A barvy v tomto případě skutečně hrají důležitou roli, na plátnech je jich celá plejáda. Jak sama autorka vysvětluje, vedle běžných odstínů kombinovala i barvy bronzové a zlaté a také experimentovala s moderními technikami.

„U každého obrazu jsem využívala jinou techniku. Někde jsem se zaměřila na barevné plochy, které jsem dále přetvářela, někde jsem experimentovala s různými druhy pomůcek a barev, “ usmívá se při povídání před svými díly Veronika Zvonečková. „Abstrakce, které jsem vytvářela, vznikaly díky barevným proudům a často si převzaly i podobu řeky, moře, oceánu,“ přibližuje svá díla.

S hašením požáru ve Hřensku pomáhal také Jiří Vlk (v bílém). Nyní dostal od Úřadu pro civilní letectví pokutu.
Pilot z Orlové pomáhal hasit požár v Českém Švýcarsku, dostal pokutu sto tisíc

Abstraktní malby mohou lidem připadat tak, že vznikly nahodile, nicméně Veronika zdůrazňuje, že podobu každého jednoho obrazu dopředu promýšlela. „Některé obrazy jsou samozřejmě domalovávané a dokreslované podle mé vlastní představivosti a uvážení. Ano, pracovala jsem i s řízenou náhodou, což má tu výhodu, že obrazu dáte osobitý styl,“ říká výtvarnice s tím, že pozitivní ohlasy měla při vernisáži. Obrazy se prý líbily i školním dětem, které na výstavu zavítaly.

Abstrakce, které lze v Mánesové síni vidět až do poloviny listopadu, prý ale vznikly vlastně náhodou. „Původně jsem chtěla namalovat Karvinou, akvarelem, tedy technikou, kterou jsem studovala. Ale naprosto jsem propadla abstrakcím. Pohltilo mě to,“ přiznává.

Dodává, že k akvarelům s tematikou karvinských zákoutí a pohledů namalovala na tuto výstavu pouze kostel sv. Petra z Alkantary. „Ale další obrázky Karviné na sebe nenechají dlouho čekat,“ slibuji.

Lidé ukazují kartičky a nabízejí k prodeji drobné předměty. Podzim 2022.
Pozor na ně. Podvodníci v Karviné, Havířově a okolí chtějí peníze pro neslyšící

Jeden z jejích nejoblíbenějších obrazů, které jsou k vidění na výstavě, nese název Modlitba. Jeho podobu prý autorka nosila v hlavě asi rok než fyzicky vznikl. „Chtěla jsem, aby obraz působil relaxačně, možná trochu mysteriózně, ale především uklidňujícím dojmem,“ popisuje autorka jedno z největších vystavených plátem.

Výstava je prodejní a potrvá do 16. listopadu. Ve čtvrtek 3. listopadu v 17 hodin pořádá autorka přímo v Mánesově síni komentovanou prohlídku.

K TÉMATU

Veronika Zvonečková 

V roce 2003 absolvovala vysokoškolská studia na Masarykově univerzitě v Brně, kde zároveň absolvovala také studium výtvarné tvorby u malíře a ilustrátora Jana Bružeňáka. Zaujala svou sérií ilustrací pro děti z knížky „Ahoj, moře“ od básníka Jiřího Žáčka a publikovala soubor ilustrací pro metodický materiál NIDV  „Hrátky s říkankami“. Kreslí také portréty tužkou, uhlem, pastelem, akvarelem. V letech 2014-2020 působila jako scénáristka České televize výtvarného pořadu Šikulové. V současné době žije a tvoří v Karviné. Své znalosti a dovednosti předává dál jako pedagog - učí děti i dospělé, jak tvořit a poznávat vizuální umění. Aktuální výstava je její sedmou autorskou.