Deník jednání sledoval a průběžně aktualizoval tento článek.

Primátor Daniel Pawlas (KSČM) v úvodu jednání představil novou vedoucí jeho kanceláře Janu Tichou, která dříve působila jako tajemnice Městského úřadu v Orlové. 

Zastupitelé Karel Šlachta (ČSSD), Eva Radová (ČSSD) a Jana Feberová (ČSSD) si postěžovali na vysoký počet psů ve městě, které majitelé nezajišťují vodítkem a náhubky. Na jejich slova reagoval ředitel Městské policie Havířov a člen zastupitelstva za Hnutí pro Havířov Bohuslav Muras: "Problém psů je ve městě řešen neustále a dlouhodobě. Každý měsíc je jeden týden, kdy se na psy zaměřujeme velmi intenzivně. Strážníci kontrolují dodržování vyhlášky, včetně čipování, evidence." 

Zastupitelé jednali o vzetí úvěru 160 milionů korun na další etapu revitalizace obytných domů ve vlastnictví města. Peníze použije městská společnost MRA na snížení energetické náročnosti domů, tedy například výměnu oken, zateplení fasád nebo opravy střech. Miroslav Polák (ČSSD): "Finanční výbor doporučuje tento návrh schválit." Zastupitelé pak návrh bez diskuse v hlasování odsouhlasili. 

Členové zastupitelstva prodiskutovali předpokládaný ekonomický výhled města do roku 2019. 

"Divil jsem se, že analýzu provedla externí firma. Ale jak jsem zjistil, firma provedla vlastně ekonomický audit hospodaření bývalého vedení města. Předchozí vedení radnice je za hospodaření městskými prostředky chváleno. Chtěl bych, aby tento dokument byl veřejně dostupný," řekl Pavel Rapant (ČSSD). 

Zastupitelé schválili uložení 24 500 000 korun na spořicí účet s vyšším zhodnocením. "Máme možnost tuto částku uložit výhodněji. Podmínky jsou tam takové, že peníze v případě potřeby budeme mít druhý nebo třetí den k dispozici," vysvětlil ekonomický náměstek primátora Eduard Heczko (KSČM). 

Zastupitelé nyní jednají o majetko-právních bodech. 

Jedná se o nákupu pozemků v plánované lokalitě Areálu volného času. "Jde o částku 1,7 milionu korun. Zajímalo by mě více k projektu," ptala se zastupitelka za KDU-ČSL Eva Šillerová. 

"Tento projekt se připravuje postupně už třetím volebním období. Pozemky se snažíme zcelit, abychom se vyhnuli případným problémům při realizaci. Jde o lokalitu od koupaliště podél řeky Lučiny k protipovodňovému valu pod letním kinem," vysvětlil náměstek Heczko. 

Zastupitelé bez diskuse schválili další výjimku pro ZŠ Selská s polským jazykem vyučovacím. Ta dlouhodobě nesplňuje podmínku minimálního počtu žáků. 

Pohyb dětí ano, ale jinak

Zastupitelé projednali projekt Rozšířené výuky míčových her vybraných tříd základních škol ve Sportovní hale Žákovská. Podle některých opozičních zastupitelů se město snaží zrušit sportovní aktivitu gymnasty Jiřího Tabáka pro předškoláky, prosazenou bývalým vedením města. Někdejší olympionik se tak s pomocí radnice dostal opět do aktivního života. Město Tabákovu aktivitu dosud dotovalo, ale podle nových pravidel by si mateřské školy měly trenéry platit samy. Dopolední projekt by tak nebyl zaměřen jen na základy gymnastiky, ale i na míčové hry. 

"Je to čítankový příklad šetření na nesprávném místě. Vy nahrazujete odborné trenéry učiteli, kteří už jsou tak přetížení. Věřím, že máte k některým lidem averzi, ale odnesou to děti," řekl opoziční zastupitel za ČSSD Karel Šlachta. 

