„V bateriích je totiž spousty látek, které našemu zdraví i životnímu prostředí škodí. Na druhé straně se většina baterie dá recyklovat, například se z nich získává zinek, kterým vidíte natřené např. plechové popelnice, a pokud máte doma mladšího sourozence, používá možná maminka zinkovou mast při jeho ošetřování,“ říká karvinským školákům mluvčí Recyklojízdy Eva Gallatová.

Je úterý dopoledne a Recyklojízda právě dorazila na karvinské náměstí. Stejné informace získávali před tím školáci ve zmíněném Českém Těšíně, později třeba také v Bohumíně.

„Letos se nejvíce zaměřujeme právě na Moravskoslezský a Ústecký kraj. Ty jsou na tom co se třídění baterií týče nejhůře v celém Česku, no, váš kraj je žel na úplném chvostu dané tabulky,“ říká pak Eva Gallatová redaktorovi Deníku.

Celé Česko vloni odevzdalo k třídění 1 645 tun baterií. A zatímco v nejlepším – Jihomoravském – kraji činil průměr 247 gramů na obyvatele za rok, kraj Moravskoslezský má průměr 73 gramů.

„Určitě bychom to rádi změnili k lepšímu. Jinak se nám u vás moc líbí, místní cyklostezky jsou fajn a máme i jednoho z místních obyvatel, který se k na cestě po regionu nám přidal a je i takovým naším průvodcem a vypráví nám o životě zde,“ pochvalovali si pak členové Recyklojízdy.

Ti budou na cestě republikou deset dní, čeká je celkem přibližně 800 kilometrů, cíl mají v Ostrově v Karlovarském kraji. Více informací o celé této akci i možnostech, jak baterie třídit, najdou zájemci na webu: recyklojizda.ecobat.cz.