Počítají s tím, že letošní sezona bude slabá. Ať už v moštárně či pálenici, které mají Alfred a Pavlína Prusovi pod jednou střechou hned u hlavní obecní silnice nedaleko úřadu. Zatímco moštárna už je několik týdnů v provozu, s pálením začínají v těchto dnech.
„Minimální množství jablek na moštování by mělo být sto kilogramů, aby se linku vyplatilo spustit. Vždy od zákazníků zjišťujeme orientační množství, přesto se stává, že nahlásí sto kilo a přivezou pět set,“ směje se Pavlína Prusová s tím, že s manželem mají na zákazníka vyhrazeno obvykle půl hodiny a při výrazně odlišném množství vzniká časový skluz.

Kvalita je se zárukou, zákazník ostatně dostane ochutnávku do sklenice už z prvních litrů, aby věděl, jak mošt z jeho jablek chutná. Zásoby končí v desetilitrových baleních s výčepem.
„Mošt je zavařený na 82 stupňů a lidem na něj dáváme dvouletou záruku. Máme však vyzkoušeno, že mošt vydrží díky uložení v aseptickém sáčku i pět let. Ani po otevření se do něj nedostane vzduch a vydrží na lince tři měsíce,“ vysvětluje Alfred Prus s tím, že pro podzimní a zimní měsíce jde o kvalitní přírodní léčivo, které eliminuje výdaje za tabletky.
Alfred a Pavlína Prusovi z Petrovické pálenice a moštárny.
Petrovická moštárna je s trochou nadsázky jako pásová výroba v automobilce – i díky průběžné modernizaci nenastává žádná zbytečná prodleva. „Spoustu věcí jsme si tady v průběhu času předělali, aby šlo moštování rychle,“ říkají manželé, kteří nyní mají hlavní moštovací sezonu. Obvykle končí v listopadu, nejdéle fungovali do 10. prosince. Letos to tak dlouho nebude.
Až o 40 procent méně jablek
V pálenici a moštárně vědí, že sezona bude špatná. „První odhady sice hovořily jen o desetiprocentním úbytku jablek, ale kudy jezdím, tam nejsou. Počítáme s meziročním úbytkem 30 až 40 procent, což bude znamenat i vyšší cenu jablek, pokud lidé nemají vlastní a kupují je. Ostatně i celníci nám při kontrole měřáku na přelomu srpna a září říkali, že z okolních asi deseti pálenic jsou otevřeny sotva dvě,“ říká majitel Petrovické pálenice a moštárny, proč letos s pálením začíná asi o měsíc později než obvykle. Příjem kvasu spustí v těchto dnech.

Pálení trvá hodinu až dvě a minimální odběr je 150 nebo 300 litrů kvasu. V pálenici mají totiž dva kotle o objemu 300 a 600 litrů, v nichž se menší množství kvasu dolévá vodou jako ochrana před spálením. „Stejně jako u moštu jsme dlouho čekali, protože nejsou jablka. Začalo pršet, včelky neopylily květy a ty se zavřely,“ vysvětluje slabší sezonu Alfred Prus.
Čistý destilát lidem naředí podle chuti. Ať už jde o kalvádos či slivovici, které pálí přibližně půl na půl. „Ono to sice vypadá, že zde máme jen jabloně, ale je to skutečně padesát na padesát. Švestka je sladší a vyteče z ní více. Je tak kvalitnější a oblíbenější, proto vyrovnává vyšší množství jabloní,“ zní z pálenice.

A podobný zájem je zde i o takzvané směsky. „Když je menší úroda, naházejí lidé hrušky, jablka i švestky dohromady. A běžně nám tu nosí i ostružiny,“ dodává Prus s tím, že okrajově se v našem regionu pálí meruňky či samotné hrušky. Pálit by chtěl do ledna či února, jako obvykle, záležet bude na úrodě a zakázkách.