Ta navazuje na kontroverzní tzv. protikuřácký zákon. Sami provozovatelé záchytek jsou v šoku, některé prý možná dokonce skončí.

Proč to všechno? „Úprava mimo jiné zohledňuje doporučení ombudsmanky a rozsudek Evropského soudu pro lidská práva. Veřejná ochránkyně práv vydala v roce 2014 zprávu, týkající se zajištění bezpečnosti a soukromí osob umístěných v záchytné stanici. Dále zmiňujeme rozsudek Evropského soudu pro lidská práva. Jde o verdikt  ze dne 18. října 2012 ve věci č. 37679/08 Bureš proti České republice, ve kterém soud shledal porušení čl. 3 Evropské úmluvy o lidských právech v souvislosti s použitím omezovacích prostředků u stěžovatele na záchytné stanici,“ zní jedna část vysvětlení Ministerstva zdravotnictví, které zaslalo redakci Deníku.

Pokud se nepodaří nová pravidla změnit, musí provozovatelé záchytek do listopadu 2018 provést například řadu stavebních úprav. V místnostech se například musí nainstalovat signalizační zařízení, aby si klient mohl kdykoli přivolat personál. Zvýšit se mají i počty zaměstnanců, přítomen má být vždy lékař s vhodnou atestací. Už dnes je přitom obsazenost lékařských směn na záchytkách nemalý problém.

Na území bývalého okresu dnes funguje jediná záchytka, sídlící v Karviné. „Například žádané stavební úpravy by zde zřejmě šly technicky provést, ale šlo by o nemalé investice a na delší čas bychom museli uzavřít provoz,“ řekl mluvčí moravskoslezské záchranné služby, pod kterou záchytka spadá, Lukáš Humpl.

Provozovatelem záchytky – i těch dalších v kraji - je krajský úřad. Podle slov náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera je daná vyhláška nepovedeným přílepkem k zákonu, který nebyl konzultován s nikým kompetentním. Navíc hrozí, že kvůli tomu budou muset některé záchytky úplně skončit. „Protože neexistuje reálné řešení k dodržení této vyhlášky,“ nechal se slyšet Martin Gebauer. „Všichni věříme v novelizaci nebo ve schválení vyhlášky, změkčující současné stanovisko,“ dodal náměstek

Bez záchytek si svou práci nedokáží představit například městští policisté. Právě oni jsou těmi, kdo zde přivážejí stovky klientů ročně. „Neumím si představit, kam bychom lidi v daných stavech jinak umísťovali. Například ti, kteří jsou pod vlivem alkoholu agresivní. Nemocnice nemají až takové možnosti, záchytka je ale vhodně upravená a umí se o ně bezpečně postarat. Nebo lidé, kteří pod vlivem alkoholu nejsou schopni se sami o sebe postarat. Kam s nimi, pokud nesplní podmínky pro příjem v nemocnici či jiném zdravotním zařízení? Dokáži si velice snadno představit, že nejen v zimě by velmi stouplo riziko vážných úrazů, umrznutí a podobně,” uvedl ředitel Městské policie Karviná Petr Bičej.

V kuloárech se již přitom nahlas hovoří, že bez záchytky by se možná museli obejít například v Opavě. „Zatím neumíme říct, jak se to bude dále vyvíjet. Koncem roku proběhne v Praze setkání provozovatelů za účelem změny vyhlášky. Snaha o podání podnětu k její úpravě už se začíná rýsovat,“ vyjádřil naději mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.