Stačí si jen vybrat. No řekněte sami– nebylo by je škoda strávit jen doma umísy cukroví, bramborového salátu a televize?

Hory– sázka na jistotu

Zatímco zima ve městech bývá většinou rozbředle šedivá, na horách si užijete tu správnou zimní romantiku. Zasněžené kopce, klid a sváteční atmosféra vám umožní zapomenout na předvánoční hektičnost civilizace. Přestože meteorologové příliš velkou sněhovou nadílku neslibují, vlekařům se sněžnými děly dnes stačí pár mrazivých dnů a může se lyžovat. Částečně upraveny jsou sjezdovky na Bílé, Pustevnách, Kohútce, Mezivod a připravuji se idalší. Vplné mproudu je lyžařská sezona vMostech uJablunkova. „Kdo chce zažít bílé Vánoce sperfektním lyžování, musí přijet knám,“ zve šéf skiareálu Alois Martynek.

Jen vBeskydech jsou dnes více než čtyři desítky skiareálů supravenými sjezdovkami, běžkařskými trasami a dalšími službami. Rovněž vna sníh bohatějších Jeseníkách objevíte kilometry kvalitních běžeckých tratí izajímavá místa na dlouhé zimní procházky.

Novinkou je rostoucí zájem lidí ovánoční rekreaci na horách. „Vánoční turnus jsme zatím nepořádali. Letos však je vysoká poptávka, takže budeme mít poprvé otevřeno ina Štědrý den a vánoční svátky,“ tvrdí ředitelka AutoClub Hotelu Morávka Barbora Kožušníková. Zájemci si tu mohou ke štědrovečerní večeři například sami ulovit rybu ve zdejší rybářskébaště.

Speciální vánoční pobyt nabízí rovněž hotel Petr Bezruč vMalenovicích pod Lysou horou. „Nejsou to jen osamělí lidé nebo starší manželské páry. Stále častěji unás tráví Vánoce irodiny sdětmi,“ uvedla recepční. Volná místa má ichata na Javorovém vrchu uTřince. „Silvestr je dávno vyprodán, ale strávit unás Vánoce není problém,“ říká chatař Viktor Pavlík.

Řada hotelů a horských chat však má na Štědrý den zavřeno a pobyty začínají až od 26.prosince.

Za teplem a exotikou

Rok od roku stoupá poptávka po vánočních zájezdech ido exotických destinací. „Pokud jsou české hory obsazené, je velkým hitem cestování na Kubu, do Thajska a dalších vzdálených zemí,“ shodují se vedoucí cestovních kanceláří vOstravě. Klasickou a vděčnou zemí je například Egypt. Ceny za týdenní pobyt se pohybují již od sedmi tisíc korun, luxusní týden vHurghadě vyjde přibližně na třináct tisíc korun. Dvoutýdenní vánoční zájezd na některý zthajských ostrovů stojí kolem čtyřiceti tisíckorun.

Na hradech a zámcích

Vánoční romantiku můžete vychutnat ina většině hradů a zámků vkraji, které pro své návštěvníky vtomto období přichystaly speciální prohlídky a okruhy, koncerty a výstavy. Ve frýdeckém zámku určitě zaujme výstava Vánoce dříve a dnes, která mapuje, jak se slavily Vánoce vprůběhu uplynulých desetiletí. Ve středu 26.prosince tu proběhne tematický večer snázvem Pojďte snámi kbetlému. Sedmdesát netradičních originálních betlémů je kvidění také na zámku vHlučíně.

Zámecké vánoce mohou zájemci prožít vHradci nad Moravicí, kde je rovněž výstava betlémů. Vánoce na zámku nabízí iRaduň, kde návštěvníci při prohlídce poznají typickou atmosféru vánočních svátků zdoby šlechtických majitelůzámku.

Zatímco hrady Sovinec iHukvaldy ukončily sezonu a vzimě spí, Slezskoostravský hrad je pro návštěvníky otevřen nepřetržitě po celý rok, na Štědrý den iHod boží. Jak vzpomíná správkyně hradu Alena Špetíková, loni vpouštěla dovnitř ioŠtědrém večeru asi dvacítku zájemců, kteří postávali ubrány. Zájem oromantický zážitek na hradě je velký. Iletos tu bude pracovní nasazení– tři muži slouží ubetlémů na Štědrý den, Hod boží ina Štěpána od rána až do šesti hodin, klasická služba je uvstupu a ani vnoci nebude hrad opuštěný.

Betlémy aneb Vánoce na hradě se tu konají letos již posedmé a loni je zhlédlo několik tisíc návštěvníků ztéměř dvou desítek zemí. Až do konce ledna však bude mimo provoz Sklep strašidel a Svět miniatur– Miniuni.

Vkoňském sedle

Ať už patříte mezi zkušené jezdce nebo se skoněm teprve chcete seznámit a naučit se, jaké to je vsedle, můžete si vyzkoušet pobyt na některé zfarem. Například vpenzionu Jízdárna na Morávce jsou pro zájemce připraveny tří- nebo nebo sedmidenní pobyty. Součástí je štědrovečerní večeře, jízda na saních tažených koněm, výuka jízdy na koni, projížďka na ponících pro děti či whirlpool.

Na koníky můžete přijet ina Prosper Horse Ranch Čeladná, kde je na poslední den vroce připraveno westernové ježdění, ukázky jízdy na hudbu, práce sbičem a každý účastník se sveze na koni do roku 2008slavnostní Novoroční bránou.

Za ozvěnami minulosti

Existuje několik možností, jak oVánocích zastavit běh času, a dokonce se vrátit proti jeho proudu. Ve Valašském muzeu vpřírodě vRožnově pod Radhoštěm probíhá již od počátku prosince každý víkend program Vánoce na dědině, jehož součástí jsou ukázky zimních prací, zvyků a tradic. Den před Štědrým dnem tady doslova ožije betlém, 25.prosince zase můžete přijít na Štěpánskou koledu a den poté na mši svatou.

Štramberk– historické městečko pod Trúbou– zná snad každý. Odruhém vánočním svátku tady členové místních divadelních souborů připravili živý betlém podtitulkem Od adventu po příjezd Tří králů a letošní rok zakončí vpořadí již čtvrtý Silvestr pod Trúbou.

Nechejte se rozmazlovat

Celý rok se honíte, jste ve stresu a nemáte na sebe ani chvilku čas? Pak pro vás závěr roku může být vítanou příležitostí nechat se rozmazlovat. Vyzkoušejte například pobyt vsolné jeskyni a za doprovodu relaxační hudby, všeru, tichu a klidu načerpejte zdraví, sílu a energii. Jen vMoravskoslezském kraji jich už je téměř pět desítek a stále přibývajídalší.

Novinkou, jakých unás zatím moc není, jsou pivní lázně. Už od středověku je známo, že koupele vkvasnicovém pivu mají léčivý účinek a jsou vynikající prevencí. Možnost dopřát si relaxační koupel vpivu a ještě přitom popíjet pěnivý mok nabízejí nyní ivTěšínských Beskydech. Originální pivní lázně skoupelemi vkádi otevřeli nedávno vhotelu Bahenec vBukovci. Ten, kdo to již vyzkoušel, si účinky koupele jenom pochvaluje.