I včera tak řada lidí vyhledávala vinotéky, kde by si mohla koupit mladé víno z nové úrody, která napoví, jak bude vypadat celý ročník. „Svatomartinské kupuji asi tři roky. Má pro mě nádech netradičnosti. Zašel jsem si pro něj do vinotéky, protože v hypermarketech víno obecně nakupovat nechci,“ sdělil včera krátce po jedenácté hodině dopolední Zbyněk Delong z Ostravy.

Pro láhve si přišel do vinotéky Pod Věží, která se nachází na Slezskoostravském hradě. V neděli měli otevřeno jako jedni z mála. „Svatomartinské prodávám už druhým rokem. Loni byl o něj velký zájem, tak mám letos odrůdy od dvou vinařů,“ uvedla provozovatelka vinotéky Pod Věží Martina Šafránová.

Otevírání Svatomartinského vína je tradicí, která je obdobná se známým francouzským beaujolais, z něhož vytahují vinaři korky také v tento čas, konkrétně 15. listopadu. Podle Šafránové je dobře, že i Svatomartinské začíná být tímto způsobem propagováno. „Naše víno tím získává zvuk a úctu, kterou si zaslouží,“ dodala provozovatelka vinotéky.