Kniha nazvaná »Rozhovory Vladimíra Pustowky s osobnostmi spjatými s městem Bohumín« představuje veřejně známá a populární jména. Nechybí mezi nimi zpěvačka Marie Rottrová, herečka Tereza Bebarová, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková či mořeplavec a spisovatel Richard Konkolski. Slavný jachtař se na slavnostním křtu publikace vyznal z lásky k regionu. „Můj domov je tam, kde je voda. U své milované řeky Odry jsem šťastný. A těší mě i to, že kultura v Bohumíně je v rukou talentovaných mladých lidí,“ poznamenal Konkolski, který letos v létě oslavil 78. narozeniny.

Gymnazisté (ale i veřejnost) mají k dispozici nový areál.
Nový sportovní areál u gymnázia v Těšíně je hotový, k dispozici je i veřejnosti

Slavnostní křest díla hostil secesní dům Pod Zeleným dubem, který před šesti lety prošel komplexní rekonstrukcí. „Já jsem uvnitř od té doby ještě nebyl. Abych se přiznal, tak jej pamatuji před čtyřiceti lety. To vypadal trochu jinak,“ řekl s humorem sobě vlastním Konkolski. Poté už vážným hlasem vzdal hold autorovi publikace i kráse obnoveného národního domu. „Je vidět, jak obrovský kus práce tu město odvedlo, cítím se tu skvěle,“ dodal.

Program křtu okořenilo vystoupení smyčcového souboru místní umělecké školy pod vedením ředitelky Barbory Kachlové a scénický tanec v podání členky světově úspěšného tanečního souboru Radost a Impuls. Sám autor pak stručně představil všech dvanáct osobností, které si do své literární prvotiny vybral. „Poslední rozhovory musely kvůli koronaviru proběhnout on-line formou. I přesto na ně mám nesmazatelné vzpomínky. Lidé, s nimiž jsem komunikoval, byli skromní, milí a vstřícní. S mnohými jsem se spřátelil. Jsem pyšný na to, že naše průmyslové město má svůj ‚Parnas‘a kultura tu žije. A poděkování patří i vedení Bohumína, které umělecké aktivity finančně podporuje,“ uvedl Pustowka s tím, že na uspořádání slavnostního křtu má velký podíl i jeho zaměstnavatel, společnost Bonatrans.

Z křtu knihy.Z křtu knihy.Zdroj: Jana Končítková

Kniha rozhovorů vyšla v edici kulturního spolku Maryška jako čtvrtá v pořadí. Právě v sídle Maryšky na náměstí T. G. Masaryka je publikace za 300 korun k dostání. Výtěžek z prodeje podpoří činnost místního uměleckého atelieru Bart. Na vydání se podílel významný lezecký fotograf Petr Pepe Piechowicz, který pořídil titulní fotografii. Finální podobu knize vtiskly dlouholetá knihovnice Jana Leparová, spisovatelka a překladatelka Alena Mrázová, předsedkyně spolku Maryška Kamila Smigová a dlouholetá tajemnice městského úřadu Dagmar Fialová.

Třiapadesátiletý Vladimír Pustowka je výtvarník, ilustrátor a předseda výtvarného spolku Bart Bohumín. Dlouhá léta pracuje jako redaktor podnikových novin Bonatransu. Spolupracuje s kulturním salonem Maryška i místní radnicí, přednáší na univerzitě třetího věku.