Stačí si jen vybrat. No řekněte sami – nebylo by je škoda strávit jen doma u mísy cukroví, bramborového salátu a televize?

Hory – sázka na jistotu

Zatímco zima ve městech bývá většinou rozbředle šedivá, na horách si užijete tu správnou zimní romantiku. Zasněžené kopce, klid a sváteční atmosféra vám umožní zapomenout na předvánoční hektičnost civilizace. Přestože meteorologové příliš velkou sněhovou nadílku neslibují, vlekařům se sněžnými děly dnes stačí pár mrazivých dnů a může se lyžovat. Částečně upraveny jsou sjezdovky na Bílé, Pustevnách, Kohútce, Mezivod a připravuji se i další. V plné mproudu je lyžařská sezona v Mostech u Jablunkova.

„Kdo chce zažít bílé Vánoce s perfektním lyžování, musí přijet k nám,“ zve šéf skiareálu Alois Martynek. Jen v Beskydech jsou dnes více než čtyři desítky skiareálů s upravenými sjezdovkami, běžkařskými trasami a dalšími službami. Rovněž v na sníh bohatějších Jeseníkách objevíte kilometry kvalitních běžeckých tratí i zajímavá místa na dlouhé zimní procházky. Novinkou je rostoucí zájem lidí o vánoční rekreaci na horách. „Vánoční turnus jsme zatím nepořádali. Letos však je vysoká poptávka, takže budeme mít poprvé otevřeno i na Štědrý den a vánoční svátky,“ tvrdí ředitelka AutoClub Hotelu Morávka Barbora Kožušníková.

Zájemci si tu mohou ke štědrovečerní večeři například sami ulovit rybu ve zdejší rybářské baště. Speciální vánoční pobyt nabízí rovněž hotel Petr Bezruč v Malenovicích pod Lysou horou. „Nejsou to jen osamělí lidé nebo starší manželské páry. Stále častěji u nás tráví Vánoce i rodiny s dětmi,“ uvedla recepční. Volná místa má i chata na Javorovém vrchu u Třince. „Silvestr je dávno vyprodán, ale strávit u nás Vánoce není problém,“ říká chatař Viktor Pavlík. Řada hotelů a horských chat však má na Štědrý den zavřeno a pobyty začínají až od 26. prosince.

Za teplem a exotikou

Rok od roku stoupá poptávka po vánočních zájezdech i do exotických destinací. „Pokud jsou české hory obsazené, je velkým hitem cestování na Kubu, do Thajska a dalších vzdálených zemí,“ shodují se vedoucí cestovních kanceláří v Ostravě. Klasickou a vděčnou zemí je například Egypt. Ceny za týdenní pobyt se pohybují již od sedmi tisíc korun, luxusní týden v Hurghadě vyjde přibližně na třináct tisíc korun. Dvoutýdenní vánoční zájezd na některý z thajských ostrovů stojí kolem čtyřiceti tisíc korun.

Na hradech a zámcích

Vánoční romantiku můžete vychutnat i na většině hradů a zámků v kraji, které pro své návštěvníky v tomto období přichystaly speciální prohlídky a okruhy, koncerty a výstavy. Ve frýdeckém zámku určitě zaujme výstava Vánoce dříve a dnes, která mapuje, jak se slavily Vánoce v průběhu uplynulých desetiletí. Ve středu 26. prosince tu proběhne tematický večer s názvem Pojďte s námi k betlému. Sedmdesát netradičních originálních betlémů je k vidění také na zámku v Hlučíně. Zámecké vánoce mohou zájemci prožít v Hradci nad Moravicí, kde je rovněž výstava betlémů. Vánoce na zámku nabízí i Raduň, kde návštěvníci při prohlídce poznají typickou atmosféru vánočních svátků z doby šlechtických majitelů zámku.

Zatímco hrady Sovinec i Hukvaldy ukončily sezonu a v zimě spí, Slezskoostravský hrad je pro návštěvníky otevřen nepřetržitě po celý rok, na Štědrý den i Hod boží. Jak vzpomíná správkyně hradu Alena Špetíková, loni vpouštěla dovnitř i o Štědrém večeru asi dvacítku zájemců, kteří postávali u brány. Zájem o romantický zážitek na hradě je velký. I letos tu bude pracovní nasazení – tři muži slouží u betlémů na Štědrý den, Hod boží i na Štěpána od rána až do šesti hodin, klasická služba je u vstupu a ani v noci nebude hrad opuštěný. Betlémy aneb Vánoce na hradě se tu konají letos již posedmé a loni je zhlédlo několik tisíc návštěvníků z téměř dvou desítek zemí. Až do konce ledna však bude mimo provoz Sklep strašidel a Svět miniatur – Miniuni.

V koňském sedle

Ať už patříte mezi zkušené jezdce nebo se s koněm teprve chcete seznámit a naučit se, jaké to je v sedle, můžete si vyzkoušet pobyt na některé z farem. Například v penzionu Jízdárna na Morávce jsou pro zájemce připraveny tří- nebo nebo sedmidenní pobyty. Součástí je štědrovečerní večeře, jízda na saních tažených koněm, výuka jízdy na koni, projížďka na ponících pro děti či whirlpool. Na koníky můžete přijet i na Prosper Horse Ranch Čeladná, kde je na poslední den v roce připraveno westernové ježdění, ukázky jízdy na hudbu, práce s bičem a každý účastník se sveze na koni do roku 2008 slavnostní Novoroční bránou.

Za ozvěnami minulosti

Existuje několik možností, jak o Vánocích zastavit běh času, a dokonce se vrátit proti jeho proudu. Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm probíhá již od počátku prosince každý víkend program Vánoce na dědině, jehož součástí jsou ukázky zimních prací, zvyků a tradic. Den před Štědrým dnem tady doslova ožije betlém, 25. prosince zase můžete přijít na Štěpánskou koledu a den poté na mši svatou. Štramberk – historické městečko pod Trúbou – zná snad každý. O druhém vánočním svátku tady členové místních divadelních souborů připravili živý betlém podtitulkem Od adventu po příjezd Tří králů a letošní rok zakončí v pořadí již čtvrtý Silvestr pod Trúbou.

Nechejte se rozmazlovat

Celý rok se honíte, jste ve stresu a nemáte na sebe ani chvilku čas? Pak pro vás závěr roku může být vítanou příležitostí nechat se rozmazlovat. Vyzkoušejte například pobyt v solné jeskyni a za doprovodu relaxační hudby, v šeru, tichu a klidu načerpejte zdraví, sílu a energii. Jen v Moravskoslezském kraji jich už je téměř pět desítek a stále přibývají další. Novinkou, jakých u nás zatím moc není, jsou pivní lázně. Už od středověku je známo, že koupele v kvasnicovém pivu mají léčivý účinek a jsou vynikající prevencí. Možnost dopřát si relaxační koupel v pivu a ještě přitom popíjet pěnivý mok nabízejí nyní i v Těšínských Beskydech. Originální pivní lázně s koupelemi v kádi otevřeli nedávno v hotelu Bahenec v Bukovci. Ten, kdo to již vyzkoušel, si účinky koupele jenom pochvaluje.