Přesně tak se momentálně cítí pan Josef Pukowiec z Karviné-Dolů. V bývalé hornické osadě Bendovka na Sovinci za pilou bydlí už sedmapadesát let a vypadá to, že se na stará kolena bude muset stěhovat.

Majitel tamních domků, společnost RPG, totiž chystá stěhování a likvidaci této lokality. Podle zástupců RPG je tento krok v plánu už několik let. Nájemníci z tamních domků se však stěhovat nechtějí. „Máme to tu jako na vesnici, klid, pohodu, máme tu domácí zvířata a hlavně, jsme tu zvyklí," říká mi šestaosmdesátiletý Josef Pukowiec.

Jak zdůrazňuje, je nejstarším obyvatelem této osady. „Kolonie postavila šachta pro záchranáře. Když jsem ještě sloužíval, a bylo třeba jít do akce, posbíral jsem chlapy a jelo se. Byly to krásné roky," vzpomíná bývalý záchranář, který je v důchodu už čtvrt století, od roku 1989.

Na svůj věk je velmi vitální, i když na nějaké ty zdravotní neduhy si přece jen postěžuje. V domku stále žije s manželkou, která je však nemocná. „Starám se o ni, jezdím na kole nakupovat, vařím. Ale je nám tu dobře," říká mi starý muž při prohlídce domku.

A neustále opakuje, že se nikam stěhovat nechce. „Ať mě tu nechají dožít. Než abych se stěhovat, raději oběsím se," říká rozrušeně.

Nechceme pryč, brání se obyvatelé zapomenuté kolonie

Karviná – Město měli na dohled, přesto si tam léta žili jako na vesnici. Osada Bendovka v Karviné-Sovinci, schovaná za pilou naproti závodu ČSA. Patnáct 15 domů, zahrádky a dvorky s domácími zvířaty, všichni se navzájem znají. Ovšem tato idylka v nejbližších měsících skončí. Domky jsou totiž majetkem RPG, které nájemníkům před dvěma týdny oznámilo, že jim už neprodlouží smlouvy, protože se osada bude likvidovat.

Šok?

Tato zpráva mezi tamními obyvateli vyvolala doslova zděšení. Lidé jsou zmatení a nevědí, co s nimi bude. Ještě před pár měsíci jim údajně RPG nabízelo domky k odprodeji a najednou je všechno jinak. Majitel zdejších domků lidem nabízí, že se mohou nastěhovat do jiných nemovitostí, které RPG vlastní v okolních obcích. A klidně si mohou vybrat domek, aby nemuseli do města.

„To je sice pěkné, že nám nabízejí bydlení jinde, ale já mám nakoupené dřevo a uhlí na zimu a kam si to dám, když půjdu do paneláku?" ptá se jedna z žen, která v osadě bydlí asi tři roky. Stejný problém mají s domácími zvířaty? „To máme ty králíky povybíjet?" zní z jejich úst vyčítavá otázka.

Iva Mohyláková žije v jednom z tamních domků s manželem a dětmi. Neumí si prý představit, že se bude muset stěhovat. Navíc, smlouvy jim končí přesně za půl roku. „To je šíleně krátká doba. To přece nejde nic stihnout. Bylo by fajn, kdyby nám když tak termín prodloužili," říká Mohyláková.

Její soused Josef Pukowiec se čertí nad způsobem, jakým s nimi lidé z RPG komunikují. „Máme si najít nové bydlení na internetu. Ale já nemám internet, neumím s tím, tak co mám dělat?," říká šestaosmdesátiletý starousedlík, který prohlašuje, že jestli se bude muset stěhovat, raději se zabije.

Konec osady je neodvratný

Mezi obyvatele osady dorazí v nejbližších dnech lidé z RPG, kteří s tamními všechno proberou a o všem je budou informovat. Jak se Deníku podařilo zjistit, stěhování lidé z Bendovky je ale zřejmě neodvratné. Důvodů je podle mluvčího RPG Petra Handla hned několik. „V lokalitě končí povolení na odvod odpadních vod, oblast je v záplavovém pásmu a navíc se tam předpokládá dozvuk důlních vlivů," říká Petr Handl.

Připomíná, že vystěhování kolonie se plánovalo už delší dobu, proto také měli smlouvy na dobu určitou, tudíž by to pro tamní obyvatele nemělo být překvapením. „Už od roku 2010 jsme tam nepronajímali uvolněné nemovitosti, protože jsme počítali s tím, že jednou dojde na likvidaci osady," říká mluvčí RPG.

Vyloučil, že by majitel domky prodal stávajícím nájemníkům. „Prostě to není z výše uvedených důvodů možné," dodal Handl. Přislíbil, že se vlastník domů pokusí termín pro vystěhování posunout, ovšem v případě, bude-li to možné.