V okresním kole soutěže Deníku o nejkrásnější vánoční strom získala nejvíce hlasů čtenářů desetimetrová jedle z Orlové. V konkurenci dalších osmi stromů zcela dominovala a získala úctyhodných 2818 hlasů. Krok s ní částečně dokázala držet pouze Karviná – tamní strom získal 1001 hlasů. Skalp je to pro Orlovou cenný, vždyť právě v Karviné loni měli, alespoň podle hlasujících v anketě Deníku, nejen nejkrásnější strom v Moravskoslezském kraji, ale dokonce v celé republice.

Vítězný strom věnoval Petřvald

Co další pořadí? 274 hlasů získal vánoční strom z Havířova, 103 hlasů strom z Českého Těšína. U dalších zúčastněných se jednalo nanejvýš o desítky hlasů, za zmínku stojí ještě 46 hlasů pro Petřvald. Paradoxní přitom je, že právě Petřvald Orlové desetimetrovou jedli daroval.

V Karviné si na Masarykovo náměstí přišlo společně zazpívat koledy asi sto lidí.
Kde se na Karvinsku vydat za koledami? Zazpívejte si dnes spolu s Deníkem

„Strom původně zasadili občané Petřvaldu v době po výstavbě sídliště na ulici Březinská. Město však v minulém roce zahájilo revitalizaci tohoto prostranství, kdy rozšířilo parkovací místa, došlo k opravě místních komunikací, proběhla výměna veřejného osvětlení a některé současné stromy již dosahovaly výšky, která stínila občanům žijících v bytech. V rámci revitalizace zeleně město rozhodlo o pokácení některých stromů a o výsadbě nových stromů a keřů. Díky dobrým vztahům mezi Orlovou a Petřvaldem následně došlo k tomu, že se starosta Petřvaldu Jiří Lukša rozhodl jedličku věnovat Orlové,“ řekla Deníku mluvčí Orlové Sandra Štrejlová.

Karviná, vánoční strom u kostela sv. Marka, 3 prosince 2023.
Jak se vám líbí? Čtenáři poslali fotky vánočních stromků z celého kraje

Na deset metrů vysokou jedli ojíněnou jsou v Orlové náležitě hrdí. Po loňském roce, kdy prostranství u Moravy před dokončením rekonstrukce hlavního náměstí zdobil pouze malý stromeček, jde o velký progres. Je to navíc vůbec poprvé, co má Orlová vánoční strom na nově zmodernizovaném náměstí s polyfunkčním domem a podzemními garážemi.

S hlavou nahoře a slovy díků

„Je to poprvé, kdy máme na nově zrekonstruovaném náměstí vánoční strom, takže bylo jisté, že se do hlasování také zapojím,“ popsala Deníku starostka Orlové Lenka Brzyszkowská, jak soutěží město žije. „Samozřejmě jsem soutěž sdílela mezi rodinou a přáteli. Do hlasování se zapojili nejen zaměstnanci úřadu a občané města, ale také Orlováci z různých koutů republiky a tímto bych jim chtěla poděkovat,“ vzkázala starostka.

Zimní počasí, ilustrační foto.
Sněhová kalamita v Orlové: Tři dny, čtyři telefonáty, 50 čísel sněhu a pak pluh!

Do krajského kola soutěže Deníku o nejkrásnější vánoční strom, z něhož vítěz postupuje do celostátního boje o čtvrt milionu korun pro svou obec, jde Orlová s ambicemi a hlavou vzhůru.

„Mám velikou radost, že se náš stromeček stal vítězem okresního kola a i nyní budeme v soutěži pokračovat. Jak je vidět, Orlová nemusí být vždy poslední,“ těší starostku, která naráží na průzkum Místo k životu, kde se městu – byť i k časté kritice průzkumu místními obyvateli – dlouhodobě nedaří odlepit se z chvostu žebříčku. Třeba tomu napomůže vánoční stromeček.