Jedná se o křižovatku ulic Ostravská, Těšínská, Přehradní a Závodní v Těrlicku. V těsné blízkosti na ni navazuje ještě Dlouhá ulice. Kvůli nestandardnímu tvaru křižovatky a množství ramen mají někteří řidiči s projetím křižovatky problém.

Nákres úpravy křižovatky v Těrlicku.

„Kolizních situací přibývá úměrně tomu, jak se v místě neustále zvyšuje provoz. Zatímco ve směru od Havířova snad k nehodě nikdy nedošlo, v opačném směru ke kolizím dochází. Zpravidla se přitom jedná o čelní střety vozidel, která jedou od Českého Těšína na Havířov a v protisměru od cílové roviny jim cestu zkříží řidič vyjíždějící z vedlejší silnice. Toho zmate to, že řidič na hlavní ulici nedává znamení o změně směru v domnění, že při jízdě po hlavní silnici toto dávat nemusí, byť je hlavní silnice vedena do zatáčky," vysvětlil starosta Těrlicka Martin Polášek.

Mezi nejrizikovější patří v křižovatce situace při vyjíždění ze Závodní ulice na Těšínskou, tedy jízda ve směru od cílové rovinky na Český Těšín. Řidič tam při dávání přednosti musí sledovat, zda auta jedoucí proti němu po hlavní ulici pojedou rovně nebo odbočují na Havířov. Někteří řidiči při tomto manévru dávají znamení o změně směru jízdy, jiní ne. Řidič navíc vzhledem k ostrému úhlu nemá dostatečný výhled z pravé strany na automobily přijíždějící od Havířova. Právě tyto dva momenty řeší navržená úprava," uvedl Polášek. 

Křižovatka bude upravena, aby ke kolizním situacím nedocházelo. Nebude přitom nutno žádných větších stavebních úprav, budou pouze přemalovány jízdní pruhy a drobně upraveny hrany vnitřního trojúhelníku.

„Po dlouhých letech se nám podařilo docílit shody s množstvím institucí, které se k tomu mohly vyjadřovat. V úvahách byla stavba klasického kruhového objezdu, nebo takového polorondelu. Nakonec bylo rozhodnuto, že směr jízdy od Havířova i od Českého Těšína po hlavní silnici bude zachován a ke změnám dojde ve směru ze Závodní a Přehradní ulice. Řidiči tam budou muset najet do pruhu, který dnes slouží k odbočování vpravo na Havířov a z něj teprve potom odbočí vlevo na centrum Těrlicka a Český Těšín," řekl ke změnám starosta.

Úprava křižovatky je naplánována po skončení mezinárodních motocyklových závodů Havířovský zlatý kahanec, které se letos jedou v polovině července.

„Samozřejmě, že jsme pamatovali i na to, že se po silnici jezdí oblíbené motocyklové závody. Trať zůstane nedotčena. Pouze v období závodů budou některé značky demontovány," dodal starosta Polášek.

Podívejte se, jak křižovatka vypadá před úpravou:

Zdroj: Youtube