Většina obcí má ustavující zastupitelstvo naplánováno na středu 5. listopadu, kdy bude vše definitivní. Nicméně už nyní je jasné, kde se dají čekat změny. Například v Petřvaldu, kde ČSSD, která měla v posledním období starostku, a přestože vyhrála volby, skončí zřejmě v opozici. Do koalice půjdou komunisté s Hnutím ANO, které získalo stejně jako ČSSD 5 mandátů. S komunisty bude mít osm zastupitelů v patnáctičlenné radě. „Starostu budeme navrhovat z KSČM, ovšem je to bezpartijní člen. Místostarosta by měl být z ANO," řekl Deníku Rostislav Balwar, zřejmě budoucí místostarosta.

Nejasno je dosud také v Rychvaldu, kde se hraje o přízeň jednoho zastupitele za KSČM. Zda se přikloní na stranu koalice ČSSD, ANO, nebo dá přednost dvojici STAN, které mělo dosud starostku, a TOP 09 místostarostu, se uvidí v sobotu a stvrdit by se to mělo ve středu odpoledne.

Změna na postu starosty nastane stoprocentně v Doubravě. Ačkoli lídr vítězného hnutí Naše Doubrava Jiřina Ferenčíková nechtěla prozradit, kdo by měl obci vládnout, Deník má informace, že vítěz voleb by měl skončit v opozici. Vládnoucí koalice má být složena ze zástupců hnutí SNK Evropští demokraté, Nezávislí, lidovci, KSČM a ČSSD, odkud by měl vzejít starosta.

Dětmarovice, Dolní Lutyně, Petrovice a Stonava změny na postu starosty nehlásí. V Petrovicích a ve Stonavě vítězná sociální demokracie, resp. hnutí ANO, vyhrálo volby nadpoloviční většinou, takže starosty zůstanou s největší pravděpodobností Marián Lebiedzik a Ondřej Feber. Dětmarovice by měl nadále vést Ladislav Rosman (Přátelé rozvoje obce), Dolní Lutyni Pavel Buzek STAN), Horní Suchou Jan Lipner a Těrlicko Martin Polášek.

Starosta Chotěbuze Martin Pinkas na toto téma sdílný nebyl a odkázal na 10. listopadu, na kdy svolal ustavující zastupitelstvo. „Jeho" lidovci získali ve volbách 7 mandátů a do opozice by je mohla dostat koalice tvořená „Sdružení nestraníků", zástupci hnutí Coexistentia a ČSSD.

Starostové Těrlicka a Horní Suché posty obhájili

Bez jakýchkoli komplikací proběhla první zasedání zastupitelů v Těrlicku a Horní Suché. Obě se konala ve čtvrtek v 17 hodin. 

V obou obcích obhájili posty nejen starostové, ale také jejích zástupci a zbývající členové obecní rady.

V Těrlicku získalo nejvíce křesel v zastupitelstvu uskupení Nezávislí - Těrlická koalice, které si ponechalo post starosty.

Starosta Těrlicka Martin Polášek.

„U nás se proti předešlému volebnímu období ve složení zastupitelstva téměř nic nezměnilo. Táhneme všichni za jeden provaz. Do role opozice se pasovala ČSSD, která však vede kontrolní výbor," řekl starosta Martin Polášek. Jeho zástupcem zůstává Josef Macura z KDU-ČSL.

V Horní Suché ve volbách jednoznačně zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů, které v 15členném zastupitelstvu obsadilo 9 křesel.

Starosta Horní Suché Jan Lipner.

„Změnou v obsazení zastupitelstva je přítomnost dvou členů za KDU-ČSL. V pětičlenné radě máme čtyři zástupce za Sdružení NK a jednoho za KSČM," potvrdil starosta Jan Lipner. Zástupce mu bude stejně jako doposud dělat spolustraník Josef Žerdík.