Všech 14 zastavení křížové cesty, připomínajících drobné zděné kapličky, totiž poškodila vlhkost, opadává z nich omítka a poničená jsou i dřevěná dvířka.

„Kapličky je třeba odizolovat od vlhkosti, spravit omítku, provést nové oplechování a kompletně vyměnit také dvířka. Ta v sobě měla původně skleněná okénka, která jsou dnes zadělána plechem,“ přiblížil petřvaldský farář Vít Zatloukal.

Dodal, že uvnitř jednotlivých zastavení byly původně umístěny také vzácné obrazy. Ty má dnes ale farnost pečlivě schované v kostele.

Celkové opravy jsou rozplánovány do šesti etap. V současné době probíhá první fáze, týkající se obnovy fasády věže a průčelí kostela. Později se obnovy dočkají i sochy podél cesty ke kostelu a také zmiňované kapličky zdejší křížové cesty.

Celkové náklady by měly vyjít zhruba na 3 až 4,5 milionu korun. Farnost přitom doufá, že za pět let by mohly být všechny práce hotovy.

Celková renovace by měla být hotová do pěti let.

Do kapliček se vrátí i obrazy

„V okamžiku, kdy bude opravena křížová cesta, umístíme do kaplí kopie původních obrazů. Obrazy se naskenují a vytisknou na plachtovinu. Na nových dvířkách už budou opět průhledná skla a štítky s informací, že jde o bezcenné obrazy, aby zbytečně nedocházelo k poškození,“ doplnil farář Zatloukal s tím, že na konto veřejné sbírky přispěla například města Petřvald a Orlová, ostravsko-opavské biskupství a řada štědrých lidí.

Farnost rovněž uspěla v soutěži Máme vybráno, kde petřvaldská sbírka získala, díky podpoře veřejnosti, šest tisíc korun.

Veřejnou sbírku na opravu kostela sv. Jindřicha a křížové cesty mohou lidé podpořit finančním příspěvkem uloženým do pokladniček v areálu kostela nebo zaslaným na účet 2800988191/2010.