Panelák mezi ulicemi Obránců míru a Smetanova nepatří právě mezi nejvyhledávanější adresy k bydlení. Městská realitní agentura MRA jej však hodlá udělat přitažlivějším.

„V domě na bezpečnost a pořádek dohlíží nepřetržitá služba a pravidelně se v něm uklízí. Pozorujeme však, že lidé mají větší zájem o menší byty, tedy garsonky a dvoupokojové byty. Bohužel v tomto domě jsou v každém patře čtyři třípokojové byty a jedna garsonka. Zatímco garsonky máme obsazené všechny, o větší takový zájem není. Proto jsme se rozhodli spustit pilotní projekt, kdy v jednom patře větší byty o jeden pokoj zmenšíme a jednopokojové garsonce pokoj přidáme," vysvětlil manažér provozu MRA Petr Valášek.

Nově tak na patře zůstane jeden nedotčený byt 3+1, u něhož by přestavba byla komplikovanější. Z dalších tří třípokojových bytů a jedné garsonky vznikne pět dvoupokojových. Úpravě bytů nahrává stavební řešení domu.¨

Stávající dispozice bytů.

Před úpravou.

Dispozice bytů po úpravě.

Po úpravě.

„Ze stavebního pohledu jde o poměrně jednoduchou úpravu. Byty upravíme pouhým vyřezáním nových nebo zazděním stávajících dveří. Upravíme rozvody elektrické energie, odpadu a vody," uvedl Valášek.

MRA může úpravy bytů provádět postupně podle zájmu nájemníků.

„V tomto případě máme k dispozici celé volné patro. Můžeme však byty upravovat i ve chvíli, kdy se nám na patře uvolní jen dva nebo tři byty," doplnil Valášek.

Podobných úprav by se přitom mohly dočkat i jiné domy v majetku města s podobným uspořádáním. Jde například o dům v ulici Čelakovského v městské části Podlesí nebo domy na šumbarských sídlištích v ulicích Jedlová, Nákupní nebo Jarošova.

MRA předpokládá, že zájem lidí o menší a nově rekonstruované byty s nižším nájemným bude stále větší. Ve svém portfoliu přitom má i několik pěti nebo sedmipokojových dvougeneračních bytů. I u některých z nich je možné rozdělení na menší.