VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havířovští zastupitelé se pohádali kvůli odměnám

V KD Radost jednali v pondělí odpoledne členové havířovského zastupitelstva.

23.4.2018 2 AKTUALIZOVÁNO 23.4.2018
SDÍLEJ:

Zasedání havířovských zastupitelů.Foto: Deník / Běčák Libor

Deník jednání zastupitelů sledoval a průběžně z něj přinášel informace v aktualizacích tohoto článku. 

Celý program

Primátorka Havířova Jana Feberová (ČSSD) ve 13 hodin zahájila jednání. Zkraje navrhla stáhnutí bodů o odměnách z programu. Během chvíle se potvrdilo se, že vedení města i některým zastupitelům se nelíbí, že Deník zveřejnil článek o návrhu na odměny. Patrně počítali s tím, že si tři čtvrtě milionu korun rozdělí v tichosti a bez diskutování. 

Deník o tom informoval v článcích:

O tom, že se odměn vzdají, prohlásili někteří zastupitelé už v pondělí 16. dubna. Toho dne se také sešli sociální demokraté, kteří se usnesli, že navrhnou bod ke stažení. Článek Deníku vyšel až o den později. 

K tématu si vzal slovo zastupitel za Hnutí pro Havířov (HpH) Daniel Vachtarčík. I on měl být jedním z odměněných, a to za práci ve funkci předsedy finančního výboru zastupitelstva. Nelíbilo se mu, že město vůbec takový materiál připravilo, ani to, že Deník informaci o navržených odměnách zveřejnil. 

Primátorka přiznala, že diskuse se rozeběhla až poté, co Deník materiál zveřejnil. "Pan Běčák neměl tyto informace zveřejňovat," řekla mimo jiné a navrhla, aby se diskuse k tomuto bodu vedla až v interpelacích. 

"Je to nehorázné. Využít čtyři zastupitele k tomu, abyste si rozdělili odměny…," reagoval Eduard Heczko (KSČM), který byl také navržen k vyplacení odměny, mimo jiné za předsedu kontrolního výboru zastupitelstva. 

K měsíčním odměnám vystoupila také Janina Želinská (KSČM). Ta se primátorky a přítomných náměstků ptala, kolik měsíčně berou. 

Karel Šlachta (ČSSD) reagoval protiútokem: "Tisk bude určitě zajímat, v jakém stavu zanechal předchozí náměstek svou kancelář, kde nechal skříň plnou rozpitého alkoholu. Můžu to doložit fotografiemi." 

"Ten materiál o odměnách byl rychle a špatně připravený," přiznala primátorka.

"Práce, kterou ve svých funkcích pro město vykonáváte, opravdu není až tak výjimečná, abyste za ni mohli dostat tak vysoké odměny. To skutečně není mimořádná práce," řekla zastupitelka za KSČM Darja Tomaniecová. Ta také navrhla, aby se ušetřená částka investovala do údržby a výstavby dětských hřišť. 

Po několika dalších vystoupeních k tématu odměn byl upravený program zasedání všemi hlasy schválen. 

Mezi prvními body bylo schválení příspěvku 228 tisíc korun na dokrytí financování rekonstrukce koupelen v objektu městské policie.  

Po 10minutové přestávce zastupitelé pokračují v jednání. 

Prodloužená Dlouhá třída

Upřednostnili bod o prodloužené Dlouhé třídě. Se záměrem je seznamuje zástupce Ředitelství silnic a dálnic Lubomír Hýbl. 

"Celá trasa o délce necelých 20 kilometrů by měla stát necelých 10 miliard korun. Součástí je také 770 metrů dlouhý tunel v Těrlicku. V Havířově se počítá s napojením prodloužené Dlouhé třídy o délce úseku 1,2 kilometru, a na tomto úseku by se mělo finančně podílet i město, přičemž náklady jsou odhadnuty na zhruba 40 milionů korun," uvedl Hýbl.  

O tom už Deník informoval v článku:

Zastupitel Petr Smrček (ČSSD) se ptal na některé detaily stavby. "Realizace se předpokládá někdy v roce 2028. Trasa vede přes soukromé pozemky, o kterých se bude jednat," dodal Hýbl. 

Podle Jaroslava Gongola (KSČM) si někteří "dobře informovaní" stačili koupit pozemky, na jejichž prodeji by mohli vydělat. Primátorka ho vyzvala, aby tyto osoby jmenoval. "Například Sady Životice, odpověděl Gongol. 

Když se prostořeký náměstek primátorky Šlachta zeptal i Lubomíra Hýbla, zda si taky koupil pozemky v trase obchvatu, zástupce ŘSD se ostře ohradil, že to z jeho strany bere jako urážku. Šlachta se mu okamžitě omlouval, že ho urazit nechtěl. 

Většina zastupitelů nakonec navržený příslib města se spolufinancováním stavby odsouhlasila. 

Zastupitelé projednávají další body programu. 

Bez komplikací prošel bod o financování Akademie III. věku pro období 2018 až 2020. Financování čtyřsemestrálního studia by mělo městskou kasu přijít každý rok zhruba na 300 tisíc korun. 

Jedná se o bodu Rozšíření realizace investičních akcí v roce 2018. Jde o stavbu parkoviště u kostela sv. Anny s předpokládanou cena 5,1milionu korun a stavba parkoviště za bytovým věžovým domem u vlakového nádraží s předpokládanou cenou 7 247 900 korun. Na obou parkovištích by mělo vzniknout shodně po 42 místech. Zastupitelé stavby v hlasování schválili. 

Diskuse

Projednáním několika dalších bodů se jednání dostalo k bodu diskuse občanů a interpelací zastupitelů. 

Občanka Jana Mališová žádala o pomoc s pěšinou, kterou lidé vyšlapali kolem jejich domu v ulici Kosmonautů.

Martin Rédr se zajímal o výsledek kontroly inspektorátu bezpečnosti práce v Městském kulturním středisku. Podle primátorky byly vytknuté nedostatky odstraněny. Odmítla nepodložené informace, že město něco tutlá, včetně údajné pokuty ve výši 2 milionů korun.

Jiří Jekl vybídl vedení města, aby se zamyslelo nad výší nájemného za kulturní domy pro pořádání akcí, aby je lidé nemuseli dělat v sousedních obcích.

Zdeňka Mokrošová vystoupila s dotazem ohledně Kyvadla. 

Jaroslav Broda vytkl vedení města snahu se odměnit za výbornou práci a připomněl jim neutěšený stav chodníků, včetně těch rozestavěných.

Zastupitelé v interpelacích řešili například náklady na dosud neuskutečněné projekty, zaváděný systém ochrany osobních údajů  GDPR či nepořádek v parku. 

Před 17. hodinou bylo zasedání ukončeno. 

Autor: Libor Běčák

23.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Instalatér, topenář 110 Kč Instalatéři vodovodů instalatéři-voda,topení, plyn/svářeč - svařování s plamenem. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Praha : 10 dnů práce 4 dny volno;, pracoviště Olomouc : 5 dnů práce 2 dny volno., Doprava a ubytování zajištěná, , KONTAKT: předem telefonicky dohodnout schůzku. Pracoviště: Romana tomisová, Třinecká, č.p. 111, 735 42 Těrlicko. Informace: Romana Tomisová, +420 773 826 190. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavači potravinářského zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe v obchodě výhodou, potravinářský průkaz, dobrý zdravotní stav, Způsob kontaktu: předem telefonicky dohodnout schůzku od 8.00 hod.do 18.00 hod.. Pracoviště: Tomáš bilý, tř. Dr. E. Beneše, č.p. 1155, 735 81 Bohumín 1. Informace: Tomáš Bílý, +420 732 339 300. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč Řidiči tahačů Řidič nákladního automobilu s přívěsem, tahače. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: náborový příspěvek, nová a zánovní auta, seriózní přístup, dlouhodobý pracovní úvazek., Předem sjednat termín pohovoru. Pracoviště: Jan hefner, Šunychelská, č.p. 1196, 735 81 Bohumín 1. Informace: Jaromír Holaň, +420 606 794 163. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 15 000 Kč Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče Pracovníci v sociálních službách, pečovatel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Kvalifikace v oboru není podmínkou, vzdělání zajistíme v průběhu pracovního poměru, Schopnost jednání s lidmi, trpělivost při práci s klienty, Chuť učit se novým věcem, vztah k péči o nemocné seniory, Nabízíme:, Zázemí silné expandující společnosti, Pracoviště s moderním zázemím, nadstandardním vybavením a pomůckami pro přímou péči, Podpora vzdělávání, možnost profesního růstu, Zohlednění osobních požadavků při plánování služeb, Velmi dobré platové podmínky, motivační program, Stravování, chutná domácí kuchyně, Podílení se na zavedení moderních ošetřovatelských postupů i na jiných pracovištích organizace po celé ČR, možnost stáží, Pracovní smlouva na dobu určitou, individuálně možnost přechodu na dobu neurčitou, , Způsob kontaktu: předem telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Senecura seniorcentrum hšh a.s. - havířov, Lomená, č.p. 1268, 736 01 Havířov 1. Informace: Karin Vránová, +420 736 487 933.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
1

Feťák, podezřelý z útoku na školačku, řádil nahý na policejní služebně

Ilustrační foto

Výbušná debata o plynu a odpojení města od centrálního vytápění

Divoká policejní honička se zfetovanou řidičkou skončila nehodou

Opilá a zfetovaná „řidička“ bez řidičáku a divoká noční honička s policií. Na začátku byla běžná silniční kontrola v Havířově, na konci plot v Petřvaldě.

Derby pro Havířov. Slezský kylof je jeho

Havířov – Krajské derby o putovní trofej - hornický kylof, o který se v duelech těchto dvou soupeřů hrává, zvládli v národní lize ragbistů hráči Havířova.

Reskátor není podle znalce nepříčetný

Výslechem znalce psychiatra pokračovalo v úterý u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v případu Maroše G. (45 let) z Petřvaldu na Karvinsku. Muž přezdívaný Reskátor je obžalován z pokusu o dvojnásobnou vraždu.

V Havířově se srazil autobus s nákladním autem

Pravděpodobně nepozornost řidiče nákladního auta stála za úterní kolizí s autobusem havířovské MHD. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT