Setkání pořádá tamní PZKO spolu s družstevními polskými městy již od roku 1990. „Hned na první ročník dorazilo téměř devět set lidí. To navíc bylo v době, kdy Poláci museli přes hranice jedině s propustkou. Přesto se ukázalo, že o takovou akci je na obou březích řeky velký zájem,“ řekl jeden z hlavních organizátorů akce Josef Tobola. Do Věřnovic se tak odpoledne začaly sjíždět alegorické vozy našich sousedů za řekou, ze kterých vystupovali lidé v civilu, ale také v krojích své oblasti.

Jiní účastníci přijeli na kole. Cyklistickou vyjížďku do Věřnovic si udělal například také polský svaz nevidomých z Wozdislavi. „Udělali jsme si hezký výlet. Cestou nás sice na chvíli chytil déšť, to nám ale nevadilo. Cesta byla jinak moc dobrá,“ řekl jeden z jeho členů Alois Hanc, který dorazil na tandemovém kole, které vedla jeho žena. Sobotní slavnost měla ještě další význam. „Podařilo se nám dokončit další etapu splavnění řeky Olše. Rekreační vodáci mohou začít využívat vodní cestu, která vede z Petrovic až tady do Věřnovic. Z peněz získaných z Evropské unie i z Krajského úřadu jsme vybudovali potřebnou vodní infrastrukturu,“ přiblížil vodáckou část programu Tobola.

On sám je koordinátor celého vodáckého projektu, který splavněním části Olše rozhodně nekončí. „Už příští rok bychom tento úsek a zdejší zázemí začít nabízet k pořádání vodáckých táborů. V budoucnu zvažujeme třeba i to, že by po daném úseku mohly jezdit výletní hausboaty. Vše je otázka získávání potřebných financí. Projekt ale rozhodně nestojí na místě a vyvíjí se,“ doplnil Tobola.