VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Radosti rokovali havířovští zastupitelé. Odvolání náměstka neprošlo

Ve velkém sále KD Radost se v pondělí konalo zasedání Zastupitelstva statutárního města Havířova. 

29.1.2018 AKTUALIZOVÁNO 29.1.2018
SDÍLEJ:

Zasedání havířovských zastupitelů v KD Radost.Foto: Deník / Běčák Libor

Celý program zasedání

Průběh jednání:

Primátorka města Jana Feberová (ČSSD) zahájila zasedání ve 13 hodin.

Program byl schválen bez větších problémů. 

Zastupitelé odhlasovali, aby město požádalo o státní účelovou dotaci z Programu prevence kriminality na místní úrovni 2018 vyhlášeného Ministerstvem vnitra ČR a přijetí dotací na realizaci těchto dílčích projektů:
- projekt „Havířov – Asistent prevence kriminality 2018 - 2020“
- projekt „Havířov – Sociálně psychologický výcvik pro rodiče s dětmi 2018“
- projekt „Havířov – Efektivní práce s ohroženými dětmi a jejich rodinami – Nové hrozby“

Bez diskuse byly schváleny rozpočtové úpravy a to zpětně za období konce loňského roku a také první úpravy letošního roku. 

Zrušena původní vyhláška o školských obvodech a schválena nová. Místo 9 obvodů bude město rozděleno jen na 3. Rodiče si tak budou moci pro umístění svého dítěte vybírat z více mateřských škol. 

"Na základě zkušeností s prvními zápisy dětí do MŠ dle spádových obvodů navrhly ředitelky mateřských škol a vedoucí MŠ při základních školách na společné schůzce s OŠK dne 16. 6. 2017 změnu obecně závazné vyhlášky, a to vymezení jednoho spádového obvodu, kterým by byl celý Havířov. Svůj požadavek zdůvodnily usnadněním vzájemné komunikace. Pouze vedoucí MŠ Frýdecká a MŠ Občanská při Základní škole Frýdecká požadují samostatný spádový obvod z důvodu omezené možnosti zákonných zástupců volby MŠ v rámci oblasti jejich bydliště. Pro zákonné zástupce jsou tyto MŠ jedinou eventualitou v oblasti jejich bydliště. Mateřská škola v části Dolní Datyně je od Havířova vzdálena cca 4 km. Nejbližší školkou je MŠ Frýdecká vzdálena cca 3,5 km," píše se v odůvodnění změny. 

Opoziční zastupitel Eduard Heczko (KSČM) se vedení města zeptal na podrobnosti jednání se zástupci společnosti Asental. Ptal se také na petici související s MRA a stavem výběru soukromého provozovatele Zámku. 

"S Asentalem to byla jedna z více schůzek. Bavili jsme se o cenách pozemků v průmyslové zóně. My jsme nabídli, že zbývající pozemky jako město odkoupíme. Firma nechce s tím, že se snad rýsuje nějaký investor a že nás budou informovat na jaře," řekla primátorka.

Náměstek primátorky Josef Bělica (ANO) odpověděl na dotaz týkající se petice iniciované jedním správcem Městské realitní agentury. O možnost pronajmout zámek projevil zájem jeden zájemce, který se ale později už neozval.  

Až na poslední bod stihli zastupitelé celý program projednat za 30 minut. Pak přišel návrh na odvolání náměstka primátorky. 

Opoziční zastupitelka Darja Tomaniecová (KSČM) navrhla, aby byl odvolán náměstek primátorky Josef Bělica. Opozice náměstkovi vyčítá, že nemůže stačit řádně plnit funkci náměstka, krajského zastupitele a poslance.

"Z výkazu činnosti vyplývá, že pan náměstek se zřejmě dokáže pohybovat v čase. Uvádí, že byl současně ve sněmovně i na zasedání městské rady," řekla. "Patrně jde o chybu, byl jsem ve sněmovně," odpověděl Bělica. 

Komunisté požádali o krátkou pauzu. 

Při pokračování se zastupitelka Milada Halíková (KSČM) ptala primátorky na koncepci sociálního bydlení. Jde o neziskové organizace, které přepronajímají byty v problémových lokalitách, zejména na starém Šumbarku.

"Měla jsem schůzku se zástupci neziskových organizací, které mají od společnosti Residomo pronajaté byty. Ověřovala jsem, zda jsou plněny podmínky, za jakých jsou ve městě ubytovávání lidé z jiných měst. Já jsem proti tomu, aby nám tady neziskovky přivážely nepřizpůsobivé lidi z jiných měst, které tady pak dělají problémy. Nechci, aby se Šumbark takto osídloval," řekla primátorka. 

Náměstek Bělica mezitím komentoval návrh na své odvolání. "Já si myslím, že se to dá stíhat. Není, co závidět, je to tvrdá práce. Koneckonců, i primátorka kdysi za vaši partaj byla současně poslankyní," řekl. 

Pro návrh na odvolání však bylo v hlasování jen 14 zastupitelů, tři se zdrželi. 

Diskuse

V 15 hodin začala diskuse a interpelace zastupitelů.

Primátorka Feberová informovala o tom, že na magistrát přišla petice za spravedlivé odměňování členů volebních komisí. 

Z řad veřejnosti vystoupili jen dva lidé.

Občan Milan Krňávek vystoupil s podnětem, aby město opravilo dům v Uzavřené ulici, zejména fasádu. "Oprava byla provedena před 15 roky. Práce byla odfláknutá a zfušovaná. Máme tam velké fleky. Bude se s tím něco dělat?" ptal se zastupitelů.   

Občanka Jarmila Kantorová vystoupila s připomínkami k bezpečnosti chodců na přechodu u autobusového nádraží. "Doporučovala bych trvale blikající světla ve vozovce. A taky by tam na Těšínské ulici neměly parkovat autobusy, protože chodci kvůli nim mají omezený výhled. Dále bych měla výhrady vůči vysoké a zářící reklamě obchodního centra," řekla. 

"Právě tento týden budeme řešit místa, kde nejsou dobře nasvícené přechody pro chodce a další opatření ke zvýšení bezpečnosti v dopravě," reagovala primátorka. 

Zastupitel Eduard Heczko opět vystoupil se záležitostí snížení základního kapitálu společnosti ČSAD, ve které je město 10procentním podílníkem: "Tady jde o majetek města. My jsme původně měli akcie v hodnotě 1000 korun za kus, nyní mají hodnotu 14 korun." Primátorka zvala na jednání generálního ředitele společnosti, který se omluvil, ale poskytl vyjádření, ve kterém uvedl, že základní kapitál společnosti byl snížen účetně kvůli zaknihování akcií, aby firma každý rok ušetřila zhruba 80 tisíc korun na poplatcích, které s jejich správou souvisejí.   

Deník o tom psal v článcích: Havířovské zastupitele hněvá majitel ČSAD. Snížil cenu akcií Město se prý o svých 15 milionů nemusí bát

Zastupitel Ivan Bureš (KSČM) vystoupil s kritikou postupu města, které nechalo odvolat několik členů občanských komisí, a to pro jejich příslušnost ke KSČM. Náměstek Bělica Burešovi připomněl, že to byl právě on, který porušil etický kodex, který podepsal jako člen hnutí ANO, když přešel ke KSČM.

Jaroslav Gongol (KSČM) vystoupil s požadavkem na sdělení informace o cenách výměny oken v městských bytech v jednotlivých etapách. Vyjádřil podezření, že město za okna zaplatilo více, než by muselo. Rozdíl odhadl na zhruba 60 milionů korun. 

Janina Želinská (KSČM) připomínkovala ztížený výhled na přechodu pro chodce u nově rekonstruovaného podjezdu pod železniční stanicí. "Lidé, kteří tam pravidelně chodí, si stěžují, že přes vyvýšený chodník a cyklostezkou nemají výhled na vozidla vyjíždějící z tunelu," řekla. 

Na další dotaz Želinské vysvětlil náměstek Šlachta okolnosti, kdy město Havířov v době stavby dvou kruhových objezdů, které s sebou nesly dlouhou objížďku, vyváželo odpad na jinou skládku. "Skládka Depos to citelně pocítila a Horní Suchá s námi zahájila jednání, abychom začali opět vozit odpad k nim a nabídli nám lepší cenu za každou tunu odpadu," řekl. 

Milada Halíková (KSČM) se vrátila k tématu mamografu v havířovské nemocnici, který neslouží k preventivním vyšetření. Dotaz položila i k tomu, zda se město připojí k žádosti o dotace k zajištění energetických úspor. 

