Mezinárodní festival Čtení nad Olzou letos oslaví jubileum a slibuje nevšední zážitky pro čtenáře všech generací.

„Festival před deseti lety vznikl z potřeby přiblížit knihy a čtení lidem, kteří dosud nenašli cestu do knihovny. Tento festival je k tomu měl popostrčit," osvětluje začátky vzniku Dana Zipserová, knihovnice Městské knihovny Český Těšín, která je společně s Městskou knihovnou v polském Těšíně organizátory celé akce.

FESTIVAL V ULICÍCH

První ročníky se tak skutečně udály v ulicích města a na náměstích, kde se konaly happeningy, soutěže, diskuse, scénická čtení.

„Tento krok směrem ven byl úspěšný a splnil svůj účel. V posledních letech jsme se opět stáhli zpět do prostorů knihoven, kde jsme pro návštěvníky připravili řadu zajímavých akcí," říká knihovnice s tím, že letošní ročník se uskuteční ve dnech 2. až 9. června.

„Akce pro děti jsou tradičně zaměřeny na dětské čtenářství. Děti budou mít jedinečnou možnost se setkat s tvůrci knih, spisovateli i ilustrátory, aktivně se budou moci zapojit do připravených besed a dílen, shlédnout divadlo, zúčastnit se Dílen čtení nebo Klubu Čáryfuk," prozrazuje Dana Zipserová a dodává, že setkání s autory dětských knih se dětem vždy velmi líbí.

PROHLÍDKA TISKÁRNY

A na koho konkrétně se děti mohou těšit? „V tomto roce jsme na festival pozvali Kláru Smolíkovou, Zuzanu Pospíšilovou, Lenku Rožnovskou, Jiřího W. Procházku a také divadlo Kejklíř," vyjmenovává vzácné hosty knihovnice.

Součástí letošního programu bude i vyhodnocení rodinné pátrací hry „Tajemné a kouzelné stromy".

„Všichni soutěžící se rozhodně mají na co těšit," tajemně slibuje Dana Zipserová.

A myslí knihovna i na dospělé čtenáře?

„Určitě ano. Dospělákům letos nabídneme exklusivní exkurzi do těšínské tiskárny FINIDR a třešničkou na dortu pak bude Literární Hyde Park, tedy veřejné čtení z nevšedních knih nevšedními osobnostmi, které se uskuteční v Čítárně a kavárně Avion," říká knihovnice.

Doplňuje, že zajímavý program nabízí také spoluorganizující knihovna v polském Těšíně.

„Věřím, že z bohatého programu si vybere každý," je přesvědčena Dana Zipserová.

Podrobný program naleznou zájemci na www.knihovna.ctesin.cz

GABRIELA CICHÁ