Jedná se o současnou situaci ve Stonavě, kde všech 170 žáků místních škol dostalo respirátory.„Nemůžeme bezradně přihlížet,jak naše děti trpí kvůli inverznímu počasí spojenému s překročenými limity škodlivin v ovzduší. Na Karvinsku se jedná zejména o polétavý prach, který má velmi škodlivý vliv na zdraví především dětí," poukázal na neutěšenou situaci starosta obce Ondřej Feber.

Vedení obce tak oslovilo společnost OKD, která do Stonavy dodala potřebný počet důlních respirátorů. Děti používají respirátory nejen při docházce do škol, ale také při přemísťování se mezi jednotlivými školskými zařízeními, případně také mimo školu. Podle ředitele Základní školy Stonava Zdeňka Luska děti opatření přijaly dobře. „Ještě předtím jsem je svolal a vysvětlil jsem jim, že to není žádná ostuda nosit a že se takhle brání smogu i v jiných zemích. Žáci poslouchali pozorně a chápali to," řekl ředitel. Děti to opravdu vzaly odpovědně, když vyšly ven, tak si okamžitě masky nasazovaly.„Myslím si, že to opravdu v době toho smogu pomůže,"svěřil se redaktoru Deníku čtrnáctiletý Daniel Schwesr.

Jak dodal, tak občas i sleduje zpravodajství, které se týká stavu ovzduší. „Občas mám z esmogu problémy. Proto roušku nosím, kdykoli jdu ven," dodal žák. Arespirátor nosí také jeho kamarád Jan Kusin. „Trošku hůře se v tom dýchá, ale chápu, že je to dobrá věc," sdělil chlapec. Vedení obce tak hledá další cesty, jak lidem ve špatném ovzduší pomoci. „Neposíláme o prázdninách děti na ozdravné pobyty k moři nebo do školy v přírodě do Karlovy Studánky, abychom je v době inverze nechali ve škodlivém prostředí," zdůraznil Ondřej Feber.