„Lidé dnes mohou koupit dárek pro děti z domovů na mnoha místech. Naše sbírka je však výjimečná, protože organizujeme nejen výběr dárků, ale zároveň plníme roli Ježíška. S dětmi totiž prožijeme na horách celé vánoční svátky," vysvětlila předsedkyně organizace Ivana Sobolová.

Duha Zámeček pracuje s dětmi z DD dlouhodobě, připravuje pro ně zážitkové víkendové pobyty i letní tábory. A pro stejné děti, které už dnes tvoří jednu velkou rodinu, organizuje duhová parta také vánoční akci na horách. Tam také dobrovolníci z Duhy Zámeček dětem dárky přímo na Štědrý den předají.

„V domovech by se také neměly špatně, dnes už to funguje jinak než před 20 lety. Ale jedno pravidlo zůstalo stejné i na Štědrý večer po rozdání dárků se teta s dětmi rozloučí a předá je noční vychovatelce. U nás jsou součástí jedné velké rodiny po celé svátky," dodala Ivana Sobolová.

Na webu zveřejnilo sdružení jen jména dětí a částku potřebnou na zakoupení dárku. „My děti známe z celoroční činnosti, takže každému koupíme dárky „na míru", a všichni jsou napnutí až do poslední minuty," řekla Sobolová, která prožije Vánoce s dětmi už podvacáté.