Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítejte doma! Po 73 letech...

„Vítejte doma," jako by symbolicky zdravili obyvatelé Starého Bohumína zvony pocházející z tamního farního kostela Narození Panny Marie, které se ve středu vrátily po více než sedmdesáti letech „domů".

23.4.2015
SDÍLEJ:

Ve starobohumínském kostele jsou opět původní zvony z roku 1620, které odtud odvezli Němci za války a před časem se nalezly ve dvou kostelech v Německu, které je vrátilo do Bohumína.Foto: Deník/Tomáš Januszek

Dva bronzové navrátilce z „německého zajetí" přišly pozdravit desítky místních. Ženy si na tu slávu vzaly starobohumínský kroj. V jejich společnosti mohl člověk nabýt dojmu, že se přenesl o 200 let zpět, do doby po napoleonských válkách na počátku 18. století…

Zvony jsou dokonce ještě jednou tak staré. Téměř před 400 lety, v roce 1620, je odlili v opavské zvonařské dílně Hanse Knauffa, a ve Starém Bohumíně sloužily až do března 1942. Za války je však zkonfiskovali nacisté. Původně měly být roztaveny a použity pro válečnou výrobu, ale stáří a jejich hodnota je naštěstí uchránily. Starobohumínské artefakty tak načas skončily na hřbitově zvonů v Hamburku a posléze ve zvonicích německých kostelů v Remscheidu a Wuppertalu. Jednání o navrácení zvonů do Česka trvala dlouhé roky a i díky lidem ze sdružení Přátel bohumínské historie se celý proces podařilo dotáhnout do úspěšného konce a loni v prosinci se zvony vrátily do Česka.

Slavnostního aktu oficiálního navrácení zvonů se v Bohumíně zúčastnil i německý velvyslanec Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven, který řekl, že zvony připomínají tmavé stránky česko-německých dějin a také zločiny, které se udály v Československu za druhé světové války. „Musím ale na tomto místě přiznat, že návrat těchto zvonů do Bohumína je pro mě výrazem opětovné důvěry a přátelství Česka a Německa. Jsem velice dojatý," řekl závěrem svého proslovu.

Kromě zástupce německého státu přijeli do Bohumína také delegát ministerstva zahraničí a místní představitelé města a církve jak české, tak i z obou německých měst, kde zvony dlouhá léta sloužily.

Radost neskrýval ani starobohumínský farář Kalikst Jan Mryka. „Máme z toho obrovskou radost. Dnešní den je pro nás všechny velkým zážitkem," dodal.

Zvony budou dočasně umístěny v boční kapli a návštěvníci kostela si je budou moci běžně prohlédnout.

Od prosince byly zvony ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova, kde je tamní mistři čistili a renovovali.

Zvony

Ten větší z dvojice Adam váží téměř 1,2 tuny. Pojmenování menšího, který má 650 kilogramů, se nedochovalo. I tak ale mohutné nablýskané zvony ve středu ve starobohumínském kostele zářily. Po otevření Národního domu na konci léta se zvony dočasně přestěhují tam. Do věže by se podle faráře Kaliksta Mryky mohly dostat nejdříve za pět let. „Je potřeba nejprve sehnat peníze a nechat předělat ve věži stolici, aby se tam vešly další zvony," vysvětlil. Před asi osmi lety si farnost pořídila nové zvony a v budoucnu k nim přibudou další tři. Ty dva původní a k nim malý, který zvoní umíráček. „Až tady zazvoníme, uslyší to až za řekou v Chalupkách," říká s úsměvem farář Kalikst Mryka.

Autor: Tomáš Januszek

23.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Autobusové stanoviště v Českém Těšíně.
9

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Hlavní je člověka povzbudit, říkají dobrovolníci a sociální pracovníci

Každým rokem uděluje Karviná vybraným jedincům ocenění za dlouholetou práci v sociální oblasti. Své pracovníky přitom na výroční ceny nominují sami poskytovatelé, spolky a organizace, kde dotyční působí. A nejinak tomu bylo i letos.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení