VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Radosti rokovali havířovští zastupitelé. Odvolání náměstka neprošlo

Ve velkém sále KD Radost se v pondělí konalo zasedání Zastupitelstva statutárního města Havířova. 

29.1.2018 AKTUALIZOVÁNO 29.1.2018
SDÍLEJ:

Zasedání havířovských zastupitelů v KD Radost.Foto: Deník / Běčák Libor

Celý program zasedání

Průběh jednání:

Primátorka města Jana Feberová (ČSSD) zahájila zasedání ve 13 hodin.

Program byl schválen bez větších problémů. 

Zastupitelé odhlasovali, aby město požádalo o státní účelovou dotaci z Programu prevence kriminality na místní úrovni 2018 vyhlášeného Ministerstvem vnitra ČR a přijetí dotací na realizaci těchto dílčích projektů:
- projekt „Havířov – Asistent prevence kriminality 2018 - 2020“
- projekt „Havířov – Sociálně psychologický výcvik pro rodiče s dětmi 2018“
- projekt „Havířov – Efektivní práce s ohroženými dětmi a jejich rodinami – Nové hrozby“

Bez diskuse byly schváleny rozpočtové úpravy a to zpětně za období konce loňského roku a také první úpravy letošního roku. 

Zrušena původní vyhláška o školských obvodech a schválena nová. Místo 9 obvodů bude město rozděleno jen na 3. Rodiče si tak budou moci pro umístění svého dítěte vybírat z více mateřských škol. 

"Na základě zkušeností s prvními zápisy dětí do MŠ dle spádových obvodů navrhly ředitelky mateřských škol a vedoucí MŠ při základních školách na společné schůzce s OŠK dne 16. 6. 2017 změnu obecně závazné vyhlášky, a to vymezení jednoho spádového obvodu, kterým by byl celý Havířov. Svůj požadavek zdůvodnily usnadněním vzájemné komunikace. Pouze vedoucí MŠ Frýdecká a MŠ Občanská při Základní škole Frýdecká požadují samostatný spádový obvod z důvodu omezené možnosti zákonných zástupců volby MŠ v rámci oblasti jejich bydliště. Pro zákonné zástupce jsou tyto MŠ jedinou eventualitou v oblasti jejich bydliště. Mateřská škola v části Dolní Datyně je od Havířova vzdálena cca 4 km. Nejbližší školkou je MŠ Frýdecká vzdálena cca 3,5 km," píše se v odůvodnění změny. 

Opoziční zastupitel Eduard Heczko (KSČM) se vedení města zeptal na podrobnosti jednání se zástupci společnosti Asental. Ptal se také na petici související s MRA a stavem výběru soukromého provozovatele Zámku. 

"S Asentalem to byla jedna z více schůzek. Bavili jsme se o cenách pozemků v průmyslové zóně. My jsme nabídli, že zbývající pozemky jako město odkoupíme. Firma nechce s tím, že se snad rýsuje nějaký investor a že nás budou informovat na jaře," řekla primátorka.

Náměstek primátorky Josef Bělica (ANO) odpověděl na dotaz týkající se petice iniciované jedním správcem Městské realitní agentury. O možnost pronajmout zámek projevil zájem jeden zájemce, který se ale později už neozval.  

Až na poslední bod stihli zastupitelé celý program projednat za 30 minut. Pak přišel návrh na odvolání náměstka primátorky. 

Opoziční zastupitelka Darja Tomaniecová (KSČM) navrhla, aby byl odvolán náměstek primátorky Josef Bělica. Opozice náměstkovi vyčítá, že nemůže stačit řádně plnit funkci náměstka, krajského zastupitele a poslance.

"Z výkazu činnosti vyplývá, že pan náměstek se zřejmě dokáže pohybovat v čase. Uvádí, že byl současně ve sněmovně i na zasedání městské rady," řekla. "Patrně jde o chybu, byl jsem ve sněmovně," odpověděl Bělica. 

Komunisté požádali o krátkou pauzu. 

