„Pokud nedojde k nepředvídaným okolnostem, budou stavební práce probíhat do závěru roku 2019,“ uvádí mluvčí Muzea Těšínska, které archeopark provozuje, Iva Lupková s tím, že náklady zde přesahují částku 25 milionů korun. Finanční prostředky na akci se podařilo získat také z evropského projektu příhraniční spolupráce Toulky údolím Olše / Wędrówki Doliną Olzy.

Dobrou zprávou je, že po dobu oprav nedojde k uzavření Archeoparku. „Nadále je plně k dispozici nová vstupní budova s expozicemi, dílnou a promítacím sálem. V souvislosti se stavbou ale muselo Muzeum Těšínska přistoupit k omezením v programové nabídce. Návštěvníci se také musí připravit na omezení pohybu po areálu repliky slovanského hradiska pro zachování jejich bezpečnosti,“ podotýká mluvčí muzea.

Lidé z regionu se pak v rámci akce mohou těšit na další zajímavé místo k návštěvě. Muzeum Těšínska uspělo s žádostí o dotaci společně se svým partnerem – nedalekou polskou obcí Hażlach. „Tam bude probíhat oprava historické sýpky, v níž vznikne Dům přírodovědce. Obě místa spojí díky projektu také cyklotrasa a v budoucnu i řada společných aktivit pro veřejnost, zejména pro rodiče s dětmi a mládež,“ dodává Iva Lupková.