Český den, který připravily maminky ze Spolku rodičů bludovické školy ve spolupráci s učiteli, měl školáky zábavnou formou upozornit na zajímavé události i osobnosti novodobých českých dějin.

Prostřednictvím her a úkolů si připomněli odkaz Tomáše Bati, oštěpařky Dany Zátopkové nebo gymnastky Věry Čáslavské. Žáci tříd prvního stupně už několik dní dopředu přinášeli zajímavé historické předměty, především z období první republiky, a jejich téměř muzejní expozice pak hodnotila speciální porota. Ti z vyšších ročníků si zase v kuchyňce samostatně vařili dukátové buchtičky s krémem. Celý program probíhal jako tradičně v režii akčních deváťáků, kteří soutěžící provázeli stanovišti a soutěžemi.

„Chtěli jsme dětem připomenout atmosféru první republiky, kterou na internetu nezažijí, a také slavné osobnosti, které by je mohly svým životním osudem inspirovat. Dalším cílem našich projektových dní je zlepšení spolupráce mezi rodiči, pedagogy a dětmi, protože na přípravě a organizaci se podílíme všichni společně,“ vysvětlila za pořadatele předsedkyně SRBŠ (Sdružení rodičů bludovické školy) Ivana Sobolová.

Český den navázal na předchozí projektové dny, ve kterých děti poznávaly kulturu a zvyky Anglie, Slovenska, Polska, Francie, Itálie, Španělska, Ruska nebo Japonska.

Sázení lípy

Po slavnostním vyhlášení výsledků se všichni přesunuli na školní zahradu a společně zasadili ke stým narozeninám Československa lípu. Sázení se zúčastnili žáci, učitelé i další zaměstnanci školy, zástupci SRBŠ i vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci. „Největší zážitek z toho měli žáci prvních tříd, kterým jejich učitelka vysvětlila, jak budou svým dětem a vnoučatům po letech vyprávět, že byli u této historické události jako prvňáci,“ dodala Sobolová.

Ustavující zasedání Zastupitelstva města Havířova. Primátor Josef Bělica.
V Havířově bylo zvoleno nové vedení radnice. Primátorem je Josef Bělica