„Vzhledem k tomu, že má Havířov vysoutěženou cenu energií až do konce roku 2023, nedojde v tomto roce v rámci světelné vánoční výzdoby k žádnému omezení,“ řekla Deníku mluvčí Havířova Rosalie Seidl Pokorná. Stejně tak v Petřvaldu bude výzdoba obdobná jako v minulých letech. „U nás se nic nemění, na Vánocích v tomto směru šetřit nebudeme. Úspory hledáme jinde,“ ujistil starosta Jiří Lukša.

Bude pokračovat těžba uhlí?
Obnoví se těžba na uzavřených dolech? Odpověď zatím znají jen státní úředníci

Nic se nemění u osvětlení historického jádra města Karviné-Fryštát. Osvětlen bude zámek, vyzdobena ulice Fryštátská a Svatováclavská a Masarykovo náměstí. „Rovněž bude osvětlen Městský dům kultury a Kino Centrum. Nebude ani omezen počet vánočních stromů, zůstanou všechny tři. Chybět nebude sněhulák u univerzity,“ doplnil mluvčí města Lukáš Hudeček s tím, že s vypínáním osvětlení stromů a budov přes noc se nepočítá.

Vedoucí odboru komunálních služeb magistrátu Jana Maierová doplnila, že veškerá vánoční výzdoba je v provedení LED, takže vysoké úspory za elektřinu nejsou ve hře. „Největší úspory, kolem půl milionu 500 korun, budou v tom, že nebudeme instalovat a demontovat světelnou výzdobu na sloupech veřejného osvětlení na třídě Osvobození, ulici Borovského a třídě 17. listopadu,“ uvedla Maierová.

V Orlové poprvé vyzdobí nové náměstí

V Orlové bude možné letos poprvé spatřit vánočně nazdobené a osvětlené nové náměstí. S žádnými omezeními tam nepočítají, naopak prý přibude výzdoba na kruhovém objezdu u restaurace Horník. „Pouze nebudou po rekonstrukcích vyzdobeny ulice F. S. Tůmy a dům dětí,“ upřesnila mluvčí města Nataša Cibulková.

Achitekt Josef Kiszka.
Zemřel architekt, který projektoval budovu orlovského gymnázia

Český Těšín se rozhodl ušetřit tím, že strom a výzdobu nenechá svítit celou noc. „Veškeré vánoční ozdoby i vánoční strom budou zapínány a vypínány stejně jako veřejné osvětlení,“ uvedla Marcela Hladká, mluvčí města, které letos pořídilo z dotací novou vánoční baňku. Jak přesně bude vypadat vánoční výzdoba v Bohumíně, se rozhodne příští týden.

Úspory se nedotknou ani vánočních jarmarků. Alespoň v Karviné proběhne v tradiční formě. „Od pondělí do pátku se počítá s reprodukovanou hudbou a o víkendu s kulturními produkcemi. Bude však méně stánků, ať se neopakuje stejný sortiment,“ informoval mluvčí města Lukáš Hudeček.

V Českém Těšíně budou vánoční trhy s programem na náměstí ČSA jen jednou týdně v podvečerních hodinách.