Nemoc je záludná tím, že bakterie je odolná a může přežívat až sto let. Nakaženým včelám trvá někdy i tři roky, než moru podlehnou a po celou tuto dobu šíří nemoc dál. Proto, kdo se rozhodne si pořídit chov včel ve starém úlu, ve kterém nemocné včely někdy byly zaznamenány, riskuje, že se smrtící nákaza projeví znovu. Odborníci proto varují před nákupem neznámých úlů.

„Jediné organizační opatření, které můžeme udělat, je, že se nebudou dovážet cizí včely, roje a medy. K šíření stačí, pokud zdravá včela třeba jen olízne med obsahující nákazu. Takový med však není člověku nebezpečný. Další prevencí je neaplikovat chovy do starých úlů. Jinak se bránit bohužel nemůžeme a musíme doufat, že budeme ušetřeni. Každý zkušený chovatel, který včely nechová jen pro peníze, zjistí během občasných prohlídek, že plody jsou nakažené, jelikož jsou mnohem tmavší,“ řekl předseda havířovských včelařů Miroslav Szop.

Pokud by k smrtelné nákaze přece jen došlo, jako v nedalekých Václavovicích, musely by být včely a jejich úly spáleny. „U nás v republice se to řeší radikálně vypálením celého chovu, včetně medu a prozatím není aplikována žádná léčba.

Například ve USA se nakaženým včelám aplikují antibiotika. To se ovšem projeví v produktu, a to je v našich potravinách nepřípustné. Proto je náš med natolik kvalitní a žádaný po celém světě,“ doplnil předseda havířovských včelařů Miroslav Szop.

Havířovští včelaři zaznamenali největší likvidaci chovu způsobenou morem v roce 1990. Ještě jednou se pak vypalovalo o šest let později.