"Pan Tabák rozjel něco, co v republice nemělo obdoby, a ostatní to po něm opakují," řekla Ivana Kožminová.

"Je na každém řediteli, zda má kvalifikované tělocvikáře, nebo jestli využije nabídku projektu na Žákovské," reagoval náměstek primátora Daniel Vachtarčík. 

V pozdější diskusi veřejnosti se k projektu vyjádřil také trenér Panáček: "Já ty děti trénuji a vím, že se jim to líbí. Znáte snad někoho, komu se to nelíbí? Náměstek Vachtarčík mu v reakci řekl, že by se jistě našel celý zástup učitelů, kteří by chtěli svůj učitelský plat vyměnit za ten, který má on za trénování.  

Přečtěte si článek Deníku: David Panáček: Dnešní děti nemají ke sportu ten správný vztah

Diskuse a interpelace

Po 15. hodině začala diskuse, do které se zapojili zastupitelé i občané.

Své odlišné názory na kvalitu rekonstrukce ulice V Zátiší si krátce vyříkali bývalý hospodářský náměstek Pavol Jantoš a současný hospodářský náměstek Ivan Bureš. 

Dotaz přišel i na příspěvky lidem z ubytoven. "Rada se příspěvky na bydlení zabývala už podruhé. Přistupujeme k tomu zodpovědně a jednotlivé případy, narozdíl třeba od Bohumína, kde to zamítli plošně, posuzujeme individuálně. Nechceme ublížit nikomu, kde se dostane do svízelné situace," vysvětlil radní Josef Bělica (ANO). 

Zastupitel Marek Plawny se zajímal o to, jakým způsobem se přidělují byty. "Prý se zájemci losují. "Losují se členové komise," odpověděl zastupitel za ANO a jednatel MRA Róbert Masarovič. Ředitel MRA Pavel Merta však jeho odpověď doplnil, že se losují také zájemci o byt. Vše pak vysvětlila zastupitelka a zaměstnankyně MRA Alice Hegyi: "Na každý byt se přihlásí několik zájemců. Komise, jejichž složení se mění, každou žádost posuzují. Pokud je více zájemců, kteří splní podmínky pro přidělení, vylosuje se složení hlasujících členů komise a ti pak losují zájemce o byt." 

Občan Michal Podloučka vznesl několik dotazů týkajících se dopravy ve městě, především kritiky na současnou podobu nové rotundy autobusového nádraží: "Jak se vyvíjí jednání města s dopravcem? Protože zatím se slibované zázemí pro cestující nestaví."

S vedením ČSAD Havířov, které autobusové stanoviště vlastní a provozuje, budeme jednat. Pravdou však je, že my jako město taháme za kratší konec, protože jsme pouze 10procentní akcionář v této firmě. Bohužel, doba velkých přestupních terminálů je za námi. Autobusové nádraží už dávno neslouží tak velkému počtu cestujících jako dříve. A tomu odpovídá i vybavení nádraží. Přesto se budeme snažit, aby se služby pro cestující zlepšily," reagoval primátor Daniel Pawlas. 

Pokračování zasedání

Po diskusi zbývalo zastupitelům projednat deset bodů. Týkaly se především informativních zpráv ze společností, ve kterých má město účast. Opozice opět požádala o místa v kontrolních orgánech některých firem. 

"Zajímalo by mě, jaká bude finanční úspora, když bude ve společnosti Zámek jen jeden jednatel, ale současně bude zřízen post ředitele," ptala se zastupitelka Eva Šillerová. Nový jednatel a současně zastupitel za KSČM David Ondráček potvrdil, že úspora nebude žádná a současně se omluvil, že více toho neřekne, protože na mikrofon neumí mluvit. Za to si samozřejmě vysloužil posměšné úsměvy zastupitelů a jedovatou kritiku přihlížejících občanů, kteří zpochybnili manažerské schopnosti jednatele, který se neumí vyjadřovat na veřejnosti. 

Před 17. hodinou bylo jednání ukončeno. 

Celý program zasedání