Například starosta Bohumína a senátor za ČSSD Petr Vícha se obává, že reálně hrozí zcela zánik této služby. A to třeba proto, že úřad práce zatím údajně nemá od ministerstva práce a sociálních věcí žádné informace, jestli a případně za jakých podmínek bude institut veřejně prospěšné práce pokračovat.

Snímky z natáčení 3. dílu ostravské kriminálky České televize Stíny v mlze. Foto: se souhlasem České televize
Stíny v mlze na Pustevnách a Bílé. Kriminálka z Ostravy ve 3. díle zavítá do hor

„Vzhledem k rozpočtovému provizoriu státu a také faktu, že vláda nyní řeší jiné věci, se obáváme, že od května o pomocné síly definitivně přijdeme,“ říká Petr Vícha.

Pracovníci VPP brzy končí. Kdo bude uklízet město?

Právě Bohumín přijde už za dva týdny o většinu pomocných sil. „Aktuálně máme k dispozici dvacet devět veřejně prospěšných pracovníků. Osmnácti z nich ale končí k poslednímu lednu smlouva. Od února nám jich zbude jen jedenáct, což už je kritický počet. Hrozí nám, že výrazně klesne rozsah úklidu veřejného prostranství, protože v tak malém počtu prostě nemohou obsáhnout celé město,“ tvrdí starosta Bohumína.

Testování, ilustrační snímek.
Deník testuje PCR testování v MS kraji: kdy se dostanete na řadu?

Veřejně prospěšné pracovníky využívají hojně i v jiných městech. Například v městském obvodu Ostrava-Jih je v organizaci Technické služby Ostrava-Jih aktuálně zaměstnáno 20 těchto pracovníků. A smlouvy jim končí už na konci ledna. A vzhledem k nedostatku informací z úřadu práce ani tamní radnice neví, zda budou VPP pokračovat.

„Pro následující období není známo, zda úřad práce nabídne osoby na VPP. Bližší informace lze očekávat až na konci ledna 2022,“ uvedla mluvčí obvodu Gabriela Gödelová a dodala, že v předchozích letech dosahoval počet VPP v TSOJ i 70 osob.

Externí firmy jsou dražší

V Havířově mají zaměstnáno na VPP 44 lidí a pokud by ti museli skončit, město by prý muselo práce, které dnes vykonávají pracovníci VPP, pravděpodobně zadat externímu dodavateli.

„Náhradu práce VPP by bylo možno realizovat nedotačními pracovníky za podmínky výrazného navýšení rozpočtu, což vzhledem k současné ekonomické situaci v České republice je nepravděpodobné,“ dodal mluvčí obvodu Ostrava-Jih Gabriela Gödelová.

Starý Bohumín. Meandry Odry.
Projekt splavnění Odry stále žije, rozhodnout ale musí nová vláda

Podobně uvažují v Opavě, kde zaměstnávají na VPP 37 lidí. V případě ukončení smlouvy s úřadem práce by Magistrát města Opavy prý musel sjednat výkon uvedené činnosti s právnickou osobou, tedy najatou firmou.

„Tuto zkušenost už Opava má, v době, kdy byl výkon VPP pozastavený, ty práce prováděla firma, a to za finanční prostředky, které byly nesrovnatelně vyšší než vynaložené náklady na výkon VPP,“ uvedl Martin Kůs z tiskového oddělení opavského magistrátu.

V Orlové aktuálně působí osm pracovníků veřejně prospěšných prací. Pod dohledem svého mistra denně vyrážejí do ulic, aby uklízeli a čistili město. „Těch aktivit je opravdu hodně, a ti lidé jsou moc šikovní. Jsme s nimi spokojení,“ uvedla pracovnice odboru správy majetku a majetkové správy Karin Paková, která této partě, působící v oblasti veřejně prospěšných prací, zadává úkoly.

Podle ní je velká škoda, že budoucnost tohoto institutu veřejně prospěšných prací je značně nejistá. Bylo by prý velmi těžké je nahradit.„V případě ukončení projektu VPP městu zůstanou ještě pracovníci veřejné služby, kteří přicházejí čtyřikrát do měsíce. Tady ale nikdy nevíme, kolik jich ten den na směnu nastoupí, což je velmi nešťastné,“ podotkla úřednice.

Ministerstvo: Zatím nevíme, nicméně VPP jsou prioritou

Budou tedy VPP fungovat i nadále? Mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina beránková uvedla, že realizace nástroje veřejně prospěšných prací probíhá v souladu se zákonem o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. „Aktuálně pro tento nástroj nebyla schválena žádná změna uvedeného zákona,“ tvrdí Beránková.

Očkování zaměstnanců OKD a jejich rodinných příslušníků na dole ČSM sever. Stonava, leden 2022.
Proti viru. Na Dole ČSM se očkovali horníci, přišly i příbuzné

Lidé z Ministerstva práce a sociálních věcí přiznávají, že v současné době se ministerstvo a úřady práce musí řídit pravidly rozpočtového provizoria a instrukcemi MF. „Další vývoj v této oblasti nyní nelze předvídat. Nicméně je potřeba zdůraznit, že podpora a realizace nástroje, který lze ve stávajícím systému označit za „vlajkovou loď“ v boji proti sociálnímu vyloučení nezaměstnaných, je pro MPSV prioritou,“ napsali Deníku pracovníci oddělení mediální komunikace MPSV ČR.