tomaniecové na snížení příspěvku a schválen byl návrh v původní výši. 

15.08 - Na pořad jednání přišla diskuse. 

Občané zastupitele oslovili s problémem kolem křižovatky ulic Anglická, Pujmanové a U Nádraží. Křižovatka je poblíž nového dopravního hřiště, kde si lidé stěžují na komplikovaný přístup. Věnovali se také psí vyhlášce, která je podle nich příliš přísná a mohla by být zmírněna. "Jde o to, že psi musí být na vodítku a současně mít náhubek. V horkých dnech je to pro psy nepříjemné," řekl občan. "Já jen připomenu, že tato vyhláška byla přijata v reakci na těžké pokousání psem dítěte. Já osobně jsem tehdy doporučoval, aby stačilo pouze povinné vodítko," reagoval zastupitel a ředitel MP Havířov Bohuslav Muras. 

Řeč se vedla také o připravované rekonstrukci vlakového nádraží a přednádražního prostoru nebo o stavbě na Bludovickém kopci. Majitelům rodinného domu se nelíbí záměr developera na stavbu třípodlažního objektu. Zástupci města potvrdili, že takový návrh, který je nyní prezentován, není v souladu s územním plánem. "Původně se mělo jednat o přestavbu a přístavbu rodinného domu," řekl městský architekt Karel Mokroš. 

Zastupitelé byli seznámení s aktivitou občanů související se zrušeným výběrovým řízením na ředitele ZŠ M. Pujmanové. 

"Do konkurzu byli přihlášeni dva uchazeči. Oba splnili požadované náležitosti. Komise určila pořadí. Ani jeden ale nebyl natolik přesvědčivý, aby rada rozhodla o jmenování ředitele. Proto bylo vyhlášeno nové výběrové řízení, do kterého se přihlásilo šest uchazečů. Konkurz se bude konat v červenci. Pokud jde o ZŠ Jasioka, tam se do konkurzu přihlásili dva uchazeči, z nichž jeden ke komisi nepřišel a druhý byl dostatečně přesvědčivý, že byl ředitelem jmenován," reagovala primátorka Feberová.  

V interpelacích vystoupil zastupitel za KDU-ČSL Bohuslav Niemiec k dlouhodobě řešené problematice související s dětským hřištěm v Dolní Suché. Janina Žielinská (KSČM) se vrátila k diskusi z minulého zasedání, která se týkala odměn zastupitelů. Tomáš Ptáček (KSČM) se zajímal o to, kdo je za město zodpovědný za GDPR. Eduard Heczko (KSČM) se zajímal o žalobu proti městu: "Kdo ji podal, čeho se týká a jaké je stanovisko města." 

Na tradiční interpelaci Jaroslava Gongola (KSČM) o nerealizovaných projektech reagoval tradičně ostře náměstek Karel Šlachta: "Vy jste jako ředitel šachty Dukla tady těžbou zdevastoval půlku města. Vy jste tady vytvořil kalové rybníky a teď se ptáte, proč tady nejsou lázně. Jako poslanec jste peníze na tyto projekty prošustroval."  

Milada Halíková (KSČM) vyslovila domněnku, že náměstek Šlachta připravil město o slibované peníze, když avizoval navýšení odvozu odpadu na skládku Depos, kde má město účast a která má městu vyplácet odměnu za každou uloženou tunu odpadu, přičemž se tak nestalo. Náměstek Šlachta na interpelaci odpoví písemně do 30 dnů. O problematice se hovořilo na dřívějším zasedání. Město Havířov začalo vyvážet odpad i do Ostravy, na což provozovatel skládky v Horní Suché reagoval nabídkou odměn, když bude město vozit zase k němu. 

Darja Tomaniecová se věnovala novým chodníkům podél Dlouhé třídy: "Konečně tam začali dělat lidi, kteří to alespoň trochu umí a situace se zlepšila." "Ano, nepustíme žádný nedodělek, žádnou závadu. Každý den firma platí penále 25 tisíc korun," reagoval náměstek Šlachta. 

16.25 - Projednány byly body související s letošním rozpočtem, závěrečným účtem za rok 2017 a přípravou rozpočtu na rok 2019. 

16.33 - K návrhu na bezpatnou MHD pro mládež do 18 let a seniory nad 65 let se Soňa Ryšánková Dosedělová (KSČM) dotázala, proč by MHD nemohla být zcela zdarma pro všechny. 

Město nechce k plošné bezplatné dopravě přistupovat s ohledem na příliš vysoké náklady, byť tuto variantu do budoucna nevylučují. Jen letos budou náklady na nově zaváděnou bezplatnou dopravu činit 3,6 milionu korun. "Všechno to máme spočítáno a podloženo. Díky dobrému hospodaření si to pro věkovou skupinu do 18 a nad 65 let věku můžeme dovolit," řekl náměstek Bělica. 

Někteří zastupitelé naopak připomínají, že může jít o předvolební populistický krok. Na začátku volebního období se totiž objevily i názory, že v MHD je třeba snížit úhradu její ztrátovosti a dokonce i možnost vypovězení smlouvy současnému dopravci a nasmlouvání nového - levnějšího. 

Pro návrh zcela bezplatné dopravy pro všechny bylo jen 11 zastupitelů. Zastupitelé pak 35 hlasy schválili původně předložený návrh. Bezplatná doprava pro cestující do 18 a nad 65 let bude platná od 1. července. 

16.50 - Zastupitelé schválili prodloužení několika spojů linky 410, které dosud ve směru z Dolních Datyní končí na autobusovém nádraží, až na Šumbark. 

16.51 - Bez diskuse byl schválen návrh na počet zastupitelů pro další volební období. Počet zůstane nezměněn, tedy 43. 

Po vyčerpání všech bodů programu následovala prezentace projektu odpadového hospodářství. 

Autor: Libor Běčák

24.6.2018 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 23 000 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Montážníci oken a dveří. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, Demontáž stávajících vyplní stavebních otvorů, Pomocné konstrukční úpravy stavebních otvorů, Montáž nových výplní stavebních otvorů (okna, dveře atd.), Drobné zednické práce a jiné., , Způsob kontaktu: telefonicky (pracovní dny 7:00-15:00) nebo zasílat životopisy na email.. Pracoviště: W & d morava s.r.o., Podlesní, č.p. 1827, 735 41 Petřvald u Karviné. Informace: Pavla Havlíčková, +420 734 578 092. Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 16 690 Kč Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče Pracovník v sociálních službách - pracovník základní výchovné nepedagogické činnosti. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16690 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborná způsobilost, -Splnění kvalifikačních požadavků zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách ve znění pozdějších předpisů, -Další vzdělávání pracovníka v sociálních službách (§ 116, odst. 9 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů), Požadované obecné znalosti, schopnosti a dovednosti, -Uživatelská znalost práce na PC (MS Office, Internet), -Komunikační a vyjadřovací schopnosti, Požadované speciální znalosti, schopnosti a dovednosti, -Základní orientace v legislativě týkající se poskytování soc. služeb (Standardy kvality sociálních služeb), -Schopnost aplikovat metodické a pracovní postupy v praxi, -Dovednost poskytnout první pomoc, -Schopnost práce s rizikem, -Schopnost motivovat uživatele, -Schopnost řešit konflikty, -Organizační schopnosti, -Znalost aktivizačních metod a přístupů v práci s uživatelem (výhodou jsou již absolvovaná speciální školení a kurzy, např. práce s keramikou, práce s pedigem, práce se dřevem apod.), -Schopnost poskytovat podporu uživateli při zachování a rozvoji sociálních kontaktů , a v aktivním využití volného času, -Dovednost vést rozhovor s uživatelem, Osobnostní předpoklady, -Respekt k lidským právům, svobodám a důstojnosti, -Empatie, -Sebekontrola, -Zodpovědnost, -Samostatnost, -Rozhodnost, -Důkladnost, -Odolnost vůči stresu a vysoké zátěži, -Schopnost individuálně podporovat uživatele v naplňování jejich potřeb, -Respekt k nadřízeným, -Tvořivost, -Schopnost osobnostního a profesního rozvoje, -Vytrvalost, -Flexibilita, -Schopnost týmové spolupráce, -Loajálnost,Vyzrálost, ,empatie,sebekontrola,respekt k nadřízeným,sebedůvěra,tvořivost, ,zodpovědnost,vytrvalost,vstřícnost, schopnost osobnostního a profesního rozvoje;, -Odolnost vůči stresu a vysoké zátěži, -Loajálnost, , Požadujeme:, -praxe v sociálních službách výhodou, -znalost sociální problematiky (Standardy kvality sociálních služeb), , Charakteristika pracovní pozice, -Výkon činností v přímé práci s uživateli služby sociálně terapeutických dílen (poskytování základních činností dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách a vyhlášky , č. 505/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vedení svěřené dokumentace vztahující se k vykonávaným činnostem v oblasti poskytování sociální služby). Pracoviště: Domov jistoty, příspěvková organizace - bohumín, Šunychelská, č.p. 1159, 735 81 Bohumín 1. Informace: Michaela Neudertová, +420 596 014 046. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 89 Kč Svářeči svářeči ZK 111. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: mzda: bude upřesněná dle zkušeností a dovedností;, možno i nevyučení s praxí v oboru;, pracoviště: dle zakázek, doprava zajištěná;, Způsob kontaktu: předem telefonicky dohodnout schůzku. Pracoviště: Plusmetal s.r.o.- sídlo, Čsl. armády, č.p. 885, 733 01 Karviná 1. Informace: Daniel Malyjurek, +420 724 909 774,774 885 087,774 725 087. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Pracovníci výroby - noční směna. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, -zajišťuje přípravné práce pro potiskové technologie, -dle potřeby provádí separaci log vyřezaných z nažehlovacích potisků, -dle potřeby provádí pomocí termolisu nanášení požadované technologie , -zajišťuje obsluhu u sítotisku , -zodpovídá za ekonomické nakládání s materiálem nezbytným pro výrobu, -zajišťuje vyplnění dodacích listů k objednávce připravené k expedici, -podílí se na udržování pořádku na dílně, , Nabízí:, - možnost seberealizace v perspektivní společnosti, - odpovědnou a samostatnou pozici, - možnost profesního růstu, , Způsob kontaktu: emailem.. Pracoviště: Canis safety a.s. - pracoviště, U Tesly, č.p. 1825, 735 41 Petřvald u Karviné. Informace: Michaela Wítková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pozor na medvěda, varoval ostravický obecní úřad

Tragická nehoda v Třinci-Neborech.

Nehody: letošní rok se zatím nevyvíjí vůbec příznivě

Řidiči, pozor! Za nesprávné použití mlhovek hrozí i pokuta

Když mají být zapnuté, nesvítí, když jich není zapotřebí, září jako lampionový průvod. Řeč je o mlhovkách, s jejichž používáním má problémy mnoho motoristů. Zejména v tomto období smogu, mlh, deště a očekávaného sněžení jde o otázku více než aktuální.  

Čtrnáct dodávek v jednom městě, poté rovnou do vazby

Čtrnáct vykradených dodávek s celkovou škodou takřka půl milionu. Taková je bilance devětadvacetiletého muže z Karviné, který se na území města činil od poloviny září. Dvanáctkrát soudně trestaný muž přitom brány věznice opustil naposledy v lednu letošního roku.

Filip Panák je po operaci, ligové kluby o něj mají zájem

Karviná – Třiadvacetiletý univerzál fotbalové Karviné Filip Panák se podrobil operaci kolenní chrupavky na pravé noze.

Splnili povinnost a postupují

Karviná – Házenkáři karvinského Baníku postoupili do další fáze Českého poháru.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT