„Počítáme s mimořádnými Velikonocemi, které budou všichni trávit doma. Některé farnosti řeší tuto situaci pomocí moderní techniky. Oltáře tam sledují web kamery a lidé mají možnost být ve svém kostele přítomni pomocí on line vysílání,“ vysvětlil mluvčí Ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. 

Pneuservis TG PNEU v Havířově.
U pneuservisů bude náprask. Koronavirus posunul sezónu přezouvání

Takovou bohoslužbu vede jeden nebo dva kněží, mluví jakoby k věřícím v kostele, a vše snímá kamera a přenáší on line webovým kanálem, který si nechala zřídit farnost, nebo přes server YouTube.

Ostatně některé farnosti přenášely nedělní sváteční mše tímto způsobem už potřetí.

A jiné to nebude ani o nadcházejících nejvýznamnějších křesťanských svátcích. „Sloužíme všechny mše a nejinak to bude i o Velikonocích,“ řekl Deníku karvinský farář Przemysław Traczyk. 

Českotěšínská kapela Izabel nazpívala a natočila klip k písni, kterým vyjadřuje smutek z uzavření česko-polské hranice.
Jsme patrioti, říká o česko-polském hitu Dva břehy českotěšínská kapela Izabel

A střídat se budou i jazyky, v nichž budou kněží hovořit. „My všichni tři, kdo sloužíme vše v Karviné, zvládáme takový jazykový mix, takže to nebude problém. Nicméně na Zelený čtvrtek bude vše v 18 hodin v polštině, na Velký pátek v 15 hodin v češtině, v sobotu ve 20 hodin střídavě stejně jako nedělní mše, která začíná v 9 hodin,“ řekl Traczyk.

Všechny bohoslužby budou přenášeny z kostela Povýšení sv. Kříže ve Fryštátě. Karvinská farnost má pro vysílání vlastní kanál – na YouTube jej lze najít pod heslem Farnost Karviná. 

Vylepšit techniku a kvalitu přenosu z velikonočních bohoslužeb se snažili také ve Farnosti Český Těšín.

„Připravujeme také živě přenášené adorace a modlitby nebo také křížovou cestu. Věříme, že se brzy vše podaří technicky zvládnout, a proto sledujte prosím farní stránky, kde se budou objevovat postupně nové informace. Pro rychlý přístup na Youtube kanál je připraven odkaz na pravé straně farních stránek,“ napsal věřícím vzkaz na farním webu farní vikář Lukáš Mocek. 

Vysílat budou z kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Masarykových sadech.

Nemocnice s poliklinikou v Havířově.
Koronavirový příběh s dobrým koncem z Havířova

Mluvčí biskupství Pavel Siuda ale říká, že takovou možnost nemají ve všech farnostech, zejména těch menších. Tamní věřící tak mohou sledovat bohoslužby, které bude v období na Velikonoc vysílat z celé republiky televize Noe.

„Bohoslužby bude přenášet i Rádio Proglas,“ dodal Pavel Siuda. Které farnosti napříč Českou republikou vysílají on line přenosy bohoslužeb, najdou věřící na www.mseonline.cz.

Další, co karanténa věřícím neumožní, je zpověď. Vyzpovídat se lidé budou moci až po skončení mimořádných opatření.

Velikonoční přípravy malé Sárinky
Velikonoční přání od malé Sárinky