Sto testerů na drogy během tří měsíců. Tolik si anonymně rozebrali bohumínští rodiče u místních strážníků, aby doma otestovali své děti. Strážníci již nakoupili dalších sto kousků. Zájem se zvedl poté, co Bohumín, a před tím i Orlová provedly odběry odpadních vod ze základních škol. Výsledky ukázaly, že školáci s drogami experimentují.

„Investice do testerů už přesáhla 70 tisíc korun," uvádí bohumínský manažer prevence kriminality Roman Honysz.

VLAK JE TADY

Několik měst v okrese se tak nyní zapojilo i do příjezdu Protidrogového vlaku. Ten slibuje návštěvníkům devadesátiminutový zážitek, na který prý jen tak nezapomenou. Odporný příbytek, vytvořený podle obydlí dvojice závislé na heroinu, vězeňská cela, výslechová místnost, rozbitý vůz řízený opilým a zdrogovaným řidičem, pod kterým leží motorka, jejíž jezdec při nehodě přišel o život, a další. Vše je podle reality. K tomu jsou promítány i krátké filmy.

„Dnešní teenageři jsou na syrovou realitu zvyklí. Pokud by vlak někoho šokoval, pak je to v otázce drog jen dobře," míní bohumínský místostarosta Igor Bruzl.

Od včerejška stojí vlak v Bohumíně. Dopoledne je určen školákům a pedagogům, v půl čtvrté začínají prohlídky pro veřejnost.

ABY SE DĚTI ZAMYSLELY

„Největší radost máme, když nám děti řeknou, že návštěva vlaku pro ně byla opravdu impulzem k zamyšlení. A to bývá velmi často," říká jedna z průvodkyň vlakem Jana Procházková.

Procházka vlakem je postavená na moderních interaktivních technologiích, a jeho návštěvníci jsou tak sami vtaženi do děje o příčinách a dopadech závislostí. Stěny vlaku jsou například udělány jako lidské vnitřnosti. Postupně ukazují jejich devastaci, kterou mají ilegální i legální drogy na svědomí.

Během prohlídky i na jejím konci pak školáci vyplňují i testy a píší hodnocení, jak na ně aktivita působí.

„Zvládáme přivítat desetitisíce návštěvníků ročně," říká autor a duchovní otec projektu Pavel Tuma.

ÚSPĚCH TAKÉ V NĚMECKU

Vlak jezdí nejen tuzemskem. Má za sebou i úspěšné návštěvy Německa, kam v listopadu vyrazí opět. U nás podporuje projekt i Národní protidrogová centrála.

V okrese nyní průjezd vlaku finančně podpořila města a obce Bohumín, Orlová, Český Těšín, Havířov, Petřvald, Dolní Lutyně a Rychvald. Vlak stojí na bohumínském nádraží do 6. října. Od 7. do 12. října bude v Dětmarovicích, 13. až 17. října v Českém Těšíně, od 18. do 21. října v Havířově. O víkendech se prohlídky nekonají.