Při pokračování se zastupitelka Milada Halíková (KSČM) ptala primátorky na koncepci sociálního bydlení. Jde o neziskové organizace, které přepronajímají byty v problémových lokalitách, zejména na starém Šumbarku.

"Měla jsem schůzku se zástupci neziskových organizací, které mají od společnosti Residomo pronajaté byty. Ověřovala jsem, zda jsou plněny podmínky, za jakých jsou ve městě ubytovávání lidé z jiných měst. Já jsem proti tomu, aby nám tady neziskovky přivážely nepřizpůsobivé lidi z jiných měst, které tady pak dělají problémy. Nechci, aby se Šumbark takto osídloval," řekla primátorka. 

Náměstek Bělica mezitím komentoval návrh na své odvolání. "Já si myslím, že se to dá stíhat. Není, co závidět, je to tvrdá práce. Koneckonců, i primátorka kdysi za vaši partaj byla současně poslankyní," řekl. 

Pro návrh na odvolání však bylo v hlasování jen 14 zastupitelů, tři se zdrželi. 

Diskuse

V 15 hodin začala diskuse a interpelace zastupitelů.

Primátorka Feberová informovala o tom, že na magistrát přišla petice za spravedlivé odměňování členů volebních komisí. 

Z řad veřejnosti vystoupili jen dva lidé.

Občan Milan Krňávek vystoupil s podnětem, aby město opravilo dům v Uzavřené ulici, zejména fasádu. "Oprava byla provedena před 15 roky. Práce byla odfláknutá a zfušovaná. Máme tam velké fleky. Bude se s tím něco dělat?" ptal se zastupitelů.   

Občanka Jarmila Kantorová vystoupila s připomínkami k bezpečnosti chodců na přechodu u autobusového nádraží. "Doporučovala bych trvale blikající světla ve vozovce. A taky by tam na Těšínské ulici neměly parkovat autobusy, protože chodci kvůli nim mají omezený výhled. Dále bych měla výhrady vůči vysoké a zářící reklamě obchodního centra," řekla. 

"Právě tento týden budeme řešit místa, kde nejsou dobře nasvícené přechody pro chodce a další opatření ke zvýšení bezpečnosti v dopravě," reagovala primátorka. 

Zastupitel Eduard Heczko opět vystoupil se záležitostí snížení základního kapitálu společnosti ČSAD, ve které je město 10procentním podílníkem: "Tady jde o majetek města. My jsme původně měli akcie v hodnotě 1000 korun za kus, nyní mají hodnotu 14 korun." Primátorka zvala na jednání generálního ředitele společnosti, který se omluvil, ale poskytl vyjádření, ve kterém uvedl, že základní kapitál společnosti byl snížen účetně kvůli zaknihování akcií, aby firma každý rok ušetřila zhruba 80 tisíc korun na poplatcích, které s jejich správou souvisejí.   

Deník o tom psal v článcích: Havířovské zastupitele hněvá majitel ČSAD. Snížil cenu akcií Město se prý o svých 15 milionů nemusí bát

Zastupitel Ivan Bureš (KSČM) vystoupil s kritikou postupu města, které nechalo odvolat několik členů občanských komisí, a to pro jejich příslušnost ke KSČM. Náměstek Bělica Burešovi připomněl, že to byl právě on, který porušil etický kodex, který podepsal jako člen hnutí ANO, když přešel ke KSČM.

Jaroslav Gongol (KSČM) vystoupil s požadavkem na sdělení informace o cenách výměny oken v městských bytech v jednotlivých etapách. Vyjádřil podezření, že město za okna zaplatilo více, než by muselo. Rozdíl odhadl na zhruba 60 milionů korun. 

Janina Želinská (KSČM) připomínkovala ztížený výhled na přechodu pro chodce u nově rekonstruovaného podjezdu pod železniční stanicí. "Lidé, kteří tam pravidelně chodí, si stěžují, že přes vyvýšený chodník a cyklostezkou nemají výhled na vozidla vyjíždějící z tunelu," řekla. 

Na další dotaz Želinské vysvětlil náměstek Šlachta okolnosti, kdy město Havířov v době stavby dvou kruhových objezdů, které s sebou nesly dlouhou objížďku, vyváželo odpad na jinou skládku. "Skládka Depos to citelně pocítila a Horní Suchá s námi zahájila jednání, abychom začali opět vozit odpad k nim a nabídli nám lepší cenu za každou tunu odpadu," řekl. 

Milada Halíková (KSČM) se vrátila k tématu mamografu v havířovské nemocnici, který neslouží k preventivním vyšetření. Dotaz položila i k tomu, zda se město připojí k žádosti o dotace k zajištění energetických úspor. 

Darja Tomaniecová se zajímala o okolnosti personálních změn na odboru školství, včetně odvolání vedoucí Martiny Dresslerové. "Paní vedoucí jsem odvolala pro závažná pochybení. Radě města předkládala už i za minulého vedení špatné materiály ke schvalování. Byla na to upozorňována a ona na to nereagovala. Na pozici vedoucího odboru musí být člověk, na kterého musí být spolehnutí. Nyní je na tuto pozici vyhlášeno výběrové řízení, které ještě není ukončeno," řekla primátorka Feberová.  

V 16.30 bylo zasedání ukončeno. 

Autor: Libor Běčák

29.1.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 19 880 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče pracovníci v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19880 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rozsah práce:, Provádění pečovatelských prací v domácnostech klientů. Zajištění základních sebeobslužných činností, pomoc při zajištění chodu domácnosti, nákupy, péče o prádlo, donášky paliva a provádění pohybové aktivizace klientů. Vedení klienta k samostatnosti, nácvik dovedností, rozvíjení jeho vlastních schopností při sebeobsluze a pomoc při naplňování jeho osobních cílů., , Místo výkonu práce: Havířov, , Požadujeme: , " ukončené základní vzdělání, " akreditovaný kvalifikační kurz "pro pracovníky v sociálních službách", " trestní bezúhonnost, " osobní zralost, " samostatnost, odpovědnost, svědomitost, " komunikační schopnosti a schopnost týmové spolupráce, " flexibilita, " praxe v oboru a řidičské oprávnění sk. B vítáno, Nabízíme:, " práci v odborném týmu, " kvalitně vybavené materiální zázemí pro výkon práce, " zaškolení, podpora v dalším profesním růstu, " po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, " podpora v dalším profesním růstu, " stabilní zaměstnání s ohodnocením odpovídajícím standardu a kvalitě odvedené práce, , Platové podmínky: dle Nařízení vlády č. 341/2017 Sb., příloha č. 3, o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě - 5. platová třída, od 19 880,- Kč v závislosti na délce praxe, , Datum nástupu: ihned, Pracovní poměr je na dobu určitou 1 rok., Kontakt:, Sociální služby města Havířova, Přemyslova 1618/12, 736 01 Havířov - Podlesí, , Žádosti zasílejte v písemné podobě na výše uvedenou adresu nebo na e-mail: , ekonom@ssmh.cz ve formě, - strukturovaný životopis, - doklad o dosaženém vzdělání vč. osvědčení o absolvování kvalifikačního kurzu, , Podrobné informace podá: Mgr. Jana Tiahan Wojtoňová, vedoucí Střediska sociálních zařízení, tel.: 596 477 310, 602 728 819, mail:. Pracoviště: Sociální služby města havířova - sídlo, Přemyslova, č.p. 1618, 736 01 Havířov 1. Informace: Jana Tiahan Wojtoňová, +420 596 477 310,602 728 819.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 19 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: KARVINÁ, Výběrové řízení proběhne , dne : 18,9.2018 v 9:00., ÚŘAD PRÁCE ČR - krajská pobočka v Ostravě, Kontaktní pracoviště Karviná, Tř. Osvobození 1388/60a, Karviná - Nové Město, 10. patro, dv. č. 1015, U výběrového řízení doložit životopis, , , HAVÍŘOV, Výběrové řízení proběhne , dne : 21.9.2018 v 9:00.hod, místo konání výběrového řízení:, Úřad práce ČR - Krajská pobočka v Ostravě, Kontaktní pracoviště Havířov, Junácká 1632/3, 736 01 Havířov-Podlesí, 4. patro, dv.č. 417, U výběrového řízení doložit životopis, , Způsob kontaktu podrobnější informace: , Poradenské centrum OKD, tř. Osvobození 1721/9, Karviná , PO, ST 8:00 - 16:00 hod.; ÚT, ČT 8:00 - 14:00 hod.; PÁ zavřeno, odkaz na internetovou stránku pro tuto pozici, https://www.pracevokd.cz/cs/volne-pozice/provozni-elektrikar, , , , Náplň práce:, - min. vyučení v elektrotechnickém oboru, platná vyhláška 50/1978 Sb., §6, - praxe v oboru alespoň 1 rok , - dobrý zdravotní stav, - ochota učit se novým věcem, manuální zručnost, samostatnost a spolehlivost, , V případě zájmu o práci v OKD si připravte: , - životopis, - občanský průkaz, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, - zápočtový list z posledního zaměstnání, , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, pracoviště lokalit závodů Karviná, ČSM, Darkov, , Požadavky:, -min. vyučení v elektrotechnickém oboru, platná vyhláška 50/1978 Sb., §6, -praxe v oboru alespoň 1 rok , -dobrý zdravotní stav, -ochota učit se novým věcem, manuální zručnost, samostatnost a spolehlivost, , Výhody:, - náborový příspěvek 40 000 Kč, -stabilizující mzdové ohodnocení, , -přídavek na dovolenou a Vánoce, , -5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, , -příspěvek na dětské rekreace, , -příspěvek na stravování. Pracoviště: Okd, a.s. - důlní závod 1, ČSA, č.p. 1, 735 06 Karviná 6. Informace: Markéta Klopcová, +420 725 756 830.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč

Pomocní montážní dělníci operátor výroby elektronických systémů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Způsob kontaktu: zasílat životopisy na email.. Pracoviště: Befra electronic, s.r.o., K Prádlu, č.p. 858, 735 35 Horní Suchá. Informace: Dagmar Käppelerová, +420 596 496 232.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ergoterapeut 19 660 Kč

Ergoterapeuti bez specializace Ergoterapeuti bez specializace. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19660 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr doba určitá s možností prodloužení;, Požadujeme: odbornou způsobilost v oboru, praxe v oboru minimálně 3 roky, komunikační dovednosti s cílovou skupinou zařízení, samostatnost v rozhodování, zodpovědnost, flexibilitu., ZPůsob kontaktu: předem telefonicky dohodnout schůzku nebo e-mailem zaslat životopis. Pracoviště: Oblastní spolek českého červeného kříže karviná - gerontocentrum č. těšín, Střelniční, č.p. 257, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Petr Dembiňák, +420 558 711 999.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

U Karvinského moře zachraňovali tonoucího muže

Filip Panák (v bílém) zabojuje o první body nové sezony.

Karvinský Filip Panák: Když gól nedostaneme, tak neprohrajeme

Házenkář Jan Sobol: Pokud se vrátím, tak jedině do Karviné!

Karviná – Odchovanec karvinského handbalu Jan Sobol se chystá na další sezonu v zemi házené zaslíbené - ve Francii.

Farou dýchala historie, četly se tu dávné dokumenty

Sucha, významní místní občané z předminulého století, nebo také jak probíhala výuka náboženství za komunistického režimu. Na petrovické faře se čtvrtek četly dokumenty z let 1899, 1950 a 1978, které se našly ve věži místního kostela a psali je tehdejší představitelé zdejší katolické církve. Setkání se účastnili zástupci obce i farnosti a jak prohlásil jeden z účastníků, skutečně zde dýchala historie.

Virtuálními bitcoiny zaplatíte třeba už i v baru nebo u kadeřníka

Stále více podniků v Česku přijímá vedle klasických „reálných“ bankovek také nejrůznější virtuální měny. Na Karvinsku si s nimi objednáte například hotelový pokoj či obědové menu.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT