Na začátku jara se včelaři radovali, tak jako letos nevyzimovali už několik let.

„Začátek května vypadal moc dobře, 6. a 7. května ale přišly mrazíky, a to nám spadla čelist. Nejen, že nejsou žádné broskve a meruňky, ale je málo švestek, jablek i hrušek," říká předseda spolku včelařů karvinského okresu Václav Sciskala.

Náš region na tom podle Sciskaly není až tak špatně, v některých oblastech našeho kraje včelaři nevytočili téměř nic.

„Nejen medy z ovocných stromů, kterých trochu bylo, ale následně medy z akátu, lípy a případná medvice se v našich lokalitách letos prostě nevyskytly," dodává Sciskala, který se teď více než v jiných letech setkává s lidmi, kteří do jeho obchodu s včelími produkty přicházejí se slovy, že „u svého" včelaře, který má jen několik včelstev, letos nepochodili.

„Každý rok nám nezbývá nic jiného než čekat, co předvede příroda. No a toto léto se příliš nepředvedla," potvrzuje předseda orlovských včelařů Pavel Funke, podle kterého je na vině chladné a deštivé léto.

I přesto zatím zůstávají ceny medu na stejné hladině jako v minulém roce. „Zásoby už se ale pomalu začínají tenčit a je možné, že cena ještě letos stoupne," odhaduje Sciskala.

Pozitivní zprávou je, že včelařů napříč regionem přibývá. Většinou se jedná o „malovčelaře", kteří mají med pro vlastní potřebu.