Darja Tomaniecová se zajímala o okolnosti personálních změn na odboru školství, včetně odvolání vedoucí Martiny Dresslerové. "Paní vedoucí jsem odvolala pro závažná pochybení. Radě města předkládala už i za minulého vedení špatné materiály ke schvalování. Byla na to upozorňována a ona na to nereagovala. Na pozici vedoucího odboru musí být člověk, na kterého musí být spolehnutí. Nyní je na tuto pozici vyhlášeno výběrové řízení, které ještě není ukončeno," řekla primátorka Feberová.  

V 16.30 bylo zasedání ukončeno. 

Autor: Libor Běčák

29.1.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 600 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci ostatních výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16600 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: požadujeme: manuální zručnost, fyzická zdatnost, spolehlivost, smysl pro odpovědnost;, pracovní doba: ranní od 6.00 hod. do 14.00 hod.; odpolední 14.00 hod. do 22.00 hod.; noční 22.00 hod. do 6.00 hod., Způsob kontaktu: předem telefonicky dohodnout schůzku od 8.00 hod. do 17.00 hod.. Pracoviště: Jalusta work s.r.o., Průmyslová, č.p. 2060, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Romanivová Svetlana, +420 608 840 449. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 17 000 Kč Odborní pojišťovací poradci Odborní pojišťovací poradci - správci stávajících klientů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zástup za dlouhodobou nemocenskou, Pracovní náplň, - Péče o stávající klienty ve svěřené lokalitě , - Konzultace a poradenství v oblasti pojištění a financí , - Budování dlouhodobých obchodních vztahů , - Administrativní činnost, , Očekáváme, - SŠ vzdělání , - Zkušenosti z oblasti obchodu výhodou , - Výborné komunikační schopnosti , - Čistý trestní rejstřík, Způsob kontaktu: životopisy zasílat na e-mail. Pracoviště: Brigita herotová - havířov, U Stromovky, č.p. 1481, 736 01 Havířov 1. Informace: Brigita Herotová, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 100 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky k pracovnímu místu:, samostatnost, sezónní flexibilita, přesčasy v zákonné výši. Pracoviště: Sady životice spol. s r.o., Michníkova, č.p. 281, 736 01 Havířov 1. Informace: Elžbieta Opacká, +420 739 291 519. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 17 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Nádvorní obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: poskytování kvalitních služeb zákazníkům na nádvoří čerpací stanice , tankování paliva, vykonávat práce související s provozem a údržbou ČS, Způsob kontaktu: dostavit se osobně na provozovnu od 8 -11hod.. Pracoviště: Zbyhněv brudny - český těšín, Jablunkovská, č.p. 1939, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Miriam Brudná, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Do Polska s pasem či občankou, na hranicích budou přísnější kontroly

Ilustrační foto.

Líbí se vám? Pak hlasujte v anketě Alej roku

Celníci zřejmě překazili velký pervitinový kšeft

Až třicet kilogramů pervitinu by se dalo vyrobit z léků, které v těchto dnech zajistili ostravští celníci. Medikamenty zajistili v dodávkovém vozidle Mercedes Sprinter s bulharskou značkou, které si náhodně vytipovali na dálnici D1 u Vrbice směrem na Ostravu. Uvnitř našli 26 000 krabiček léků s obsahem pseudoefedrinu.

Outlet v Ostravě otevírá! Nenápadně, bez velké kampaně...

AKTUÁLNÍ FOTOGALERIE/ Policisté a strážníci jsou připraveni řešit případné dopravní komplikace. Mezi starosty obcí na Hlučínsku a Opavsku, stejně jako přilehlých ostravských městských částí, panuje nervozita.

Myslivec: Lidé nás vidí jako ty, co zabíjejí zvířata a střílí po sobě

Dechové zkoušky, testy na přítomnost omamných látek, kontrola zbrojního průkazu, průkazu zbraně i zbraně samotné. I přes tato opatření na honech občas dojde k úrazu.

Pod Karvinou se opět zatřásla země

Karviná – Částí města zahýbal v úterý večer (21.28 h.) silný otřes. Vyvolán byl pravděpodobně uvolněním horniny. Seismologický jev zaznamenaly i přístroje na měřících stanicích.  

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT