VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havířovští zastupitelé se pohádali kvůli odměnám

V KD Radost jednali v pondělí odpoledne členové havířovského zastupitelstva.

23.4.2018 2 AKTUALIZOVÁNO 23.4.2018
SDÍLEJ:

Zasedání havířovských zastupitelů.Foto: Deník / Běčák Libor

Deník jednání zastupitelů sledoval a průběžně z něj přinášel informace v aktualizacích tohoto článku. 

Celý program

Primátorka Havířova Jana Feberová (ČSSD) ve 13 hodin zahájila jednání. Zkraje navrhla stáhnutí bodů o odměnách z programu. Během chvíle se potvrdilo se, že vedení města i některým zastupitelům se nelíbí, že Deník zveřejnil článek o návrhu na odměny. Patrně počítali s tím, že si tři čtvrtě milionu korun rozdělí v tichosti a bez diskutování. 

Deník o tom informoval v článcích:

O tom, že se odměn vzdají, prohlásili někteří zastupitelé už v pondělí 16. dubna. Toho dne se také sešli sociální demokraté, kteří se usnesli, že navrhnou bod ke stažení. Článek Deníku vyšel až o den později. 

K tématu si vzal slovo zastupitel za Hnutí pro Havířov (HpH) Daniel Vachtarčík. I on měl být jedním z odměněných, a to za práci ve funkci předsedy finančního výboru zastupitelstva. Nelíbilo se mu, že město vůbec takový materiál připravilo, ani to, že Deník informaci o navržených odměnách zveřejnil. 

Primátorka přiznala, že diskuse se rozeběhla až poté, co Deník materiál zveřejnil. "Pan Běčák neměl tyto informace zveřejňovat," řekla mimo jiné a navrhla, aby se diskuse k tomuto bodu vedla až v interpelacích. 

"Je to nehorázné. Využít čtyři zastupitele k tomu, abyste si rozdělili odměny…," reagoval Eduard Heczko (KSČM), který byl také navržen k vyplacení odměny, mimo jiné za předsedu kontrolního výboru zastupitelstva. 

K měsíčním odměnám vystoupila také Janina Želinská (KSČM). Ta se primátorky a přítomných náměstků ptala, kolik měsíčně berou. 

Karel Šlachta (ČSSD) reagoval protiútokem: "Tisk bude určitě zajímat, v jakém stavu zanechal předchozí náměstek svou kancelář, kde nechal skříň plnou rozpitého alkoholu. Můžu to doložit fotografiemi." 

"Ten materiál o odměnách byl rychle a špatně připravený," přiznala primátorka.

"Práce, kterou ve svých funkcích pro město vykonáváte, opravdu není až tak výjimečná, abyste za ni mohli dostat tak vysoké odměny. To skutečně není mimořádná práce," řekla zastupitelka za KSČM Darja Tomaniecová. Ta také navrhla, aby se ušetřená částka investovala do údržby a výstavby dětských hřišť. 

Po několika dalších vystoupeních k tématu odměn byl upravený program zasedání všemi hlasy schválen. 

Mezi prvními body bylo schválení příspěvku 228 tisíc korun na dokrytí financování rekonstrukce koupelen v objektu městské policie.  

Po 10minutové přestávce zastupitelé pokračují v jednání. 

Prodloužená Dlouhá třída

Upřednostnili bod o prodloužené Dlouhé třídě. Se záměrem je seznamuje zástupce Ředitelství silnic a dálnic Lubomír Hýbl. 

"Celá trasa o délce necelých 20 kilometrů by měla stát necelých 10 miliard korun. Součástí je také 770 metrů dlouhý tunel v Těrlicku. V Havířově se počítá s napojením prodloužené Dlouhé třídy o délce úseku 1,2 kilometru, a na tomto úseku by se mělo finančně podílet i město, přičemž náklady jsou odhadnuty na zhruba 40 milionů korun," uvedl Hýbl.  

O tom už Deník informoval v článku:

Zastupitel Petr Smrček (ČSSD) se ptal na některé detaily stavby. "Realizace se předpokládá někdy v roce 2028. Trasa vede přes soukromé pozemky, o kterých se bude jednat," dodal Hýbl. 

Podle Jaroslava Gongola (KSČM) si někteří "dobře informovaní" stačili koupit pozemky, na jejichž prodeji by mohli vydělat. Primátorka ho vyzvala, aby tyto osoby jmenoval. "Například Sady Životice, odpověděl Gongol. 

Když se prostořeký náměstek primátorky Šlachta zeptal i Lubomíra Hýbla, zda si taky koupil pozemky v trase obchvatu, zástupce ŘSD se ostře ohradil, že to z jeho strany bere jako urážku. Šlachta se mu okamžitě omlouval, že ho urazit nechtěl. 

Většina zastupitelů nakonec navržený příslib města se spolufinancováním stavby odsouhlasila. 

Zastupitelé projednávají další body programu. 

Bez komplikací prošel bod o financování Akademie III. věku pro období 2018 až 2020. Financování čtyřsemestrálního studia by mělo městskou kasu přijít každý rok zhruba na 300 tisíc korun. 

Jedná se o bodu Rozšíření realizace investičních akcí v roce 2018. Jde o stavbu parkoviště u kostela sv. Anny s předpokládanou cena 5,1milionu korun a stavba parkoviště za bytovým věžovým domem u vlakového nádraží s předpokládanou cenou 7 247 900 korun. Na obou parkovištích by mělo vzniknout shodně po 42 místech. Zastupitelé stavby v hlasování schválili. 

Diskuse

Projednáním několika dalších bodů se jednání dostalo k bodu diskuse občanů a interpelací zastupitelů. 

Občanka Jana Mališová žádala o pomoc s pěšinou, kterou lidé vyšlapali kolem jejich domu v ulici Kosmonautů.

Martin Rédr se zajímal o výsledek kontroly inspektorátu bezpečnosti práce v Městském kulturním středisku. Podle primátorky byly vytknuté nedostatky odstraněny. Odmítla nepodložené informace, že město něco tutlá, včetně údajné pokuty ve výši 2 milionů korun.

Jiří Jekl vybídl vedení města, aby se zamyslelo nad výší nájemného za kulturní domy pro pořádání akcí, aby je lidé nemuseli dělat v sousedních obcích.

Zdeňka Mokrošová vystoupila s dotazem ohledně Kyvadla. 

Jaroslav Broda vytkl vedení města snahu se odměnit za výbornou práci a připomněl jim neutěšený stav chodníků, včetně těch rozestavěných.

Zastupitelé v interpelacích řešili například náklady na dosud neuskutečněné projekty, zaváděný systém ochrany osobních údajů  GDPR či nepořádek v parku. 

Před 17. hodinou bylo zasedání ukončeno. 

Autor: Libor Běčák

23.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 000 Kč

Hlavní účetní Účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedení podvojného účetnictví vč. mezd a závěrkových prací. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost. Práce v programu POHODA, PAMICA. Praxe v oboru min. 5 let. Životopis zasílejte na email: kodus@volny.cz. Pracoviště: Kodus, spol. s r.o. - pracoviště carbokov s.r.o., Svatopluka Čecha, č.p. 640, 733 01 Karviná 1. Informace: Věra KIelkovská, +420 596 420 425.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 15 000 Kč

Obsluha jeřábů jeřábníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: , - zdravotní způsobilost, - jeřábnický průkaz Třídy B (pomůžeme s obnovením), - spolehlivost, - možnost prodloužení prac. poměru, , působ kontaktu:, -osobně na adrese Hasičská 545/44, Ostrava-Hrabůvka (7:00-15:00), -emailem, -telefonicky (pracovní dny 7:00-15:00). Pracoviště: Vojmar s.r.o. - lokalita čsm sever, 735 34 Stonava. Informace: Kamil Kleprlík, +420 732 535 555,733 535 263.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 91 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci v potravinářství. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 91 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Práce s potravinami, plnění sáčku, vybalovaní, doplňování zboží, příjem, výdej zásilek, úklid. , , Požadavky, Perfektní zdravotní stav a fyzická zdatnost, časová flexibilita (povinné přesčasy pracovní doba končí s dodělanou práci), zodpovědný přístup, samostatnost. Pracovní doba 7:00 až 16:30 (pracovní doba 8 hodin denně) + přesčasy + příležitostně víkendy. Práce končí až s dodělanou práci v provoze. Ke mzdě náleží odměna za práci přesčas + měsíční prémie., , Způsob kontaktu: zasílat životopisy na email.. Pracoviště: Jelínek & syn, s.r.o., Fryštátská, č.p. 902, 735 64 Havířov 4. Informace: Lenka Dočkalová, +420 608 720 033.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 500 Kč

Laboratorní pracovníci Laboratorní technik. Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , Provádí odběr vzorků a jejich vyhodnocování, Provádí zkoušky dle příslušných pracovních postupů , , Požadavky: , SŠ vzdělání , Angličtina mírně pokročilá, Logické myšlení, PC na uživatelské úrovni-EXCEL,WORD(zaznamenávání výsledků), , Nabízíme:, Smlouvu v mezinárodní společnosti na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení, Navíc dovolená za odpracované roky, Stravenky plně hrazené zaměstnavatelem, Příspěvek na dopravu, Víkendové směny hrazené zvýhodněnou sazbou, Příspěvek na dovolenou, Měsíční bonusy (docházkový bonus), Roční bonus (13 plat) dle výkonu společnosti, , V případě zájmu zašlete svůj strukturovaný životopis v českém i anglickém jazyce na e-mailovou adresu, info@gscaltex-czech.com Do předmětu e-mailu prosím uveďte název pozice.. Pracoviště: Gs caltex czech, s.r.o. - sídlo, Bohumínská, č.p. 455, 733 01 Karviná 1. Informace: Daniela Dieslová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Graf znázorňující důlní otřes na Karvinsku.
8

Báňští záchranáři zasahovali po důlním otřesu

Příprava ledové plochy na zimním stadionu v Havířově.
12

Havířovské kluziště už nebude flekaté

Soupeřem Baníku makedonský Prolet

Karviná – Házenkáři karvinského Baníku se v obnovené premiéře v evropských pohárech podívají do Makedonie.

V Dolní Lutyni sportují celé rodiny

Dolní Lutyně – Bývalá úspěšná atletka a držitelka několika rekordů ve skoku o tyči Daniela Bártová letos uspořádala už šestý ročník Lutyňské tretry, která spojuje výkony dětí a jejich rodičů.

Kraj má nejvíce koupališť, jinak v průzkumu propadl

/INFOGRAFIKA/ Ostrava Až poslední, čtrnáctou pozici obsadil Moravskoslezský kraj ve srovnávacím průzkumu Místo pro život 2018. Ten zjišťoval, které regiony nabízejí občanům a turistům nejlepší volnočasové vyžití.

Český Těšín zaplavil barevný déšť

Všudypřítomná hudba, duhový déšť a radostný smích. Tak vypadalo sobotní odpoledne v českotěšínském parku Adama Sikory, kde se konal (ne)tradiční Festival barev.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT