V Čadu ale včely skutečně pomáhají při ochraně slonů. Jde o jeden z projektů, který na africkém kontinentu organizuje třinecký milovník přírody a slonů Artur F. Sniegoň v rámci organizace Save Elephants.

Artur F. Sniegoň. Zdroj: Deník/Richard Kutěj

„Pomocí vhodně umístěných včelích úlů jsou v Čadu chráněna před slony políčka místních malozemědělců. Poté nevznikají konflikty typu: slon mi zničil úrodu, co teď budu celý rok jíst? Příště raději pomůžu pytlákovi,“ vysvětluje Artur F. Sniegoň s tím, že projektu už pomáhají také některé včelařské organizace v Česku, jejichž členové přispívají cennými radami o chovu včel a podobně.

Minulý týden se ochránce slonů objevil v Karviné, aby tam o projektu včel a slonů povyprávěl na besedě v místním second handu Moment, který je jeden z podprovatelů ochranářských aktivit v Africe.

Těch je několik. Díky práci třineckého aktivisty již například v Kongu začíná pracovat v Česku vycvičený pes, který bude pomáhat v boji proti tamním pytlákům a pašerákům slonoviny.

Farmářské trhy v Havířově.
Radnice chtějí pomoct trhovcům s EET. Nabízejí internet zdarma

A jak se dívají místní lidé na kluka z Česka, který přijíždí do afrických zemí, chrání slony a snaží se mnohdy i měnit pohled na ochranu přírody a věci okolo?

„Snažím se především nejít do těchto aktivit sám, ale právě za pomoci a podpory místních, kteří se v daném prostředí orientují a znají je. Všude na světě najdete dobré lidi, kteří chtějí něco změnit k lepšímu. Mnozí tamní ochranáři si ale dříve takové aktivity nemohli dovolit, už jen z finančních důvodů. My jsme sice malá neziskovka, díky podpoře třeba právě Momentu, ale i dalších českých mecenášů můžeme jejich snahy nastartovat,“ vysvětluje třinecký dobrodruh.

Myšlení lidí je pak podle jeho zkušeností obecně všude na světě stejné.

„Jak v Evropě, tak i v Africe se najdou ti, kterým je nějaká ochrana přírody lhostejná, stejně jako lidé, kterým na ní naopak záleží. Obecně ale mají Afričané k přírodě přeci jen blíže, jsou na ni hrdí a více v ní žijí a existují,“ dodává Artur F. Sniegoň před další cestou na africký kontinent.

Ilustrační foto
Stát zaplatí obědy i dětem, jejichž rodiče neumí hospodařit